Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, pytanko mam.
Mam maszynę z silnikami trójfazowymi. Od pewnego czasu wyskakuje bezpiecznik, a teraz padł całkowicie. Sprawdziłem jeden z silników i miernik wykrył mi przejście (połączenie) między każdą fazą i każdym uzwojeniem. Czyli ciągłość połączenia jest nie tylko między U-U/W-W/V-V ale też między np. U-W. Czy tak powinno być?

#elektryka #elektronika
Pobierz NetJaro - Hej Mirki, pytanko mam.
Mam maszynę z silnikami trójfazowymi. Od pewnego c...
źródło: comment_MhHFKM95xT1FCVkyUAqZLrEqYNKJQPNr.jpg
  • 16
@mn52438: @i-am-batman:

Dziękuję Wam za podpowiedzi. Pomierzyłem oba silniki. Oba pomiary bez blaszek połączeniowych. Pomiary wyglądają tak:

Silnik nr 1:
Rezystancja: [OhM]
WU - 96
WV - 95
WW - 51
UU - 50
UV - 95
UW - 96
VU - 95
VV - 51
VW - 95

Rezystancja pomiędzy fazami: 45Ohm
Rezystancja pomiędzy uwzojeniami: 145Ohm
Przejście (połączenie): WW/UU/VV

Silnik nr 2:
Rezystancja: [OhM]
WU - 0
WV -
@i-am-batman: @mn52438:
Dziękuję Wam za interwencję. Niestety zauważyłem, że silniki mierzyłem przy podłączonych przewodach zasilania, trochę to oszukało wyniki.

Umieszczam jeszcze raz pomiary, byłbym wdzięczny, jakbyście mogli coś na ten temat powiedzieć :)

Silnik nr 1
U1-U2 - 50 [Ohm]
U1-V2 - 0 ("0L" na wyświetlaczu)
U1-W2 - 0

W1-W2 - 50
W1-U2 - 0
W1-V2 - 0

V1-V2 - 50
V1-W2 - 0
V1-U2 - 0

W2-U2 - 0
@NetJaro: Hmm. wg mnie wygląda ze wszystko jest w porządku. OL oznacza przerwę, czyli nie ma przebicia pomiędzy fazami. Rezystancje uzwojeń też są takie same, więc możemy wykluczyć spalenie/zwarcie w którymś uzwojeniu. Weź wrzuć jeszcze zdjęcie tego bezpiecznika, który wyskakuje.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@NetJaro: Rozumiem że 0 dla każdego z pomiarów oznacza "OL" czyli rezystancja poza zakresem miernika. W takim razie oba silniki wydają się być sprawne. Ciągłości może nie pokazać ze względu na wyższą rezystancję uzwojeń 2 silnika, ma zapewne mniejszą moc niż 1 silnik.
Bezpiecznik wywalało przy rozruchu czy podczas pracy maszyny?
Jakie są moce silników i jaka wartość zabezpieczenia? Możliwe że jest źle dobrane zabezpieczenie.