Wpis z mikrobloga

Symulacja pokrycia zasięgiem konstelacji Starlink przy pierwszych 72 satelitach. Super widać, dlaczego potrzeba tak dużej ilości satelitów przy wyborze orbity LEO.

Na żółto zaznaczone stacje naziemne o jakie wnioskowało SpaceX składając wnioski do FCC

To jest pierwsza( po dwóch testowych ) generacja satelitów, bez laserowej komunikacji między nimi. Są one już wybudowane/w budowie.
Kolejne będą miały zmieniony projekt, zapewniając między innymi całkowite spalenie przy wejściu w atmosferę.

Druga faza satelitów ma podobno być na jeszcze niższej orbicie ( dla zapewnienia lepszych parametrów ), wtedy zasięg pojedynczego satelity będzie mniejszy.

#starlink #spacex #internet
  • 7
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

Starlink - SpaceX's world-wide satellite broadband constellation
LEO - Low Earth Orbit – Niska orbita okołoziemska – orbita o wysokości poniżej 2 000 km.
FCC - Federal Communications Commission

Jestem botem

@Line-Storm: film pokazuje pokrycie dla ameryki. Czytałem, ze poza us, na razie będą musieli wyłączać,satelity, bo nie mają praw do częstotliwości, wiesz moze jak z tym jest? i jakie problemy będą z rozszerzeniem na cały glob? Czy spacex będzie musiało w każdym kraju wykupic/uzyskac częstotliwości, bo jeśli tak, to mały kraj mógłby zablokować dostępność na pol kontynentu
@Obruni: Skomplikowany temat, pobieżną wiedzę mam tylko. Na pewno urządzenia klienckie mogą być "nielegalne" w użyciu. Stacji naziemnych też im nie pozwolą stawiać ( ale Elon planuje docelowo komunikację między satelitami więc to można ominąć ).

OneWeb musiał wykupić udziały w Rosyjskiej firmie, która będzie kontrolowała stacje naziemne na terenie Rosji. Tylko w ten sposób zgody dostali. I Rosja będzie "miała łapę" na ruchu tam generowanym.
@Line-Storm: ja czytałem, ze same satelity nie mogą posyłać sygnału w nad terytorium danego kraju, i musza byc wyłączane. Cholera nie wiem skąd to mam, ale zapamiętałem jako pewnik, chyba z jakiejś wypowiedzi Elona. Tłumaczenie było takie ze z początku satelity będą "wlaczone" tylko nad terytorium US bo tylko tam maja przyznane częstotliwości