Wpis z mikrobloga

@Tom_Ja:

że z racji zdublowanych roczników nie dostaną się do wybranej wymarzonej szkoły średniej. Konkurencja jest podwójna. A w szkole - wiadomo, matura, z której wyniki ważą na wybór studiów i de facto dorosłego życia.


Zadziwię Cię, ale z punktu widzenia społecznego (dla budowania elit intelektualnych) zdublowany rocznik to najlepsza rzecz jaka mogła się stać. Sam nie tak wcale dawno ukończyłem liceum i powiem szczerze, że większość tych ludzi nigdy w
@Tom_Ja: konkurencja nie jest podwójna bo dzieci muszą iść do różnych klas: jedni pójdą do czteroletnich, a drudzy trzyletnich klas. Nie będą ze sobą konkurować. Zresztą przy obecnych standardach liceum na inteligentych osobach poczwórna konkurencja nie powinna zrobić wrażenia
@grucki: Mi już dawno odebrała, ten #!$%@? pruski system edukacji tylko o kant dupy rozbić, czasu straconego na uczenie się tych głupot, które nie przydały mi się w dorosłym życiu ani razu, już nie odzyskam ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@RudyLis: No to powiedz, jaka niby będzie różnica?

Zresztą, co za różnica do jakiej szkoły niby kto pójdzie? Do technikum i do zawodówek nigdy nikt nie chciał iść, teraz to chociaż te szkoły odżyją. Co do liceów - jeden #!$%@?, jakie liceum kończysz, ważne jest to, jak się maturę napisze. Już za moich czasów to był jeden #!$%@?, a co dopiero teraz XD

@Tom_Ja: Ktoś w latach 80. zapadł w
@mecenas_z_piaseczna: Przede wszystkim likwidacja gimnazjów to wielki błąd. Nie bez powodu do techników i zawodówek było i jest mniejsze zainteresowanie. Sugerowanie jeszcze że licea od siebie się nie różnią to też niezła beka, nie wiem z jakiego miasta jesteś, ale mając rozeznanie w dużych miastach w Polsce (200k+) różnice między pojedynczymi placówkami są ogromne.
@RudyLis: Jestem z Poznania i sam kończyłem "liceum o wyższym poziomie" - VIII. Podobno najlepsze w Poznaniu. Materiał jest dokładnie ten sam, co w jakiejś XVII, albo XVI. Zdawalność matur taka sama. Jedynie sobie #!$%@?łem dojazd do szkoły, bo musiałem się #!$%@?ć przez pół miasta tramwajami.

Tylko tyle, że moja matka mogła pochwalić się w robocie, że poszedłem do ósemki i jestem najlepszy na świecie. Reszta to jeden #!$%@?.

Wracając do
@RudyLis Odnosiłem się wyłącznie do komentarza jakoby ucięli rok.
Uważam że rozwiązanie z istniejącym gimnazjum było co najmniej równie dobre.
A na pewno tragedią jest ten dualizm w liceach który teraz powstanie
@Dpdp: Z tymi podwójnymi rocznikami jest niezłe zamieszanie i realnie współczuję osobom które muszą tak walczyć, bo patrząc na to jak wygląda potencjalnie rekrutacja w tym roku do mojego liceum to się za głowę łapię
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dpdp: różnica taka że wejście do gimnazjum to była powtórka podstawówki i wejście do średniej to była powtórka gimnazjum. Czyli teraz ginie jedną powtórka. Przynajmniej teoretycznie bo szczegółów nowego programu nie znam.

Dla mnie brzmi to dobrze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@grucki: że z racji zdublowanych roczników nie dostaną się do wybranej wymarzonej szkoły średniej. Konkurencja jest podwójna. A w szkole - wiadomo, matura, z której wyniki ważą na wybór studiów i de facto dorosłego życia.

@Tom_Ja:

Ale wiesz o tym że młodzież nie rywalizuje o miejsca w tych samych klasach.
@Shatter: Ja nie mówię tutaj o programie, tylko o poziomie uczniów uczęszczających do danych placówek. Jakby nie patrzeć licea #!$%@? ciągle większa elitarność, niż technika, wynika to po prostu z faktu, że jest do nich znacznie więcej chętnych, a miejsc jest podobna ilość, przez co dostaje się średnio ciągle ten lepszy percentyl młodzieży.

Tak jak wspomniałem nie chodzi tu o program, a uczniów. Myślisz, że taki Stasic w Warszawie jest w
@Shatter:

Zgadzam się, ale wiesz ja mówię to ze swojego doświadczenia, jak ja kończyłem gimnazjum i patrzyłem kto gdzie szedł. Takich jak Ty jest mniejszość, niestety do techników i zawodówek z moich obserwacji szedł odpad, który nie dostał się nawet do najgorszego liceum w moim mieście. Sam też byłem w mniejszość, bo zastanawiałem się nad technikum, mimo że wyniki spokojnie pozwalały mi dostać się tam gdzie tylko chciałem, ale zrezygnowałem z
do wybranej wymarzonej szkoły średniej. Konkurencja jest podwójna


@Tom_Ja: xD implikowanie, że poziom liceum/szkoły średniej ma jakiś wymierny wpływ na życie. Możesz bardzo dobrze przygotować się do matury niezależnie od tego, czy Twoje LO znajduje się co rok w TOP100 szkół w Polsce, a tylko ona ma jakiś wpływ na cokolwiek.