Wpis z mikrobloga

#naukaprogramowania #python mam takie bardzo proste pythanie. Mam słownik w którym są wypisane ile jest monet
5zl = 50 , 2zl = 50 , 0.50 zl = 30 etc etc. I teraz chciałbym wypisać same nazwy monet(key) z tego slownika ale zeby było bez "zl" . same liczby integer/zmiennoprzecinkowe ? jak to najlepiej zrobić w pythonie ? wypisanie key[0:2:1] nie zadziała po czasem jest tylko 5 zl a czasem az 0.50 zl ? coś w stylu print(key - "zl") - to też niedziała. chodzi zeby pomijał stringi, ale jeśli jest zmienno przecinkowa która ma kropkę, to ją też niech wypisze . dzieki
Pobierz
źródło: comment_pVDLF2vgoWPGc8ma7aUhctKnQg4g0pw7.jpg
  • 6
@LiczbaPi: własnie sciągnałem PyCharma, ale z jakiś przyczyn nie chodzi płynnie. Troszkę laguje, może będzie czekał mnie format. To pierwsze. A drugie, w sumie to w pytho IDLE też jakieś tam pokazywanie jest, aczkolwiek nie zawsze wiadomo, które co oznacza. Ale faktycznie, zdecydowanie muszę przejrzeć wszystkie te możliwosci, i kazdą wyprobować, na pewno będzie to bardzo pomocne, chociaż jest tego naprawdę dużo
@JungleJamPL:
Dwie uwagi.
1. Zwróć też uwagę na funkcję strip. Ona usuwa z końcówki napisu wszystkie znaki, które jej podasz jako argument. Przykładowo:

>>> '5zl'.strip('zl')
'5'
Dlaczego warto zwrócic na to uwagę? Ponieważ łatwo obłużyć więcej przypadków. Póki co masz monety tylko 'zl'. A co jeśli dorzucisz grosze? Albo dolary? W przypadku replace byłoby:

key.replace('zl', '').replace('gr', '').replace('$', '')
(bądź musiałbyś korzystać z wyrażzeń regularnych)
Przy strip masz:

key.strip('zlgr$ ')
Koniec

2.