Wpis z mikrobloga

Islandia: mirkoprzewodnik ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Stolica: Rejkiawik
Waluta: korona islandzka (na miejscu nie wymienimy na nią złotówek, więc jeśli nie zdobędziemy tej waluty w Polsce, to warto mieć przy sobie euro/dolary)
Wiza: nie jest wymagana, wystarczy dowód osobisty

Kilka miejsc wartych zobaczenia:

- Rejkiawik: miejsca obowiązkowe to na pewno gmach parlamentu, katedra, jeziorko Tjörn, Galeria Narodowa, Muzeum Narodowe, Perlan
- Park Narodowy Bingvellir
- Gullfoss: przepiękny wodospad, zwany Złotym Wodospadem
- Hveragerði: urocze miasteczko z bardzo dużą ilością szklarni
- Wodospad Seljalandsfoss
- Park Narodowy Vatnajökull (m.in. z przepięknymi lodowcami)
- Jökulsárlón: piękna lodowa zatoka
- Kanion Asbyrgi: niesamowite miejsce znajdujące się na terenie Parku Narodowego Jökulsárgljúfur
- Okolice wulkanu Krafla
- Naturalne Kąpielisko Mývatn – alternatywa dla dużo droższej i sławniejszej Błękitnej Laguny

Kiedy jechać:

Lato: Nie ma upałów, często pada deszcz i wieje silny wiatr. Lato to również czas kiedy wyspa najbardziej cieszy oko soczystą zielenią i różnorodnością barw najróżniejszych roślin, pomiędzy którymi harcują niezliczone wręcz gatunki ptaków. Wyjątkowym widokiem jest dzień polarny.
Zima: Od października możemy się spodziewać minusowych temperatur. Zimą występuje zorza polarna, przyciągająca tłumy turystów. Temperatura na wybrzeżu południowym ze względu na napływający ciepły prąd powietrza jest zdecydowanie wyższa (średnio ok zera) niż na północnym (średnio -6 stopni Celsjusza), gdzie napływają masy powietrza arktycznego. Dzięki temu w Rejkiawiku nawet zimą może nie być w ogóle śniegu. Na terenach interioru temperatura jednak może utrzymać się poniżej -10 stopni Celsjusza. Dla miłośników białego szaleństwa Islandia ma do zaoferowania kilka ośrodków narciarskich. Jednak jeżeli chcemy liczyć na pewny śnieg najlepiej wybrać się do leżącego na północy Akureyri.

Czego warto spróbować:

- zgniła głowa rekina. Islandczycy piją do niej spore ilości alkoholu, szczególnie Brennivir – „czarna śmierć” – czyli islandzka wódka
- mięso z maskonura
- pylsur (czyli dobrze nam znany hot-dog): polecamy szczególnie skosztować go w Bajarins Beztu Pylsur – małej knajpce w Rejkiawiku
- Skyr: serek
- gazowany napój ORKA

Podstawowe zwroty:

Cześć – Sæll/Bless
Dzień dobry - Góðan dag
Tak - já
Nie - nei
Dobrze - ókey
Dziękuję - takk!
Proszę (odpowiedź na dziękuję) - Gjörðu svo vel!
Przepraszam, … - Fyrirgefðu
Nie mówię po islandzku - Ég tala ekki íslensku
Czy mówi pan/pani po angielsku? - Talar þú ensku?

Co warto stamtąd przywieźc:

- wyroby wełniane, słynące z doskonałej jakości
- lakrysowe batoniki
- wódka Brennivín i/lub piwo Vatnajökull
- podkoszulki i bluzy z charakterystycznymi dla Islandii krajobrazami
- pluszowe maskonury
- puzzle z islandzkimi widokami i trolle w najróżniejszych postaciach

Wyżywienie:

- Restauracje są bardzo drogie, a oferowane porcje małe
- Małe lokale i bary w godzinach 12-14 często oferują specjalne promocje
- Zupa dnia korzystna cenowo
- Najtańsze sklepy z (dobrą!) żywnością: BONUS oraz KRONAN
- Koniecznie trzeba spróbować zgniłej głowy rekina (najlepiej nie przepłacać i skorzystać z degustacji w muzeach, gdzie zazwyczaj jest ona w cenie biletu)

Transport:

- Najtańszy: autostop (bardzo popularny na wyspie)
- Opłaca się: wynająć auto, zwłaszcza jeśli chcemy zobaczyć dużo w krótkim czasie. Możemy to zrobić na przykład tutaj: taniwynajemaut.pl czy https://www.icelandcarrental.is/ . Polskie prawko wystarczy. Koszt wynajmu auta na tydzień: 800-2000 PLN.
- Komunikacja publiczna: bardzo droga, lecz jeśli ktoś chce zdobyć wszelkie potrzebne informacje, niech szuka tutaj: http://www.straeto.is
- Taksówki: bardzo drogie, ale jeśli zaoferujemy im alkohol (zwłaszcza ze swojego kraju), to możemy ubić niezły interes ( ͡º ͜ʖ͡º)

Podróżowanie samochodem:

