Wpis z mikrobloga

@mudmen stosunkowo niedawno zacząłem poważnie wchodzić w giełdę (6 miesięcy) i dopiero powoli dopłacam by można prawdziwie zdywersyfikować portfel, dlatego by także trochę ograniczyć opłaty narazie takie duże pozycje w portfelu.

Ogólnie rynek energetyczny w tym momencie na GPW jest w mocnym dołku. Tauron jest niedużo wyżej niż w historycznym dołku, a wyniki od jakiegoś czasu się poprawiają, więc myśle że ta spółka w dłuższym terminie powinna dać zarobić. Szkoda jedynie, że
@pasywnyinwestor: bo prawie rok temu kupowałem Taurona argumentując sobie ten zakup dokładnie w ten sam sposób. Jakbym nie uśredniał w dół, to do tej pory miałbym stratę. Dlatego życzę powodzenia, ale wg mnie tutaj w najbliższych dniach będzie jeszcze niżej, a rajdu na energetyce też się nie spodziewam w najbliższym jak i w bardziej odległym czasie, w takim otoczeniu polityczno-ekologicznym w jakim się znajdujemy. Szkoda mrozić kasy, tylko dlatego, że spółka
@Wankeo Jest wiele czynników. Po pierwsze ze względu na moją strategie inwestycyjną - horyzont 10+ lat, co przy małym nawet procencie składanym ( dywidendy) potrafi zdziałać cuda. Po drugie ze względu na to, że inwestuje i dalej mam zamiar inwestować w tak zwane spółki typu "value", które mają stabilną stale polepszającą się sytuacje finansową i właśnie dzięki temu mogą pozwolić sobie na wypłaty dywidendy. Ponadto polskie GPW jest rynkiem stosunkowo młodym, firmy
@vinmcqueen: Dzięki za opinie, jest w tym dużo racji. Dlatego też boli nieco mnie brak dywidendy od nich - wtedy nawet przy marazmie ceny akcji w długim terminie można otrzymać fajny zwrot. Póki co będę trzymał, ponieważ myślę ze kiedyś energetyka w końcu ruszy, a przy obietnicy dywidendy w roku 2020 przy tak zdołowanym kursie może być ona także bardzo pokaźna (spokojnie w okolicach 8-10%) co także powinno ruszyć kursem.
@Wankeo: Podłaczam się do pytania @Iguan.

Już sam fakt, że po wypłacie dywidendy jest ona odcinana od kursu działa na korzyść tańszej akumulacji akcji. W którym miejscu dywidenda jest niekorzystna? Podatki płacisz zawsze, a bywa że dywidenda nawet po opodatkowaniu pozwala na zakup nowego papieru spółki.
@Nartenlener z Twojej wypowiedzi wynika że chcesz mieć jak najwięcej akcji. Ja wolę żeby te akcje były więcej warte. To po pierwsze.
Po drugie jeżeli spółka wypłaca dywidendę to z definicji mniej inwestuje. Ja wolę walory które inwestują w rozwój. To ogromne uogólnienie - chcę przez to powiedzieć że nie należy faworyzowac dywidendowcow.
Podatek - nie jest bez znaczenia kiedy go płacisz. Im później tym lepiej. Dlatego na dywidendzie się po prostu
@Wankeo 1. Ikze to super sprawa, ale odstrasza mnie wypłata po 65 roku życia lub podatek, mam zamiar dorobić się dobrych pieniędzy znacznie znacznie wcześniej.
2. Tutaj też przyznam racji, duży też wpływ ma wybór brokera - 0,39% a 0,098 potrafi kolosalną różnice zrobić.
3. sp500 aktualnie jest strasznie przeszacowana, bardziej bym patrzył na emargin markets.
@Iguan @Nartenlener @Wankeo A co do dywidend, to bardzo duży wpływ ma wiek przedsiębiorstwa i jego obecna sytuacja. Przy małych szybko rozwijających spółkach, ciężko liczyć na dywidendy, bo jak wspomniałeś inwestują one w ekspansje. Przy wielkich molochach jakiś procent na dywidendę wydaje mi się pozytywny, one mają osobny fundusz na inwestycje. Przy tym także należy zwrócić uwagę na realną wartość spółkek. Jeśli spółka ma c/z w okolicach 5-10 to nawet 5-10% dywidendy