Wpis z mikrobloga

@repro5 grzać prądem AC grzałkę, która jest otoczona stosem termopar - termopary dają DC :)
Gonić z AC silnikiem (np indukcyjnym) , który jest sprzęgnięty z klasyczną prądnicą z mechanicznym komutatorem? Daje DC
Jak juz mechanicznie - to moze po prostu silnik AC synchroniczny (wystarczy malutki) napędzający komutator mechaniczny który przełącza kierunek prądu - jako synchroniczny prostownik mechaniczny, moze nie piękne DC ale przebieg wyprostowany dwupołówkowo będzie.
@Analityk owszem. Przedziwne bywają "maszyny elektryczne" (w rozumieniu tego przedmiotu szkolnego, czyli przetwarzające energię przy użyciu pól elektromagnetycznych).
Zresztą gdzieś dwudziesty wiek to spawarki wlasnie glownie takie były, lub napędzane spalinowym, dopiero duzo później sie pojawiły typu trafo z regulowaną zworą jako regulowana wydajność-rezystancja, a zeby spawać dc/offset czyli z prostowaniem tyrystorowym/diodowym to już w ogóle...
@Analityk niebywałe. Gdy w zamierzchłych czasach studiów miałem doczynienia na laborkach z amplistatem do poznania zbadania nauczenia, to miałem uczucie jakby kazali mi się uczyć jeździć na oklep na dinozaurze. Przecież nikt nigdzie tego już w zyciu nie obaczy i nie zastosuje praktycznie...
@hrumque: To laser na CO2 z lat 80 zeszłego wieku. Trójfazowy magamp sterował głównym transformatorem HV (400V-20kV), czyli regulował moc rzędu kilkunastu kW a sam był sterowany ze 120V za pomocą dwóch tranzystorów NPN.
Magamp jest raczej niezniszczalny i niezawodny. Ponoć wg ang. wiki jest jeszcze używany w elektrowniach atomowych. Ponoć również są takie co regulują moc elektrowni wodnych i działają nieprzerwanie od około 80 lat.