Wpis z mikrobloga

Stres, spojrzenie z perspektywy.
Stres może dotyczyć każdego aspektu naszego życia i objawiać się zarówno w ciele jak i splątanych myślach. Uważność pomaga nam rozplątać te myśli, poprzez trening umiejętności wyłączania się w momencie, gdy umysł dryfuje gdzieś w nasze typowe szlaki myślowe związane z znanymi nam lękami i troskami.

Ciągły niepokój sabotuje nasze życie, może zatruć zdolność do dostrzeżenia chwil szczęścia, spalić kontakty między bliskimi. Ciągłe rozdrażnienie wywołuje też masę problemów zdrowotnych, związanych z reakcją naszego organizmu np problemy trawienne, problemy z sercem, czy depresja rujnująca nasze zdrowie długoterminowo. Zauważamy to dopiero gdy jest za późno, gdy dobija nas jakąś losowa sytuacja, problemy finansowe czy poważne choroby, rozwód, konflikty z bliskimi, duże życiowe zmiany. Stres przysysa się do naszych wątpliwości i niepewności co do tego jak radzimy sobie w życiu jako mąż, pracownik, opiekun.

Tak naprawdę stres jest reakcją naturalną, ma za zadanie chronić nas. Podczas sytuacji z nim związanych nasz organizm reaguje całym cyklem zmian hormonalnych, przede wszystkim wydzielaniem kortyzolu i adrenaliny.

Wewnętrzna irytacja to gruby splot różnych przyczyn. Gdy rozpoczynamy regularny trening medytacji i wsł#!$%@? się w swoje reakcje, poznajemy siebie bliżej, zyskujemy potrzebną wiedzę jak ten supeł rozplątać. Uniwersalnymi odpowiedziami na wewnętrzny stres będą:
- zamiast braku akceptacji, że pewnych rzeczy nie da się zmienić - uczysz się to akceptować
- pesymistyczne spojrzenie na otoczenie i sytuacje zmieniasz na uważność wobec dostępnych możliwości
- negatywny obraz siebie zmieniasz na odcięcie się od negatywnej samo krytyki (nie podążanie za wewnętrznym krytykiem)
- nierealistyczne oczekiwania zmieniasz na odcięcie się od pewnych narzuconych ról czy presji rówieśników

Stres działa jak samo najkręcająca się maszyna, od nas i tego jak go odbierzemy zależy czy damy się wkręcić:
Stresor ---> reakcje ciała, zwiększone ciśnienie krwi, napięcie mięśni itp ---> reakcje głowy lęki, natrętne myśli--->zmniejszenie możliwości ciała do uspokojenia--->zmniejszona odporność na stres--->Stresor itd

Kolejny wpis będzie o tym jak okiełznać stres.

Notatki z książki "Practical mindfulness A step-by-step guide"

#mindfulness #rozwojosobisty #medytacja #czytajzwykopem #medytacjapraktyczna
  • 4