Wpis z mikrobloga

Chciałem zautomatyzować sterowanie światłem w swoim domu.
Dom po remoncie, więc nie chcę pruć ścian. puszki niestety standardowe. (niedogadaliśmy się z wykonawcom)
1. Jakie zaproponowalibyście rozwiazania? Myślałem o Shelly1 lub Xiaomi Aquara?
2. w jednym z pomieszczęń chciałbym uruchomić właczanie światła po wykryciu ruchu.

jakieś sugestie na te 2 przypadki?

#smartdom #inteligentnydom
  • 13
@kamilg16: ja znam tylko sonoffy. W tym wypadku byś chyba musiał użyć przełączników ściennych. Wszystko działa ok, tylko są to przełączniki dotykowe, więc trochę trzeba celować - nie można na ślepo ręką machnąć jak w tradycyjnych.
@Krunch: mam sonoff i walę całą ręką w płytę, jakoś działa :)
@kamilg16: Jezeli masz w puszkach L i N to mogą być i sonoff'y - są tanie i fajne bo są tanie, generalnie możesz też pójść w temat jakiegoś otwartego systemu automatyki domowej. Openhab czy domoticz pozwala na integrację czujników, lub też systemów od różnych producentów, a nawet robionych samemu.
Jeżeli nie masz N w puszce to szukaj włączników
@inspektor_gadzet: @kamilg16: W sonoffie też można łatwo wymienić software np na TASMOTA i będzie działało z asystentami. Za to plusem oprogramowania Sonoff jest to, że bardzo dobrze działa z asystentem google (przynajmniej po angielsku).
Jeśli chodzi o asystenta to ja mam HASSIO. Pozwala mi sterować klimatyzacją, TV, oczyszczaczem powietrza oraz oświetleniem.
@Krunch: tak, dlatego wspominałem o openhab. Przełącznik właśnie czeka na wrzucenie alternatywnego softu, ale niestety nie mam ostatnio na to czasu ani sił. Co jest fajne siedzi tam ESP, więc teoretycznie można nawet własny soft napisać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
a jakieś rozwiązania żeby włączniki jednak zostały takie jak teraz? żona mnie zabije jak część włączników będzie taka, a część standardowa, taki misz masz.
a te shelly można dodatkowo połączyć jeszcze z jakimiś czujnikami ruchu, ze jak nie wykryje ruchu po określonym czasie to sam wyłaczy światło? Coś polecicie?