Wpis z mikrobloga

Wypowiedź Bezosa dla Yale Club:

"Jeśli zadalibyśmy duże pytanie: dlaczego potrzebujemy lecieć w kosmos? Dlaczego ludzie powinni polecieć w kosmos? O co chodzi? Myślę, że to bardzo przydatne pytanie. Moja odpowiedź jest nieco inna niż ta, którą słyszycie chyba nieco częściej. Dla mnie demotywującym argumentem jest tzw. "plan B". Chodzi o sytuację, gdy Ziemia zostaje zniszczona i chciałbyś znaleźć się wtedy gdzieś indziej. To nie dla mnie. Wysłaliśmy sondy na każdą planetę w naszym Układzie Słonecznym, ta jest najlepszą. Moim znajomym, którzy chcą przeprowadzić się na Marsa, mówię: zróbcie mi przysługę – zamieszkajcie najpierw na Evereście i spróbujcie wytrzymać tam rok. A potem powiedzcie, czy wam się podobało – to raj w porównaniu z Marsem".


https://businessinsider.com.pl/technologie/jeff-bezos-o-kosmosie-i-kolonizacji-marsa/ctm9nbe

#spacex #elonmusk #jeffbezos #bezos
  • 18
wiele lat temu. Robert Zubrin byl w Polsce. Na pytanie dziennikarki jaki jest sens pobytu na marsie skoro tam sa tak niekorzystne warunki do życia, odparl ze w Polsce, również sa skrajnie niekorzystne warunki do życia ( wizyta byla w styczniu). Czlowiek na zewnatrz przy -15C ma przed soba kilka minut życia, a jednak żyjemy i mamy sie dobrze, bo pomaga nam technologia- ubranie, ogrzewanie, fajne buty. Tak samo na marsie, tylko
@Line-Storm: Tego co chce czopkiem osiągnąć 100km ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jakoś słabo przetłumaczona ta wypowiedź ale i tak bawi gdy kolonie na Marsie krytykuje człowiek, który chce wysłać w kosmos "przemysł". Nie wiem, liczy wysłać tam elektrownie węglowe żeby nie truły tutaj? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ten sam gość gdzieś twierdził gdzieś, ze nie trzeba lecieć na marsa, trzeba się oprzeć na stacjach i habitatach na orbicie i przestrzeni kosmicznej, Nie no całkowita racja, przecież w otwartym kosmosie są bez porównania lepsze warunki do życia niz na marsie :) On zdecydowanie już na zawsze pozostanie palantem, bardzo bogatym,ale jednak palantem
@Obruni: Habitaty takie jak cylindry O'Neila akurat mają sporo sensu. Dostarczenie czegoś na Marsa jest bardzo, bardzo trudne. Do tej pory mamy zerowe doświadczenie w kolonizacji innych planet, a ISS działa już ponad 18 lat (będąc drugą z kolei dużą stacją orbitalną). Bigelow produkuje coraz większe moduły - w ciągu nie dalej jak 5 lat będą one na orbicie. Być może w ciągu 10-15 będziemy mieli pierwsze obracające się stacje ze
@puszkapandory: z dupy odpowiedz. Mars przyciaga checia eksploracji nieznanego.
Na everescie wszystko juz obczajone a do zdobycia wystarczy duzo mniej niz rok.
Takze wole Elona od niego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@GokuMK: @Obruni: @Line-Storm: @puszkapandory: osobiscie nie trawie Bezosa za to, ze sie panoszy. Niech jego firma najpierw choć raz osiągnie orbite to wtedy potraktuje go jako poważnego czlowieka w kwestii kosmicznej. Bo jest dobrym biznesmanem i najbogatszym czlowiekiem na swiecie wiec nie moge mu odmowic pracowitosci, zapału, pasji, talentu i mądrości. Ale zachowuje sie jak totalny tuk XD powtarzał notorycznie wypowiedzi Muska, negował gdy mowiono, ze to co
@GaiusBaltar: jedno drugiemu nie przeczy, sadze ze na marsie wpierw zawitaja wlasnie bigelowy. Poza tym jak uzyskamy przewoźnika na marsa, to i budowa stacji orbitalnych na orbicie ziemi, czy księżyca stanie sie łatwiejsze, a nawet łatwe. ULA stawia ostatnio na rozwój przemysłu na orbicie- ok, zaczyna sie wyścig na księżyc po hel3- ok Musk chce lecieć na marsa, znowu ok. A bezos na razie zrobil experymentalny pojazd, który potrafi wynieść samego
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

F9 - Falcon 9 – Następca Falcona 1.
ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.
ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jestem botem

@monarchista: Ten twit to tylko czesc. Kiedy Musk byl przyjmowany do" explorers club"- bardzo szacowna instytucja. W czasie wystapienia, przedstawil pomysł lądowania rakiet, opisywał ze w przyszłości starty i lądowania, będą mogły być z morza rzek i jezior. Bezos byl na sali. Trzy tygodnie pozniej Bezos opatentował w US lądujące rakiety!!!, we wniosku użył całych zdań z wystąpienia Muska. Elon musiał pójść z tym do sadu, bo patent uniemożliwiał budowę Falcona
@monarchista: konkurencja jest dobra, trzeba kibicowac kazdemu kto pcha ten wozek do przodu. Ostatecznie facet ktory zawiózł ludzi na księżyc byl pieprzonym faszysta, Wernher von Braun wiedzial ze w jego fabrykach V1 i V2 pracują niewolnicy i umieraja tysiacami, powinien dostać czape w Norymberdze i tyle. Ale z drugiej strony fajnie ze Bezos nie chce lecieć na marsa, bo gdyby tak sie wydążyło ze wyprzedził by technologicznie Spacex i to on
@Obruni: Z tym von Braunem to bym tak sie nie zapędzał. Gość chcial budowac rakiety. Marzenie od dziecka. Wtedy takie rzeczy jeszcze nieistniały. Jedyna opcja to partia. Dołączyl do niej bodajze przed wojną. Jako obywatel niemiec mial obowiazek walczyc w imieniu kraju. Wiesz jaka byla propaganda wtedy. Nie bronie swiadkow zbrodni ale wiele osob naprawde nie mialo pojecia co sie dzieje a wielu tez nie moglo nic zrobic z prostego powodu.
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

BO - Blue Origin – Firma konkurująca ze SpaceX.
SF - Static fire

Jestem botem

@monarchista: w procesach norymberskich przyjeto zasade, ze żołnierze, obywatele , nie będą sadzeni, natomiast ci ktorzy czynnie uczestniczyli w zagładzie ludzi będą sadzeni za ludobójstwo. Praca niewolnicza wypełniała ten punkt. Von Braun wiedział ze w jego fabrykach pracują wiezniowie i wiedział ze umieraja i sa zabijani ze względu na tajność projektu. Byl jego szefem, wiec wypełniał całkowicie definicje zbrodni ludobójstwa. Von Braun nie byl zbrodniarzem dlatego ze budowal V1, V2, byl