Wpis z mikrobloga

#ekonomia #przegryw #polska #neuropa #cebula

Właśnie czytałem artykuł że w Paryżu są ludzie którzy mieszkają w kawalerkach ok. (12-15 m2) i płacą za nie ok 330-400 euro i jacy to oni są biedni a minimalna we Francji wynosi ponad 1200 euro netto (czyli wydają max 1/3 na wynajem). Przecież polak robak za najgorszy pokój w Krakowie czy Warszawie płaci 800 zł czyli 50% minimalnej a za kawalerkę 100% minimalnej, co jest nie tak z naszym #!$%@? krajem, że polaka się tak rucha w dupę ? Przecież jakbym mógł za 1/3 wynająć kawalerkę to już bym dawno się wyprowadził od rodziny.
  • 17
@xeerxees: socjal powoduje, że biedni nie protestują. No ale w końcu to jebnie. A ludzie odpowiedzialni za te biede będą wisieć. Marzą mi się takie protesty srogie u nas
@xeerxees: 12-15m2 to jest mały pokój, że ledwo wsadzisz tam tapczan i 2m2 na przedpokoj. Łazienka z prysznicem to jest chyba wspólna na korytarzu* :-) Serio, to są tak małe metraźe, źe ciężko tam cokolwiek wcisnąć. Minimum egzystencjalne to się zaczyny dopiero koło 30m2 dla singla i 45m2 dla pary.

* - spojrzałem na zdjęcia. Kabina prysznicowa pośrodku pokoju. Jak lejesz wodą to możesz zachlapać mieszkanie. Kibel jest pewnie w którymś
@xeerxees: skala porównawcza. Co dla Francuza jest normą, dla Polaka jest bogactwem. Jest jeszcze sprawa rozwoju. Polska z kraju biednego rozwinęła się do średniego i dalej powoli goni Zachód. Jeżeli porównujesz Polskę z Francją, to wypadamy gorzej. Ale jeżeli porównasz dzisiejszą Polskę z Polską lat 90, to jest dobrze.
Co tak naprawdę nazywasz „ruchaniem w dupę”? Wg serwisu numbeo.com mieszkaniec Paryża może sobie pozwolić na 20% więcej niż mieszkaniec polskiej stolicy
@xeerxees to samo tłumacze ludziom którzy głośno krzyczą jak to jest drogo w #dublin za 1500e masz dom w stolicy (tak wiem, mały kraj, 5mlm ludzi blabla) minimalna na poziomie 1600e, z czego zarabiać poniżej 2k to trzeba chcieć xd w porównaniu do 7lat wstecz to wiadomo, różnica kolosalna, ale do dzisiejszej sytuacji na świecie to nie uznaje tego za coś mega drogiego.