Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki. Kiedyś wynajmując pierwsze mieszkanie zostałem naciągnięty na skan dowodu osobistego. Przy wydaniu tego skanu przekreśliłem go, jako metodę "zabezpieczenia" xD. Teraz będąc trochę starszy i mądrzejszy zastanawiam się nad sensem wymiany dowodu osobistego. Dlatego mam dwa pytania:
1. Czy gość który dostał skan mojego dowodu może wziąć na mnie pożyczkę?
2. Jeśli wyrobię nowy dowód, to czy na stary nieaktualny da radę wziąć pożyczkę? Czy żeby być bezpiecznym należy "zgubić dowód" zastrzec go na policji/ w banku i dopiero składać wniosek o nowy?

#prawo #banki
  • 20
1. Czy gość który dostał skan mojego dowodu może wziąć na mnie pożyczkę?


@Virgilio: nie moze bo to nielegalne.

2. Jeśli wyrobię nowy dowód, to czy na stary nieaktualny da radę wziąć pożyczkę? Czy żeby być bezpiecznym należy "zgubić dowód" zastrzec go na policji/ w banku i dopiero składać wniosek o nowy?


@Virgilio: nie da rady bo to nielegalne.
@sorhu: Rozumiem, ale jak to się ma do parabanków? Czy sprawdzają oni jakkolwiek aktualność danych? Chcę się zabezpieczyć już na zaś, żeby potem nie mieć sytuacji, że komornik w drzwiach bo udzielili pożyczkę na stare dane bo "nie podumali"
Rozumiem że idąc ciemną uliczką nie mogę zostać napadnięty i okradziony bo to nielegalne ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Virgilio: masz rozumiec ze jesli pytasz sie w tagu "prawo" na temat tego czy ktos moze zrobic nielegalna rzecz to rownie dobrze mozesz nie pytac i nie zasmiecac tego tagu.

Rozumiem, ale jak to się ma do parabanków? Czy sprawdzają oni jakkolwiek aktualność danych?


@Virgilio: ma sie
Zmienia się numer serii dowodu :) oraz data jego ważności


@Virgilio: a to sa rzeczy ktore wogole nie sa potrzebne do zawierania umowy przeciez. Bo nie sa to twoje dane osobowe.
@karer: Dziwnym trafem w większości umów bankowych potrzebna jest klauzula "Legitymujący się dowodem osobistym (Nr. i seria). Nie wiem, może kolega nigdy takich umów nie zawierał
Dziwnym trafem w większości umów bankowych potrzebna jest klauzula "Legitymujący się dowodem osobistym (Nr. i seria). Nie wiem, może kolega nigdy takich umów nie zawierał


@Virgilio: jeszcze dziwniejszym trafem jest to ze ta klauzula jest NIEPOTRZEBNA. Numer z dowodu moze wskazac tylko i wylacznie to czy dokument zostal spreparowany czy nie. Przy zawieraniu umow sprawdza sie DANE OSOBOWE. Bledny numer dokumentu nie uniewaznia umowy.
@karer: Czyli w praktyce zmiana dowodu osobistego nic mi nie da, ale i tak nie ma sensu i jestem bezpieczny bo wpakowanie kogoś w chwilówkę jest nielegalne ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale i tak nie ma sensu i jestem bezpieczny bo wpakowanie kogoś w chwilówkę jest nielegalne ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Virgilio: nie. Ale to nie jest temat na "prawo" tylko na "oszukujo" jak juz.
prędkości też nie da się przekroczyć na drodze bo to nielegalne. Pomyśl.


@Salomontheking: Da się przekroczyć, ale to nie znaczy, że można to zrobić w każdym przypadku legalnie.

Tak samo możliwe jest zaciągnięcie pożyczki na nieswój dowód, ale zgodnie z prawem nie można tego robić, bo jest to działanie nielegalne.