Wpis z mikrobloga

Jaka jest żywotność dysków SSD ? Już technologia poszła na tyle do przodu, że przy stacjonarce można wrzucić np. 500GB ssd i zrezygnować całkowicie z HDD ? Trochę się waham, bo nie mam wiedzy na ten temat. Dużo instaluje programów, Steam też dużo pobiera, dużo transmisji online, nie wiem jaki to ma wpływ na dyski tego typu.
Kiedyś widziałem poradniki co trzeba powyłączać z systemu (win 7) od razu po formacie żeby dysk nie padał szybko, ale pewnie od tego czasu już się pozmieniało :) I czy win 10 jest już zoptymalizowany pod ssd ?
Wybaczcie zawracanie dupy, ale chciałbym żeby ktoś z doświadczenia coś napisał, a nie artykuły z google.
#ssd
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MentalnoscBiedaka: rekordzista wytrzymał prawie 2PB danych, a było to kilka lat temu kiedy technologia dopiero próbowała wejść do naszych domów. Od dawna można zrezygnować całkowicie z HDD. Polecam jednak kupić większą pojemność bo szybko czuć niedosyt, a ceny obecnie są bardzo niskie ;)
@MentalnoscBiedaka: dla mnie i moich klientów SSD są bezawaryjne. W warunkach SOHO naprawdę ciężko je "zajeździć". Ale mówię tu o markowych, dobrych modelach a nie najtańszej padlinie. W10 dobrze sobie radzi z SSD bez zbędnych kombinacji.
Najstarszy egzemplarz, który mam od ~6,5 roku to Samsung 830 256GB. Oprócz niego, używam jeszcze 7 innych nośników (głównie Samsung). Nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów.
HDD całkiem też bym się nie pozbywał, ale
mam od ~6,5 roku to Samsung 830 256GB


@CyberDeath: Samsung 830 Evo był topowym dyskiem w swojej klasie na najlepszych kościach MLC i w testach wytrzymywał o całe rzędy więcej, niż konkurencja. W kolejnych generacjach (840+) tę filozofię przeniesiono już do wersji Pro, a Evo były tylko cieniem poprzednika.
Zaznaczam to dla szerszego obrazu, bo wszyscy przedstawiają tu wizję bezawaryjności technologii SSD, pomijając że mowa o najlepszych z najlepszych, gdy większość
@Tarec: Nie było modelu 830 Evo. Mam po prostu model 830 256GB. Seria Evo nie jest zła. Też używam (860 Evo 500GB i 970 Evo 500GB). Nawet najbardziej nieudany model (840 Evo 250GB) spisuje się nieźle w komputerach mojej mamy i znajomego. Choć nie ukrywam, że najbardziej polegam na serii Pro (mam 840 Pro 256GB i 850 Pro 512GB).
@CyberDeath: Masz rację, dopiero później je rozdzielili. Też mam w zapasie wpiętego 830, a nowsze Samsungi z serii Evo są bardzo dobrymi dyskami, ale jednak system trzymam na Iridiumach Pro, bo lepsze kości, to lepsze kości.
Podejrzewam, że dzisiaj trudniej już o awarię SSD, niż HDD, ale jeśli już się taka zdarzy, to kaplica.
@Tarec: Cóż... Jednak bardziej ufam Samsung-owi niż Goodram-owi. Niezależnie od zastosowanych kości.
Ogółem, "trochę" już różnych SSD zainstalowałem i nigdy nie było awarii. A montuję je od czasu, gdy mają w miarę przystępne ceny, czyli około 7-8 lat. Najczęściej wymieniałem uszkodzone HDD na SSD.