Wpis z mikrobloga

Jestem miłośnikiem #minimalizm i to nie tylko w estetyce, ale w większości aspektów ludzkiej egzystencji, także w #grybezpradu #gryplanszowe.
W minione wakacje byłem oczarowany malutką i minimalistyczną grą z historią tabula lusoria, szukałem wtedy innych gier, które nie byłyby trywialne i dało by się je łatwo zaimprowizować, nie doradzono mi niestety nic ciekawego co spełniałoby moje wymagania. Dopiero niedawno przypomniałem sobie, że grałem już wcześniej w Neutreeko, które trafia w sedno moich ówczesnych poszukiwań.
Gra ta została wymyślona w 2001 przez doktora matematyki z aspargerem i wielokrotnego mistrza Norwegii w Othello, podobnie jak tabula lusoria potrzebuje zaledwie 3 pionów na gracza i skromnej planszy, która można naszkicować zaledwie w chwilę. Przesuwamy swoje piony naprzemiennie, możemy je poruszać po prostych pionowych, prostopadłych i skośnych, ruch trwa zawsze aż do momentu napotkania przeszkody (brzegu planszy/innego piona), wygrywa gracz, który ustawi swoje piony w linii. Ten prosty abstrakt z pewnością nie jest trywialny i mogę go polecić z czystym sumieniem.
#antrosograch
antros - Jestem miłośnikiem #minimalizm i to nie tylko w estetyce, ale w większości a...

źródło: comment_WcKAseKBC4rk4WGhCScRdIA9WehV4ZEd.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@antros:

Jeśli szukasz innych:
Stworzyłem listę gier które mają ilość stanów <50mln. Oszacowałem że jest to liczba graniczna, gdy w grę można grać w pamięci.
W końcu chcesz minimum elementów, a 0 to extremum ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To lista:
https://boardgamegeek.com/geeklist/224337/simple-games-play-mind

Większość słabe, ale są perełki.
Wydaje mi się że najlepsza to gra w NIM w którą lubię grywać.
Podoba mi się też Chung Toi i L-game.
  • Odpowiedz
@deryt:

Stworzyłem listę gier które mają ilość stanów <50mln. Oszacowałem że jest to liczba graniczna, gdy w grę można grać w pamięci.

W końcu chcesz minimum elementów, a 0 to extremum ( ͡° ͜ʖ ͡°)


wow, wielkie dzięki z pewnością będę wracał do tej listy :)

Większość słabe, ale są perełki.

Wydaje mi się że najlepsza to gra w NIM w którą lubię grywać


nie mogę się
  • Odpowiedz
@LowcaG:
Tak, jest o tym w artykule, który zalinkował. Zresztą gra ma tylko 640 tys. stanów, więc średnio rozgarnięty programista mógłby ją rozwiązać, nawet w php+mysql.
Ale warcaby również są rozwiązane, ale nie przeszkadza to w organizowaniu turniejów i uczeniu się nowych technik przez całe życie.
Tutaj tak nie jest, bo ilość stanów gry jest znacznie mniejsza, więc po jakimś czasie (miesiące?) nauczysz się wszystkich technik i zawsze będziesz remisował. Ale
  • Odpowiedz
Tutaj tak nie jest, bo ilość stanów gry jest znacznie mniejsza, więc po jakimś czasie (miesiące?) nauczysz się wszystkich technik i zawsze będziesz remisował. Ale pograć można.


@deryt: do tego dążyłem, ciekawiło mnie czy końcowy wynik jest remisowy czy np. biały ma przewagę
  • Odpowiedz
Tabula lusoria


@antros:
Myślałem że to achi ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dodałem (jako "Radmühle".)

neutron

To na 90% ma za dużo stanów gry.
Czerwony na 25 sposobów, a każde następne pole na 3 (zajęte przez biały, czarny lub puste).
Co daje górne oszacowanie na 25 * 3^24 > 7 bilionów

kuan

jak wyżej

Teeko

Dodane
  • Odpowiedz