Wpis z mikrobloga

Cześć mirko #elektryka . Mam pytanie, chcę sobie w ciężarówce zamontować inwerter 220V/2000W, i mam pytanie na temat zużycia paliwa, nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji.

O ile wzrośnie zużycie paliwa? Są na to jakieś wzory?

Czy takie urządzenia pobierają cały czas to 2000W, czy tylko tyle ile wynosi pobór? Czy pobiera jakąś energię cały czas, czy jeśli nic nie jest podłączone do inwertera to nie pobiera?

Jeśli np użyję zwykłej ładowarki wpiętej do gniazdka w inwerterze to czy zużyje ona więcej energii niż taka samochodowa i czy jest to jakaś znacząca różnica?

#ciezarowki #tiry
  • 16
@roknasilowni: Sam inwerter pobiera tyle energii, ile potrzebuje do działania (nie są to duże wartości), natomiast podawana wartość tycz się obciążenia. Nie jest ono pobierane, jak nie jest obciążony (jakbyś to sobie wyobrażał? gdzie te 2kW by się podziało? ;p)
Co do wzrostu zużycia paliwa - z grubsza da się wyliczyć. Energetyczność paliwa * sprawność silnika * sprawność alternatora.
@roknasilowni: Tak w sumie dla własnej ciekawości: kg benzyny to ok. 44MJ energii co daje ok. 12 kWh. Jeśli założymy sprawność silnika 30% oraz alternatora 85%, to daje to 3kWh energii. Czyli jadąc 100km/h i ciągnąć 3kW, spalanie wzrośnie o 1 kg, czyli ok. 1,3 litra na 100 km. Dla 2kW będzie to już 0,9l.

Generalnie 2kW to bardzo dużo, spokojnie mógłbyś np. zagotować wodę i to kilkanaście czajników :) Jak