•  

  Wybory lokalne w Turcji

  AKP przegrało wybory w Ankarze. Nowym burmistrzem będzie Mansur Yavas z opozycyjnej CHP. Póki co wyniki wyborów w Istambule nadal są nieznane, jednak ostatnie wypowiedzi Erdogana mogą świadczyć o tym, że jego partia przegrała także w tym mieście.

  Ciekawe jak zachowają się teraz osoby z bliskiego otoczenia Erdogana. Od kilku miesięcy mówi się o tym, że np. Gul czy Davutoglu rozważają opcję stworzenia alternatywy dla erdoganowskiej AKP.

  Myślę, że teraz zrozumiałe jest dlaczego Erdogan przeprowadził przedterminowe wybory parlamentarne w 2018 roku - jeszcze zanim Turcja weszła w recesję.

  Funfact: Yavas to po turecku "wolny". Cóż, może i wolny ale i tak szybszy od AKP.

  https://www.middleeastmonitor.com/20190401-turkeys-akp-and-opposition-party-both-declare-victory-in-istanbul/

  #turcja #geopolityka #lagunacontent

  źródło: 1554107972882.jpg

  •  

   @JanLaguna: Mimo problemów, gospodarka Turcja jest najbardziej stabilna na Bliskim Wschodzie. O czym może świadczyć chociażby podpisanie szeregu nowych umów handlowych link czy napływ imigrantów z Azji Centralnej link
   Choć w drugim przypadku, należy też uwzględnić kwestię słabnącej gospodarki Rosji.

  •  

   @JanLaguna: Kojarzysz może, co to za zielony sztandar z trzema półksiężycami?

  •  

   @arkan997 Turecka gospodarka jest silna na tle regionu, ale ostatnio popadła w duże problemy - w dużym stopniu że względu na politykę Erdogana. https://www.aljazeera.com/news/2019/03/turkey-falls-recession-time-decade-190311121710318.html

   @ja_nie_lubie Z tą flagą najczęściej można spotkać nacjonalistów z MHP. Podobno jest wzorowana na dawnej fladze osmańskiej marynarki.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @JanLaguna w İzmirze też wygrało chyba CHP? Ale będzie heca jeśli AKP przegrało w Istanbule, od ponad 20 lat tam rządzili.. 8)

  •  

   @becikowe: Tak, ale w Izmir to akurat twierdza CHP, od dawna tam rządzą - przez Ankarę i Istambuł natomiast pani Erdoganowa nie wyrobi z falafelami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @JanLaguna: Falafel to tak niezbyt popularne jedzenie w Turcji, nie bardziej niż w Europie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może gotuje Icli kofte (swoją drogą polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @becikowe: Tak tam to akurat by się świat skończył jakby przegrało CHP - i tak wynik 58% to nie jest tak dużo a to przez to, że w Turcji rejony to Buyuksehir (dosłownie duże miasto) czyli wioski i miasteczka w okolicy Izmiru też się liczą a w mieście poparcie dobija do 70%. A co do tego czy inne osoby jak Gul utworzą nowa partię - nie sądzę. Dla nich to byłby koniec kariery - na prawicy nie ma miejsca w Turcji na nową siłę. Ludzie głosują na AKP ze względu na Erdogana. Gdyby nie on ta partia by się rozpadła w parę miesięcy. Można go lubić lub nie ale politykiem jest świetnym. CHP żeby marzyć o przejęciu władzy potrzebuje silnego i popularnego lidera - w tym momencie jakieś szanse na zostanie nim ma wygrany prawdopodobnie w Stambule Imamoglu albo przegrany z zeszłych wyborów prezydenckich Ince. Problem jest taki, że Ince to idol głównie tych świeckich Turków właśnie z Izmiru lub centrum Stambułu a Imamoglu to taki świecki ale religijny gość (przynajmniej na takiego się kreuje). I to działa - dostał po 30-40% nawet w takich ultrakonserwatywnych dzielnicach Stambułu jak Umramiye albo Fatih. Drugiej rzeczy której potrzebowało CHP to jakieś zwycięstwo. A to się właśnie stało. Wiele osób popierających CHP przestało chodzić na wybory bo po prostu już przestało w cokolwiek wierzyć.

