Wpis z mikrobloga

@Zawszeinteresowalomnie: Sprawdź najpierw w jakim stanie jest dysk. Jak to jeden z pierwszych ssd (w moim był) to one szybko się zużywały cykl zapisu pamięci. Jak jest zwykły to scan sektorów dysku. Jak masz uwalony dysk to żaden system nie będzie Ci szybko działał.
@running: Manjaro nir jest cięższe od Lubuntu?


@Zawszeinteresowalomnie: Zależy którą edycję wybierzesz. Jak z jakimś MATE albo innym ciężkim środowiskiem graficznym to być może tak.

Ale z lekkim środowiskiem graficznym powinno śmigać pięknie - stąd propozycja edycji xfce, lxde albo jakąkolwiek inną community edition z lekkim środowiskiem graficznym.

Wersja bez grafiki chodziła mi bardzo sprawnie na Odroidzie (to taki minimalnie szybszy Raspberry Pi)
@bebsztyk: Wiadomo że procek ale w takich lapkach do tego często dochodzi jeszcze niedomagający dysk z posiekanymi sektorami. A na tym pojedynczym atomie to nie wiem czy 480p da rade bez czkawek nawet na lekkim linuxie. Dzisiaj byle smartfon jest od tego dużo mocniejszy. Taka prawda.
@Zawszeinteresowalomnie: Musisz ogarnąć, że nie system operacyjny jest tutaj problemem a przeglądarki internetowe. Możesz na to nawet antixa wrzucić a i tak będzie mulić #!$%@?ę pod naporem współczesnych stron internetowych zalanych javascriptem. Ten netbook był przestarzały już w dniu premiery. Co najwyżej jakimś linksem albo inną przeglądarką, która kastruje strony dasz radę. Żaden ff ani chrome na tym nie pójdzie.
@Zawszeinteresowalomnie: Jest opcja byś obszedł problem youtuba i przeglądarki. Możesz uruchamiać filmy z yt w lokalnym playerze. Wtedy dasz radę w 480p a może i nawet 720p. Takim przykładem playera może być gnome-mpv albo mpv. Wystarczy zainstalować w systemie pakiet o nazwie "youtube-dl" i przeciągnąć link z do odtwarzacza. Żeby całkiem zrezygnować z playera są takie programy do przeszukiwania yt np z terminala:

https://github.com/mps-youtube/mps-youtube

Inną alternatywą może być graficzny minitub ale
Jak z jakimś MATE albo innym ciężkim środowiskiem graficznym


@running: no chyba nie. Widziałem testy zasobożerności, w których Mate wypadało tylko ciut gorzej od Xfce, które mu poleciłeś.
Moje subiektywne doświadczenie zresztą na to samo wskazują.