Wpis z mikrobloga

BOSO PO RATUNEK - HISTORIA LAURY SECORD

Laura Secord przyszła na świat 13 września 1775 roku i jest dziś uważana za jedną z największych bohaterek narodowych Kanady.

W wieku 20 lat wraz z rodziną przeprowadziła się do Górnej Kanady, gdzie dwa lata później została żoną lojalisty Jamesa Secorda. W czasie brytyjsko-amerykańskiej wojny z roku 1812 jej mąż wziął udział w bitwie pod Queenston Heights, gdzie został poważnie ranny. Jednak to Laura, a nie James, przeszła do legendy...

W czasie krótkiej okupacji Ontario przez wojska amerykańskie, w maju 1813 roku, w jej rodzinnym domu swój sztab urządziło sobie amerykańskie dowództwo. Pewnego wieczora Laura przypadkowo podsłuchała fragment narady wojskowej. W takim sposób dowiedziała się o planach nagłego i niespodziewanego ataku na brytyjski oddział porucznika Jamesa FitzGibbona. Natychmiast postanowiła go ostrzec.

Amerykanie nikogo nie wypuszczali z posiadłości bez konkretnego powodu, dlatego też następnego ranka, pod pozorem wyprowadzenia krów na pastwisko Laura wyszła z domu. Uprzedziła żołnierzy, że wróci później niż zwykle, ponieważ postanowiła odwiedzić chorego sąsiada. Miało dać jej to czas, zanim zostanie wysłany pościg, by zawrócić Laurę do domu. Nieświadomi jej planu Amerykanie pozwolili Laurze oddalić się z posesji...

Laura samotnie przeszła 32 km. W trakcie wędrówki przez 6 godzin wspinała się przez trudne do przejścia góry. Po drodze zniszczyła swoje buty i przez ostatnie kilka kilometrów musiała iść boso. W końcu kobieta natknęła się na patrol Indian z plemienia Mohawk, którzy pomogli jej bezpiecznie dotrzeć do sztabu porucznika FitzGibbona.

Dzięki informacjom Laury Brytyjczykom udało się uniknąć zasadzki pod Beaver Dams. Amerykanie stracili możliwość ataku z zaskoczenia, co doprowadziło do ich porażki i dostania się do brytyjskiej niewoli.

Wkrótce historia stała się sławna. Dla Brytyjczyków i Kanadyjczyków stała się bohaterką narodową. W 1860 książę Walii Albert Edward złożył Laurze wizytę, podczas której ofiarował jej nagrodę w wysokości 100 funtów. Była to wówczas znaczna suma pieniędzy.

Laura zmarła 17 października 1868 roku w wieku 93 lat. Obecnie w jej posiadłości mieści się muzeum, a jej pomnik stoi na cmentarzu Drummond Hill w Niagara Falls, gdzie została pochowana.

Ucieczka Laury Secord przeszła do kanadyjskich mitów narodowych, jednak dla Amerykanów pozostała zdrajczynią, kolaborującą ze znienawidzonymi przez nich wojskami Brytyjczyków...

Na zdjęciu:
Pomnik Laury Secord w Ottawie (Kanada).

#wmrokuhistorii #historia #ameryka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #usa #ciekawostkihistoryczne #kobiety #swiat #wojna
Pobierz
źródło: comment_HyfNW43FqB0JGkHOUIMHu2wCeNnD9yzW.jpg