  •  

   @JanLaguna: Jako ciekawostkę podam 2 rzeczy. 10 lat temu 60% kategorycznie mówiło, że nigdy nie zagłosuje na CHP teraz to... 30% wg sondaży. CHP zerwała z tym wizerunkiem partii opartej na skrajnej świeckości i wojsku. I dlatego taki kandydat jak Imamoglu jest idealny - duża część konserwatywnych Turków nie ma problemu z tym, że inni ubierają sie inaczej albo piją alkohol (część z nich zresztą też to robi). Ale przez lata działał ten straszak, że znowu kobiety w chustach będą mogły co najwyżej sprzątać domu bogatych itd. I tak oglądam sobie sondy uliczne z ostatniego tygodnia i co np słychać? Kobieta w chuście ze swoim mężem mówi, że Yildirim to sympatyczny człowiek i ciężko pracuje ale zagłosują na Imamoglu bo jest młody i dynamiczny. Ogólnie społeczeństwo Turcji wygląda tak - 30% to twardy elektorat 25% to twardy elektorat CHP. Walka jest o tych pomiędzy ;)

  •  

   @Olbor
   Z większością się zgadzam, ale warto pamiętać, że mimo wszystko to AKP wciąż jest numerem jeden z prawie połową głosów. Do tego ma dość rzeczowego koalicajnta.

   Trzeba też pamiętać, że duże miasta to nie jest do końca odbicie Turcji i jej problemów. Prawie cała Anatolia i wybrzeże czarnomorskie dalej są bastionami AKP.

  •  

   @SzeataBydlo: Ale czy ja gdzieś napisałem, że nie? Zwróć uwagę na to, że AKP prawie wchłonęło MHP stąd ten wysoki wynik. Zsumowane głosy AKP i MHP w 2014 roku dałyby jakoś 60% teraz to ledwo trochę ponad 50. A tyle trzeba żeby wygrać i rządzić. Tak naprawdę może się jeszcze sporo wydarzyć a w Turcji wszystko zmienia się z dnia na dzień. A dla CHP liczy się jedno - odniesiono sukces w który mało kto wierzył. Z tym wybrzeżem czarnomorskim to też tak nie do końca prócz Rize i Trabzonu. Arvin i Sinop zostały wygrane przez CHP a Giresun i Zonguldak przegrane minimalnie. Koalicja pod przewodnictwem CHP w wyborach może zgarnąć sporo głosów z południowego wschodu zamieszkanego przez Kurdów (ale to się jeszcze okaże do wyborów zostało parę lat). A co do głębi Anatolii prawda - tam mieszka ten najtwardszy elektorat plus nacjonalisci głownię a IYI Parti ewidentnie nie zbiera tam tyle głosów na ile liczono i to jest porządny problem bo przegrali ewidentnie te wybory i dostali szansy na stworzenie porządnych struktur lokalnych ;)

   Ogólnie to jak teraz sytuacja się uspokoi obie strony powoli zaczną się przygotować. CHP zaskakuje - działa wreszcie sprawnie, ma porządny PR itd. Tego brakowało przez lata.

  •  

   @Olbor
   Trochę się faktycznie CHP wzięło w garść. Nowy image idzie pełną parą :)
   https://youtu.be/JJKbRZwSb-U

  •  

   @SzeataBydlo: Ale nie ma innego wyjścia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak samo jak politycy platformy czy sld na mszach państwowych. Większość zwolenników CHP nie chodzi do meczetów ale walka jest o środek tak jak mówię. Paradoksalnie wystawiony został przez lidera parti, który nawet nie jest sunnitą tylko alewitą a kampanie prowadził mu Ince, który jest mega świecki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pytanie wiadomo ile w tym PR a ile nie - ze zdjęć to rodzina Imamoglu nie wygląda na konserwatywną. Plus z jakiego powodu ta modlitwa w ogóle się odbyła? To modlitwa za ofiary zamachów w NZ - chodziło o pokazanie, że Erdogan pokazuje nagrania z zamachów, przemoc, uderza dość ostrą retoryką a kandydat CHP spokojnie modli się za ofiary ;) polityka Panie polityka! I tak lepsze to niż leśne dziadki z CHP, którzy przez lata nie potrafili nic zrobić i ta partia by się wreszcie rozpadła

  •  

   @Olbor
   Hehe, prawda. Ja w każdym razie bacznie się przyglądam i obserwuję. Trochę żałuję, ze chyba nici z jakiegokolwiek sukcesu partii İyi. Wydawali się być fajna opcja pośrednią. Zawsze większą konkurencja lepiej wpływa na polityków.

   Sądząc po nastrojach wśród moich znajomych i ogólnie młodych ludzi, to powolny koniec rządów AKP wydaje się być nieunikniony. Chyba samej AKP to wyjdzie na dobre. Ile można siedziec u wladzy. W USA po Bushu Partia Republikanska przegrała z kretesem i nikt nie wróżyl, że prędko powrócił. Tymczasem to Demokraci przez 2 kadencje sami narobili bałaganu i nagle pojawił się Trump, który sprząta. Bez porażki nie byłoby to możliwe.