Wpis z mikrobloga

Gdy pisałem pracę na studia i uczyłem się do obrony, jak każdy typowy student, szukałem zajęcia byle tylko nie uczyć się na studia. Wpadł mi do głowy pomysł, aby pouczyć się, ale rzeczy dla mnie ciekawszych niż rzeczy na studia. I w ten sposób zacząłem tworzyć stronę z lokalizacją autobusów i tramwajów w Warszawie ucząc się jednocześnie nowych technologii. Zacząłem od wyświetlenia mapy, następnie wyświetlania punktów na mapie, potem pobieraniu lokalizacji pojazdów, pobieraniu przystanków, rozkładów na przystankach. Krok po kroczku pisałem tę stronę w swoim wolnym czasie ucząc się i czerpiąc niesamowitą frajdę i satysfakcję, gdy coś zaczynało działać :) .

Strona znajduje się pod adresem https://czynaczas.pl i cały czas ją rozwijam i dodaję nowe funkcje. Jednak jest już doprowadzona do “stanu używalności”.

Czynaczas oferuje:
- lokalizację użytkownika,
- lokalizację warszawskich pojazdów komunikacji miejskiej odświeżaną co 10 sekund,
- wyszukiwanie przystanków, linii, pokazywanie linii odjeżdżających z przystanku,
- rozkład jazdy na przystanku,
- udostępnianie lokalizacji pojazdu w formie linku tak, aby znajomi widzieli gdzie jest pojazd, w którym przebywasz,
- obserwowanie pojazdu,
- trasę przejazdu linii.

Nie mam z tego żadnych pieniędzy, a największą wartością są podziękowania bliskich znajomych, którzy dzięki appce zdążyli na opóźniony autobus lub ten nadjeżdżający przed czasem.

Wiem, że w sumie jest sporo stron wykorzystujących warszawskie API, ale chciałem się pouczyć na jakimś żywym projekcie. Zapraszam do używania i komentarzy :) .

#warszawa #ztmwarszawa #ztm
  • 19
@marcio15: Stronka fajna, ale brakuje mi tutaj możliwości poruszania się po mapie, kliknięcia na pojazd żeby dostać informacje o jego punktualności i brygadzie. Przydatna byłaby też możliwość wyboru linii na podglądzie i wyłączenie widoczności przystanków. Poza tym brakuje mi czegoś w rodzaju takiej strony, bo na telefony jest kilka aplikacji, a na komputery pusto. Będę zatem obserwować rozwój i życzę powodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marcio15: przetestowałem z rzeczywistością za oknem. Dokładność do 5 sekund. Działa! Widziałem już kilka takich aplikacji i miały problem z synchronizacją z tym co w rzeczywistości.

Pytanie:
- Czy da się odróżnić rzeczywistą pozycję z GPS-u, a tą symulowaną (na podstawie czasu z rozkładu jazdy, w sytuacjach gdy pojazd nie ma GPS-u)?

- Chodzi mi o to co jak kliknie się na przystanek (lista odjazdów) - czyli w sumie to co
@marcio15: dobrze widzę, że na przystankach tramwajowych są odjazdy z przeszłości (fajnie, bo coś się mogło opóźnić), ale na autobusowych już nie ma? Dałoby radę to dodać? Czy po prostu nie ma tego w API?
brakuje mi tutaj możliwości poruszania się po mapie


@Tr8025: przecież możesz normalnie przesuwać mapę. Co byś chciał, żeby kliknąć na tramwaj i mapa sama się przesuwała? Po co? :P

kliknięcia na pojazd żeby dostać informacje o jego punktualności i brygadzie


@Tr8025: mi zbędne. Ale może komuś się przyda. Oby nie obciążyło apki. I o ile jest to w API.

wyłączenie widoczności przystanków


@Tr8025: tak, to by się przydało. I
@mk321: Skoro da się przesuwać to znaczy, że u mnie coś przeglądarka nie domaga, zwracam honor ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do kliknięcia - chodzi o to żeby kliknięcie na pojazd przywołało to menu które wyświetla się po wybraniu linii. W teorii nie powinno to w ogóle obciążać dodatkowo apki ;)
@animiesiewaz: poklikaj po tym co da się klikać (przystanki, pojazdy), to zobaczysz jakie ma możliwości. Wyobraź sobie, że stoisz chcesz iść na jakiś przystanek. I dopóki nie dojdziesz na miejsce, to nie wiesz czy coś jedzie. A jak masz tą stronę, to wiesz zanim dojdziesz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mk321: Coś musi być na rzeczy. Mam Ffoxa starego (56), bo nowsze mi wywalały kilka aplikacji webowych. Jutro pokombinuję jak będzie na innych wersjach
Dziękuję za odpowiedzi :) .

@Tr8025 tak, zauważyłem problem z poruszaniem się po mapie na Firefoxie, też go mam. I nie mam pojęcia czym jest spowodowany, ale wiem że istnieje. Nie potrafię wymyślić rozwiązania, co go tam blokuje :( . O IE to nie wspominam...

Wyłączenie przystanków mam w planach, chciałbym je też filtrować po przystankach klikniętej linii.

@mk321 dzięki, gdy dane ZTM są bodajże sprzed 5min to wyszarzam dany pojazd, w
gdy dane ZTM są bodajże sprzed 5min to wyszarzam dany pojazd, w sumie mógłbym bo po prostu nie pokazywać, bo to nie ma żadnego sensu...


@marcio15: czyli wszystkie pojazdy co są to na żywo z rzeczywistych GPS? A te co nie mają GPS-u to jest ponad 5 min, więc jest szare? OK, fajnie.

Hmm w sumie to dałoby się, tyle że ja w obecnej wersji jeszcze w żaden sposób nie porównuję
@mk321: z PHPem po prostu miałem do czynienia, a tutaj serio tylko pobieram dane i nic więcej :) .

Taaak, generalnie jeśli chodzi o przystanki to wymyśliłem sobie to tak:
Pobieram rozkłady jazdy dla każdej linii na przystanku (całe, od 00:00 do 23:59, inaczej się nie da). Filtruję je godzinę do przodu i do tyłu od obecnego czasu. Na sztywno pokazuję 10 najbliższych odjazdów i jeżeli są z ostatniej godziny jakieś,
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@marcio15: Świetna strona! Pokazywanie w czasie rzeczywistym gdzie jest dany pojazd to super sprawa. Załóż swój tag gdzie będziesz wrzucać nowe info. A jeśli chodzi o apke to zgłaszam się na testera jak coś :)
@marcio15: coś, czego nie ma żadna inna strona a mi brakuje: "rzeczywiste" rozkłady jazdy danych linii oparte na analizach średniego czasu przyjazdu/odjazdu z przystanku w porównaniu do rozkładowego. Np: w ciągu ostatnich 10 tygodni autobus X miał średnio 40 minut spóźnienia na przystanku Y więc można by sądzić, że w tym tygodniu także tyle się spóźni