Wpis z mikrobloga

Omegon MiniTrack LX-2 - napęd za... pięć stówek

Być może kogoś zainspiruje. Pierwsze słyszę o tym sprzęcie, a wydaje się całkiem interesujący. Zdecydowanie najtańszy napęd paralaktyczny na rynku. Ciekawostką jest to, że jest w pełni mechaniczny - zero elektroniki! Naciągamy sprężynkę i jedziemy. Wrażenia na zachodnich forach całkiem pozytywne.

#astronomia #fotografia #astrofoto #astrofotografia #zainteresowania
Pobierz namrab - Omegon MiniTrack LX-2 - napęd za... pięć stówek

Być może kogoś zainspiruj...
źródło: comment_q19FmaU18kc6UZJqajUeNgPfuSzXLfdc.jpg
  • 18
@namrab: skoro mechaniczny to jak się go ustawia na prowadzenie danego punktu na niebie, czy może raczej jest to mierzenie "na oko" a dokładność będzie "wystarczająca" do amatorskich zastosowań?
@notdot: Ustawienie odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku wszystkich innych urządzeń tego typu - oś obrotu montażu musi być równoległa do osi obrotu kuli ziemnskiej. Na konkretny punkt na niebie celujemy już głowicą kulową zamocowaną na montażu.
@notdot: Tak, we wszystkich lekkich montażach celuje się właśnie w ten sposób. Elektroniczny napęd oraz funkcja automatycznego naprowadzania na obiekty to dwie różne kwestie ;) najmniejszym sensownym sensownym montażem z GoTo jest chyba SmartEQ od Ioptrona za 2000 zł.
@namrab: gdybyś miał nieograniczoną ilość kasy to jaki obiektyw do szerokiego pola byś wziął?

Mam Laowa 12mm f2.8 ale na rogach sobie róznie radzi.

Laowa 15mm f2?
Sigma 20mm f1.4?
Coś innego?
@sorek: Podoba mi się Sigma 14 f/1,8. Raczej nigdy jej nie kupię, bo mam już obiektyw o zbliżonej ogniskowej (Irix 15 mm f/2,4), ale słyszałem o niej bardzo dużo pozytywnych opinii.
@namrab: w wypadku iż mam bezlusterkowca wydaje mi się iż Laowa 15mm f2 byłaby lepszym wyborem (szczególnie jeśli chodzi o rozmiar).

Z Irixa jesteś zadowolony?
@sorek: Jak najbardziej. Jest trochę komy na rogach, ale tego w zasadzie nie da się uniknąć w tak szerokich obiektywach. Za cenę 1700 zł jakość jest naprawdę super. Poniżej pełnowymiarowa fotka 36 Mpix na pełnej aperturze (f/2,4)

Jeśli myślisz o ekstremalnie szerokich polach, to zastanów się jeszcze nad jakimś rybim okiem. Do zorzy byłoby w sam raz. Mi nawet z 15 mm brakowało czasami pola widzenia.
Pobierz namrab - @sorek: Jak najbardziej. Jest trochę komy na rogach, ale tego w zasadzie nie...
źródło: comment_6va0Hfux94KNYGzM7YvZsRLWLlRRTYZ6.jpg
@namrab: mam Samyanga 8mm f3.5 - ze speedboosterem mam pełne 180* które mogę wykorzystać do VR (tak zrobiłem film z VR z 4 obrazów) no i dodatkowy stop światła. Spokojnie mogę robić naświetlania po 60s bez trackingu na pełnej dziurze i wychodzi super.

Minusy? Kondensacja.. musze wymyślić sposób jak się pozbywać wody bo zepsuło mi to moje ostatnie potyczki :(

I w ogóle to PTGUI = <3