Wpis z mikrobloga

Ponieważ nie ma @Mleko_O , to ja wrzucam sam za siebie wpis. :3

#iiwojnaswiatowawkolorze

Dziewczynki z Bund Deutscher Mädel zbierają datki do puszek. A że dzisiaj ''puszkowy'' dzień, to coś innego. :) [A]

Winter Hilfswerk (Pomoc Zimowa, WHW) była akcją społeczną jeszcze sprzed II WŚ. Zapoczątkowano ją w 1931 roku pod hasłem ''Nikt nie powinien być głodny lub marznąć''. Kampanię podjęto już w 1931 roku, ale rozwinęła się za czasu dojścia nazistów do władzy. Akcja miała na celu dostarczenie ubrań, butów, węgla i żywności najbardziej potrzebującym. Organizowano też loterie, wyprzedaże i konkursy.

Datki zbierała młodzież do puszek i była podobno bardzo nieustępliwa, wywierano sporą presję, jeśli ktoś zapomniał dać pieniądze. Zdarzył się nawet przypadek zwolnienia, kiedy pracownik odmówił dania datku. Jakakolwiek krytyka zbiórki była bardzo źle postrzegana nie tylko przez władze, ale też przez społeczeństwo.

''Na dwa tygodnie, każde miasto, miasteczko i wieś w Rzeszy kipi od Szturmowców w brązowych koszulach, trzymających czerwone puszki. To wolontariusze Pomocy Zimowej. Chodzą wszędzie. Nie można usiąść w restauracji, czy piwiarni, gdyż, wcześniej, czy później, pojawi się tam para wolontariuszy, potrząsając ostentacyjnie puszkami tuż przed nosami klientów. Nie zauważyłem nigdy Niemca, odmawiającego dania datku, nawet gdyby było to mniej, niż amerykański cent'', pisał w amerykańskiej gazecie Lothrop Stoddard.

W zbiórkach brali udział najważniejsi oficjele Rzeszy, w tym Joachim von Ribbentrop. W zamian za datki, darczyńcy otrzymywali małe upominki - na przykład miesięczną wizytówkę, którą można było przykleić na drzwi, lub okno, by poinformować wszystkich, że dało się datek (i trzymać z dala wolontariuszy). Jako upominki dawano też porcelanowe wpinki, zdjęcia Grofaza, albo małe książeczki propagandowe. Były nawet całe serie upominków, możliwe do zdobycia tylko przez jeden dzień.

Sumy były bardzo wysokie, w 1939/40 roku przekroczyła budżet socjalny państwa. Zimą 1942/43 osiągnięto najwyższą zebraną sumę - 1,6 mld marek niemieckich (dzisiaj 6,3 mld euro). Co ciekawe, WHW odrzuciła politykę nazistów i wspierano także ubogich Żydów.

W październiku 1945 r. działalność WHW została zakazana przez Sojuszniczą Radę Kontroli, a jej majątek skonfiskowano.
IIWSwKolorze1939-45 - Ponieważ nie ma @Mleko_O , to ja wrzucam sam za siebie wpis. :3...

źródło: comment_CreR7PT48uq6vNpTxr1kcoUStG77Qxts.jpg

Pobierz
  • 1