Wpis z mikrobloga

Obiecany i lekko spóźniony wpis z wytopu wosku
Sam proces topienia nie jest zbyt skomplikowany, a tak dokładniej mówiąc to podgrzanie do temperatury powyżej 62 C i filtracja. Istnieję kilka sposobów przetopu dwa podstawę to: topienie w topiarkach słonecznych i parowych.
Topiarki słoneczne wykorzystują to samo zjawisko, przez które pozostawione latem w samochodzie dzieci/psy się gotują ( ͡º ͜ʖ͡º) jest to jednak dosyć wolny proces i możliwy do przeprowadzenia tylko w lecie.
Dlatego ja wolałem zainwestować w parową (pic real). Najważniejszymi elementami tego cuda są ognisko i woda, która pod wpływem temperatury zamienia się w parę. Nad wodą znajduje się sito a w nim ramki z suszem oraz odsklepiny. Pod wpływem ciepła przekazywanego przez parę wodną wosk wytapia się i spływa do pojemnika poniżej. I to tyle, jeśli chodzi o wytop, pozostaje jeszcze filtracja, która jest przeprowadzona za pomocą bardzo skomplikowanej i trudnej metody w skrócie SITKO ( ͡º ͜ʖ͡º)Na koniec wosk przelewamy do dowolnej formy i możemy sobie zrobić np. takie sztabki jak ze złota i udawać bogatych można też zrobić figurki,
świeczki ja jednak dam go przetopu na węzę pszczelą jest to plaster wosku, na którym pszczoły budują słynne heksy i miedzy inny, i składują tam miód.
#pasiekakubla #pszczelarstwo
ak_kubel - Obiecany i lekko spóźniony wpis z wytopu wosku 
Sam proces topienia nie je...

źródło: comment_xtWCOHDFcoZ2XsuiQwZaBQr88elLQCPQ.jpg

Pobierz
  • 18
@Kolsky: Czasami potrzebne jest to aby pszczoly mialy nadmiar roboty :-) A nie myslaly o glupotach (rujkach) ;) Poza tym taka ramka, jest w uzyciu jakis czas, nie po kazdym miodobraniu jest wytapiany z niej wosk.