Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, co myślicie na temat zwracanie się "Panie Profesorze / Pani Profesor" do kadry nauczycielskiej w szkołach średnich (liceum / technikum), którzy to najczęściej mają "jedynie" tytuł magistra?

Naszła mnie taka refleksja po latach i sam nie wiem, czy bronić się jakąś tradycją, czy zdrowym rozsądkiem?

#pytanie #kiciochpyta #nauka (mam nadzieję, że bardzo nie zaśmiecam tego tagu)
  • 16
Brak w tym logiki. Takim zwrotem można się zwracać do osób, które na tem tytuł zapracowały. Ale ja tam nie wiem, przecież kiedyś (jakieś 50 lat temu) tak się chyba mówiło do nauczyciela? Czy oni wtedy mieli taki tytuły?
@jestem_pingwinem: średnio mi się to podobało, ale u mnie w liceum było to praktykowane (m.in. dlatego bo renomowane z wieloma tradycjami). Niemniej jednak potem się przyzwyczaiłem, zwłaszcza że niezbyt często się tak zwracało do nauczycieli, tylko "czy mogłaby pani..." albo coś. Bez dodawania profesury.

Nikt nie robił problemów (poza chemiczką, ale ona to wyjątkowo specyficzny typ) jak się nie wypowiadało tego tytułu. Ogólnie traktuję to jako ew. szacunek do nauczyciela, ala
@jestem_pingwinem: uważam że nawet mówienie Pan do nauczyciela jest zbędne. w Hiszpanii nie praktykuję się zwrotów żadnego typu do nikogo, chyba że chcę się zabrzmieć ironicznie. Albo to jest jakaś bardzo oficjalna rozmowa. Ale jako że w Polsce mamy inną kulturę myślę że zwykłe Pan powinno wystarczyć, chyba ze lubią sobie ego podbijać
@sMart19: A sorki, źle zinterpretowałem. Tu się zgodzę, a nawet dodam, że czasem (przynajmniej u mnie na studiach) ktoś z tytułem przykładowo doktora, może poczuć się urażony, gdy zatytułuje się go profesorem, ponieważ np. nie jest mu dane go uzyskać pomimo starań
@jestem_pingwinem: jest to tytuł stricte grzecznościowy tak jak zwrot "Pan , Pani" do obcej osoby. Ta osoba przecież nie jest moim panem czy panią. Do lekarza mówimy "panie doktorze" a przecież wielu z nich nie ma doktoratów. Uważam więc, że jeśli ktoś jest kulturalny i chce być uprzejmy powinien używać formy grzecznościowej "pani profesor" z szacunku.