Wpis z mikrobloga

BREXIT

Na wykopie panują opinie typu: "he, he głupi Brytyjczycy zafundowali sobie Brexit, teraz cała kasa idzie z londyńskiego City do Frankfurtu nad Menem". Nie mogę odmówić słuszności tego typu komentarzom, niemniej jednak jestem osobnikiem, który lubi kontestować otaczającą rzeczywistość. Elity danego państwa decydują o tym w jakim kierunku pójdzie dany kraj. Jakiś 1 % populacji. Przyjrzyjmy się elitom brytyjskim. Gdyby 100% elit brytyjskich było za pozostaniem w UE, to do referendum by nie doszło. Nie ma takiej opcji. Referendum się odbyło, więc przynajmniej część była za opuszczeniem wspólnoty. Jakie mogły być motywacje unio-sceptyków? Argument typu "hehe debile" nie ma racji bytu, ponieważ tym ludziom nie można odmówić zręczności i inteligencji. Brexit to decyzja o znaczeniu geopolityczny na co najmniej kolejne 50 lat. Są pewne straty, ale takowe zazwyczaj się pojawiają podczas początków nowych przedsięwzięć.
Dlaczego pewne środowiska w #uk uznały, że brexit to dobry pomysł? Moja hipoteza jest następująca. Świat się globalizuje. Coraz mniej jest miejsca dla samodzielnych graczy. Każde państwo musi przystąpić do jakiegoś bloku polityczno-militarnego. Mamy Chiny, Indie, Rosję, Brazylię, Stany Zjednoczone i szybko integrującą się Unię Europejską. Moim zdaniem Brytyjczycy zostali postawieni przed wyborem Unia, która póki co jest impotentem geopolitycznym albo sojusz z #usa które mają lotniskowce, potężną armię, która może chronić brytyjskie interesy na całym świecie, a poza tym być proxy Stanów Zjednoczonych w Europie. Lotniskowcem u wrót wschodzącego mocarstwa europejskiego. Co może dać wymierne korzyści w przyszłości.

#4konserwy #neuropa #brexit #geopolityka
Pobierz
źródło: comment_eKUJjWcfzXV5ThHfprMgLIKKkllTq1PB.jpg
  • 48
Gdyby 100% elit brytyjskich było za pozostaniem w UE, to do referendum by nie doszło.


@tytanos: elity byly przeciwko. Cameron zrobil referendum tylko zeby miec argument w dyskusji z unia. Nikt tam sie nie spodziewal takiego wyniku, nawet eurosceptycy z ukipu byli zaskoczeni. Tak bardzo wszyscy byli zaskoczeni ze az Cameron podal sie do dymisji.

Argument typu "hehe debile" nie ma racji bytu, ponieważ tym ludziom nie można odmówić zręczności i
@TurboDynamo:

elity byly przeciwko


No właśnie było mnóstwo polityków i ludzi świata biznesu za brexitem.

Mały kraik


Broń jądrowa, duża gospodarska (top5 świata?), posiadanie Gibraltaru i inne

tak jak i panstwa unii. Poza tym idiotyczny argument - kraje ue sa w wiekszosci w nato tak jak wielka brytania.


Jedne kraje mają lepszą pozycję w Nato inne gorszą. Jedne są partnerami, a inne nie mają nic do gadania (vide: Polska)

Wielka brytania
@TurboDynamo:

polska to mocarstwo bo posiada Hel

Gibraltar – brytyjskie terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki


Jesteś w stanie wykazać różnice w ciężarze strategicznym tych dwóch obszarów?

Broń jądrowa i zaszłości historyczne? Nieźle.

Reszty nawet nie komentuje xD


Twoja arogancka postawa mówi sama za siebie.
Posiadanie broni jądrowej i środków jej przenoszenia daje państwu status nietykalnego


@tytanos: to beda mieli status nietykalnego zadupia w ktorym nikt nie chce inwestowac. Best deal ever.

Broni jądrowej się nie "załatwia".


@tytanos: oczywiscie ze sie nie zalatwia. Jak jestes imperium to znajdujesz ja pod lozkiem premiera. Sama tam sie pojawia.

Dziwnie nie odniosłeś się do Gibraltaru.


@tytanos: gibraltar maja bo kiedys byli mocarstwem a utrzymywali go bo mieli
nikt nie chce inwestowac


Może Stany Zjednoczone?

Wielka Brytania ma TERAZ broń jądrową i ma TERAZ Gibraltar (wrota dostępu do basenu Morza Śródziemnomorskiego). Te elementy i wiele innych determinują to, że Wielka Brytania jest wiodącym graczem na arenie międzynarodowej i wedle mojej hipotezy zdecydowała ona, że lepiej jest się sprzymierzyć z USA, a nie z UE. W sumie szukałem kogoś kto by dyskutował o mojej hipotezie, ale jak widać wykop to
Morza Śródziemnomorskiego


@tytanos: xD

zdecydowała ona, że lepiej jest się sprzymierzyć z USA, a nie z UE.


@tytanos: zdecydowala wyjsc z unii. A usa teraz ich podburzaja bo oslabienie unii i uk jest na korzysc usa tak samo jak na kozysc innych wielkch wplywowych panstw np. Chin i Rosji.

W sumie szukałem kogoś kto by dyskutował o mojej hipotezie, ale jak widać wykop to niewłaściwe miejsce.


@tytanos: no faktycznie
@tytanos wlasnie, proxy USA to UK chyba zawsze bylo w EU, jeszcze do tego dodajmy ze Indie maja przezcignac Chiny lod wzgledem rozwoku no i niebagatelny wplyw na rownie szybko rozwijajace sie kraje Afryki jak np Nigeria ( ponoc 700 milionow ludnosci za paredziesiat lat!!! ) czy Ghana.
Byc moze o to chodzilo rzadowi UK kiedy wycieklo slynne okreslenie "zjeść ciastko i mieć ciastko"? W sensie miec dostep do dojrzego i bogatego
Gdyby tak bylo to jutro juz by tego gibraltaru nie mieli


@TurboDynamo:

Ej, Marian! Ho no tu! Możemy zająć terytorium należące do mocarstwa atomowego bez żadnych konsekwencji!

Myślałeś może nad pracą w ministerstwie obrony narodowej? Można by sprokurować małą prowokację, jakoby WB chciała zablokować cieśninę, a potem wysłać tam polską marynarkę wojenną i mieć przyczółek w inwazji na Hiszpanię.
Ej, Marian! Ho no tu! Możemy zająć terytorium należące do mocarstwa atomowego bez żadnych konsekwencji!


@tytanos: akurat transport morski, oraz dostep do ciesnin definiuja przepisy miedzynarodowe i uk ma #!$%@? do gadania, niewazne czy maja glowice atomowe. #!$%@? ty nie rozumiesz tego ze jakby probowali na to wplywac to znalazlyby sie inne kraje atomowe ktore go tego zwyczajnie nie dopuszcza bo transportuja tamtedy swoje towary xD wiec gibraltar dla uk to
definiuja przepisy miedzynarodowe


@TurboDynamo: Ludzie tworzą przepisy. Na Gibraltarze można się nieźle usytuować i mieć kontrolę nad całą cieśniną. Można też #!$%@?ć co inne kraje myślą.

znalazlyby sie inne kraje atomowe ktore go tego zwyczajnie nie dopuszcza xD


Już widzę inne kraje, które ryzykują odwetem xD Wiesz, że Wielka Brytania ma kilkaset głowic? xD