Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie. Otóż mam ładowarkę Nitecore D2 EU i akumulator NCR18650B (Panasonic, Li-ion). Akumulator przez jakieś 2 lata leżał i nie był ładowany. Dzisiaj próbuję go naładować i ładowarka najpierw robi jego test, potem zaczyna ładować, ale wyświetla, że to jest Ni-MH / Ni-Cd, po czym w przeciągu kilku sekund ładuje do 1,5V i mówi, że skończyła. Podejrzewam, że akumulator jest rozładowany do zera i dlatego nie może wystartować, ale dlaczego ładowarka pokazuje, że to Ni-MH / Ni-Cd? Za niskie napięcie? W pracy mogę podpiąć ten aku pod zasilacz z regulacją napięcia i prądu, myślicie że może udać się go podładować do 2-3V ręcznie, a potem już wystartuje w ładowarce?
Może ktoś z tych tagów coś będzie wiedział #elektronika #latarki #drony
  • 9
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kaczorra: Bo odróżnia Li ion od NiMH/NiCd właśnie po napięciu i się dostosowuje. Muszą być mocno rozładowane, poniżej 1,5V. Możesz podładować w czymś innym, ja tak robiłem w e fajce i później wrzucić do ładowarki. Powinno zadziałać. Tylko pojemność tych ogniw spadła drastycznie przy takim poziomie rozładowania.

E: bezpieczne napięcie dla rozladowanego aku to 2.75V.
@Rabbit_And_Tulip: spróbuję w takim razie podładować na zasilaczu, a potem przetestuję pojemność. Też się boję, że niewiele jej zostało, ale warto spróbować. Zresztą w sumie teraz te akumulatory już nie są takie drogie, najwyżej kupię nowe, ale może z tego jeszcze coś będzie ;). Dzięki za radę i pozdro :).
@Kaczorra: pewnie da się je ożywić, ale będą to zombie aku. Mała pojemność, DUŻA rezystancja, szybki spadek napięcia pod obciążeniem. Do tego dochodzi ryzyko zapłonu przy ładowaniu / rozładowaniu. Niestety takie ogniwa szybko łapią temperaturę. Mi kiedyś powerbank na cztery 18650 rozładował je do ok. 2.5V (pb non stop pobierał mini prąd). Podładowałem je na max (o dziwo nie grzały się, ale to były dobre jakościowo LG) po czym dodawałem gratis
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kaczorra: To już raczej kaplica. Ja bym na Twoim miejscu kupił nowe. Nie wiem do czego będziesz ich używał, ale ja za Sony VTC 5 z wysokim prądem rozładowania płaciłem 16 zł. Te z mniejszym, do latarek czy powerbanków, powinny być jeszcze tańsze, a wymontowane z baterii laptopowych to już w ogóle taniocha.