Wpis z mikrobloga

Mirki mechaniczne/matematyczne/excelowe!

Chciałbym zrobić sobie arkusz do generowania profilu koła cykloidalnego do przekładni.
Wzory jakich używam pochodzą z publikacji:
https://ww3.cad.de/foren/ubb/uploads/Clayton/lobe_profile_design_cycloid_reducer.pdf
A dokładnie to wzory 12a, 12b, 13 z rozdziału 2. Stationary ring gear type epicycloid reducer - bo taką przekładnię chciałbym zaprojektować.

Niestety profil jaki mi wychodzi troszkę różni się od tego co sobie wyobrażałem xD
Tzn. poniższy profil powinien przy tych samych parametrach być taki sam jak ten stanowiący przykład tj. rys. 20a.
Jest możliwe, że popełniam gdzieś w formułach jakiś głupi błąd, którego sam nie mogę się dopatrzeć.

Możecie rzucić okiem?

btw używam LibreOffice

#cnc #mechanika #matematyka #excel #libreoffice
źródło: comment_Aj7ZTBezXNkht9GCGGuFbujLdylzd27P.jpg
  • 6
Ale problem w czym dokladniej, bo ten excelowy rysunek wyglada na niedokladny, bardziej przez ograniczenia excela niz formul, ktorych uzyles? w formulach zdaje sie masz funkcje, przedzialami rozniczkowalne, a na twoim wykresie masz takie kanty, ktore wygladaja na miejsca nierozniczkowalne, wiec bym sie bardziej sklanial, ze excel sobie nie radzi z rysowaniem. Mozesz to w czyms innym sprobowac narysowac? W R, mathematice, czy jakims pythonie? Taka 1 mysl, formul nie bede sprawdzal