Wpis z mikrobloga

Szukam jakiegoś mini komputera (może jakies SBC?), z którego mogłbym zrobić router z access pointem. Moje wymagania to:
- można zainstalować na nim waniliowego linuxa (to jest dosyc mocne wymaganie, bo wiele plytek ktore znajdowalem dzialaly tylko z jakimis customowymi linuxami z przerobionym kernelem, bez potencjalnych update'ów)
- minipci-e lub/i m.2, do którego włoże kartę wifi
- 2x GBE
- usb 3
- najlepiej obudowa razem z gniazdami antenowymi (ale nie jest to obowiązkowe - w najgorszym razie wydrukuje sobie obudowe)
- x86 lub arm
- niski pobór mocy (tak, wiem ze z x86 moze byc problem).
- cichy (najlepiej chlodzony pasywnie)
Znajdę coś lepszego niż "mini pc" z aliexpress? https://www.aliexpress.com/item/Mini-Pc-with-Windows-10-celeron-3755-J1800-Quad-core-J1900-2-41GHz-Pentium-3805U-Industrail/32737713199.html
#router #accesspoint #pcmasterrace #siecikomputerowe #komputery
  • 32
@leoha: jak nie jak sam porty robiłem. Chodzi openwrt, chodzi mainline kernel 4.18. Używaliśmy tego jako bazy do naszego custom hardware gdzie chodzi moja customowa distro oparta o buildroota.
@leoha: Ok skoro wiesz lepiej co sam tam przez jtag wgrywałem to nie mamy o czym rozmawiać. 100% kompilowane na moim kompie, budowane od zera z mainline ale spoko.
@leoha: a swoją drogą to po co? Przecież na rynku jest dostępnych tyle gotowych, dobrych rozwiązań. Uwzględniając czas jaki poświęcisz na uruchomienie tego swojego to wyjdzie taniej niż kupno teoretycznie droższego gotowca.
Przecież na rynku jest dostępnych tyle gotowych, dobrych rozwiązań


@Login_login: no właśnie nie ma. Możesz kupić router gotowy z zmaknieta feature-lista i niczego pod USB nie podlaczyc czego producent nie przewidzial (nie wiem.. np. nowego modemu 4G) albo nie wymienisz wifi jak wyjdzie nowy standard itd itd. Jak nie jestes "power-userem" to fakt, gotgowe tanie routery są OK, ale jak jesteś trochę bardziej świadomy czego chcesz to ciężko znaleźć. Własnie ta
@leoha: ale on nie wymaga customowego kernela. Jeżeli masz na myśli customowe distro linuxa to może pomyśl o czymś na x86 jest sporo fajnych płytek na atomie gdzie masz podobny zestaw peryferiów jak w PC, chodzi debian czy tam inne ubuntu a całość bierze 5W. Pogoglaj sobie SMARC i Qseven - to są popularne formaty płytek 'compute card' do tego jest sporo różnych płyt bazowych a całość jest standardem więc jak
Jak niekoniecznie to BananaPi router


@Immortale: widzisz, problem z nim jest taki, że znowu wymaga jakichs customowych kerneli, a ja strasznie nie lubie takiego druciarstwa
@leoha: z tym, że i tak na tym czy czymś innym będziesz potrzebował własnego kernela. Korzystanie z vanilla kernela przy sieciach to jak jazda do przodu na wstecznym. Można ale to nie do tego służy.

Możesz zbudować coś na x86 ale to więcej wydasz na części niż to jest warte. Prędzej znajdziesz coś co dobrze działa np. z pfSense.
z tym, że i tak na tym czy czymś innym będziesz potrzebował własnego kernela.


@Immortale: co innego własny a co innego ściągany jakiś binarny blob z chińskiego Baidu. Ja nie potrzebuje super wydajności routowania. Myślę że mainline owy kernel spełni moje oczekiwania.