Wpis z mikrobloga

Coraz bardziej nurtuje mnie moje pochodzenie etniczne. Co jakiś czas słyszę, że mam perski lub tatarski wygląd. Fakt, nie wyglądam jak typowy słowianin, ale mniejsza o to.

Chciałbym poszukać swoich korzeni. Czy poza albumami rodzinnymi/internetem jest jakaś instytucja lub zbiór danych, dzięki którym dowiem się, że np. moi przodkowie #!$%@? się z Warneńczykiem?

#kiciochpyta #genealogia #etnografia ?
  • 14
@Evert: nie xD

@galeczek: rozwiń temat, jeśli możesz

@MamrotKot: to będzie skomplikowane, ponieważ metryka w mojej parafii kończy się na mnie, jeśli chodzi o chrzest albo na rodzicach, jeśli idzie o ślub - ot byli napływowi w tych terenach. Musiałbym ogarniać parafię ojca, bo od niego są te geny dotyczące wyglądu.
@FotDK: kiedyś przed wielkim wyciekiem hasłe na myheritage ludzie tworzyli drzewa genealogiczne, sam między innymi to robiłem i gdyby nie pieprzone ograniczenia w ilości osób to pewnie dalej bym to robił
tak czy inaczej, poszukaj czy ktoś z twoich krewnych tam nie występuje - może należy do drzewa już wypełnionego
@FotDK: Masz rzadkie nazwisko? To pomaga. Jeśli sądzisz, że mogli być jacyś dalsi krewni których nie znasz a mogliby coś wiedzieć, warto założyć drzewo na myheritage. Wpisujesz tych co znasz łącznie z datami, a co jakiś czas oni przysyłają ci powiadomienia, że są jakieś dopasowania (ktoś ma podobną osobę w swoim drzewie). Ja tak znalazłem dalszych krewnych, o których właściwie nie wiedziałem.
Niestety księgi parafialne to często ślepy zaułek - ja
@FotDK: Wyspałam się i lepiej ogarniam, więc przypomniało mi się o jeszcze kilku stronach xD
http://www.straty.pl/pl/szukaj-w-bazie - baza z IIwś, jeńcy, polegli, robotnicy przymusowi, zabici w obozach itd.
http://powstancy-wielkopolscy.pl/ - powstańcy wielkopolscy (rownież ci, którzy przeżyli)
https://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search/index -żołnierze niemieccy ranni i polegli w trakcie Iwś
http://genealog.mrog.org/odsylacze_spisy.html spis róznch stron(częsć nie działa ( ͡° ʖ̯ ͡°))
http://geneteka.genealodzy.pl/ - głownie Kresy wschodnie
@FotDK: W genealogii nie ma drogi na skróty, bo można zrobić wywód przodków komuś innemu, a nie swój. Idzie się po kolei metrykami — wiele jest w Internecie, ale czasami trzeba zdobyć je bezpośrednio w archiwum. Jeżeli są one dostępne, idzie się nimi jak po sznurku do końcówki XVIII wieku, a nawet dalej. Warto się wspomagać wyszukiwarkami (np. wspomniane Basia, Poznań-projekt czy Geneteka), ale one pokrywają zaledwie mały wycinek tego co