- Maksymalna dozwolona prędkość na Islandii to 90km/h na drogach asfaltowych poza terenem zabudowanym, 80km/h na drogach utwardzonych i 50km/h w obrębie obszaru zabudowanego
- Na stacjach automatycznych (których jest dość dużo) płacimy TYLKO kartą płatniczą
- Samochód z napędem jedynie na jedną oś poradzi sobie bez problemu na obwodnicy Islandii, tzw. Jedynce oraz w terenach miejskich. Jeżeli jednak w planach jest odwiedzenie miejsc oddalonych od głównej drogi czy wjazd w interior, auto bez napędu 4x4 i wyższego zawieszenia nie da sobie rady.
- Górskie drogi mogą być otwarte tylko w okresie letnim, a nawet wtedy zaleca się poruszania w kilkusamochodowych grupach. Tego typu informacje można znaleźć na stronie www.vegagerdin.is/english. Trzeba również pamiętać, że pogoda na Islandii zmienia się dosłownie co 5 minut i musimy być przygotowani na każdy rodzaj pogody – nawet śnieg latem. Nie zapomnijmy więc o łańcuchach.
- Przez cały rok obowiązuje używanie świateł mijania oraz pasów bezpieczeństwa
- Mandaty są bardzo bolesne dla kieszeni ( ͡° ʖ̯ ͡°)
- Bardzo pomocna dla kierowców jest aplikacja Icelandic Traffic Signs, dostępna w języku angielskim i japońskim. Działa w trybie off-line, co jest wygodne na pustkowiu bez zasięgu, gdy wyrośnie przed nami niezrozumiały znak.

Kwestie finansowe:

- Dla planujących długie pobyty na Islandii korzystnym zakupem może być Karta Camping Card. Umożliwia ona 28 noclegów na 42 kempingach dwóm osobom dorosłym i nawet czwórce dzieci do 16 roku życia. Można ją kupić przez internet na stronie http://campingcard.is lub na kempingu, stacji benzynowej czy poczcie, bezpośrednio na Islandii. Pamiętać jedynie trzeba, że poza sezonem turystycznym nie wszystkie kempingi są otwarte.
- Turystom nastawionym na zwiedzanie muzeów, wycieczki czy obserwowanie wielorybów przyda się Karta TRAVEL PASS. Do wielu atrakcji dzięki niej mają dostęp za 50% ceny, 2 osoby wybierające się na zorganizowaną wycieczkę mogą zapłacić jak za jedną, a 50 basenów i muzeów jest zupełnie darmowa. Szczegóły, listy obiektów oraz bieżące ceny znajdują się na stronie http://www.thetravelpass.is/
- Płatności – mimo że płatność kartą na wyspie jest powszechna i nie ma przy tym żadnych problemów, gotówka wielokrotnie okaże się o wiele korzystniejsza, szczególnie ze względu na przelicznik waluty. Bez karty jednak nie obejdzie się na wielu automatycznych stacjach benzynowych, gdzie nie istnieje możliwość płatności gotówką. Visa, Maestro, Delta, MasterCard i JBC to najpopularniejsze karty. O ile na bankomacie widnieje ich logo, bez problemu można pobrać pieniądze. Natomiast karty, których nie ma przedstawicielstwa na terenie Islandii mogą nie być akceptowane. Osoby posiadające więc inną kartą muszą upewnić się, że będą miały możliwość płacenia nią lub wypłacania pieniędzy.

Noclegi:

- Za noclegi możemy nie zapłacić nawet złotówki jeżeli przyjedziemy z własnym namiotem. Poza nielicznymi zakazami, prawie wszędzie możemy się swobodnie rozbić. Jeżeli jednak wolelibyśmy rozbić się na kempingu, za noc musimy liczyć ok 1400 ISK poza sezonem i dwa razy tyle w sezonie.
- Nocleg w hostelu poza sezonem to koszty od 80 do 250 PLN za noc, w sezonie ceny mogą sięgać nawet 600 PLN.
- Hotele: koszty między 500 a 1000 PLN.

Uff, puff, ależ się namęczyłam z tym mirkoprzewodnikiem! Za taką harówę liczę na plusy! ( ͡ ͜ʖ ͡) A tak poważnie (a może i nie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)) co jeszcze dodalibyście do przewodnika?

#turystyka #mirkoprzewodnik #przewodniknadzis #przewodnik #islandia #podrozujzwykopem #ciekawostki #breakplan #podroze

PS. Jeśli chcielibyście wybrać się na Islandię i mieć zapewnione tanie loty, dobre noclegi i cały plan podróży - albo chociaż jeden z tych trzech podpunktów - zapraszam do skorzystania z usług naszego profesjonalnego doradcy podróży. Wystarczy tylko wypełnić formularz: https://breakplan.pl/wycieczki/na-wlasna-reke ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Breakplan - Islandia: mirkoprzewodnik ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Stolica: Rejkiawik 
Waluta: kor...

źródło: comment_qkw6Y3heDRhna43eDpo56wN60WxofiHe.jpg

Pobierz
  • 8
@LubieBycZabijana: hej! To koniecznie popraw to co jest nieprawdziwe - ja się opierałam na danych od osób, które były w Islandii - sama nie byłam, więc podpieram się ich doświadczeniem. Być może pewne rzeczy się już zmieniły, więc w wolnej chwili uaktualnij koniecznie. Pozdrawiam ;)