•  

  Nie wiem jak dla was, ale dla mnie wizyta Dudy w USA jest niemalże dosłownym spełnieniem proroctwa z rozmowy Sikorskiego z Rostowskim. Dlaczego?

  1. F-35. Moim zdaniem całkowicie nietrafiona inwestycja. Kupimy bardzo drogi samolot, o transferze technologii możemy zapomnieć. Z jakimi samolotami będzie współpracował? Z 48. F-16 kupionymi za rządów SLD (z których zaledwie kilka jest tu i teraz gotowych do lotu) i resztą poradzieckich MiGów i Suchojów (obecnie wszystkie są uziemione). F-35 to najdroższy myśliwiec świata. Pieniądze, które na niego wydamy można znacznie bardzie pożytecznie wydać na rozbudowę armii, choćby zapewnić transfer technologii i dokupić kolejne F-y, które zastąpią myśliwce poradzieckie, albo zainwestować w marynarkę wojenną, która na tą chwilę nie istnieje. Oczywiście Trump zrobi wiele, aby zachwalić swoją ofertę. A Duda zrobi mu łaskę. I kupi. A nawet przepłaci.
  2. Amerykańska elektrownia atomowa. Kompletnie nieporozumienie. Amerykański Westinghouse (operator elektrowni atomowych) jest bankrutem, budowa kolejnych reaktorów leży, kwiczy i boryka się ze znacznym przekroczeniem kosztów i opóźnieniami. Chociaż w USA działa najwięcej reaktorów na świecie, kolejne (ostatnio Three Mile Island) szykowane są do zamknięcia, bo... są niekonkurencyjne w porównaniu z... (o zgrozo) gazem łupkowym (na coś takiego mogła by wpaść chyba jedynie niemiecka partia Zielonych). Atom w Ameryce (niestety) się zwija i to głównie z powodu Trumpa. No chyba, że z istniejących w fazie projektowej reaktorów (SMR Nuscale, Travelling wave Gatesa) coś wykiełkuje, chociaż i tak nie wiadomo czy będą konkurencyjne wobec taniejącego połączenia PV+wiatraki+gaz w rezerwie (w to idą teraz np. Niemcy). Trump jest biznesmenem, sprzeda nam pewnie stare, (nie)sprawdzone AP-1000. A Duda zrobi mu łaskę. I kupi. Chociaż lepszy interes zrobiłby angażując w projekt np. Francję, Japonię, Koreę Płd, albo... Chiny.
  3. Fort Trump. Wybaczcie, ale naprawdę nie wiem jak nazwać to, że jedne państwo NATO będzie płacić za ochronę drugiemu. I nie nazwę.

  #neuropa #4konserwy #polityka #politykazagraniczna #donaldtrump #usa #polska #bekazpisu

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @TeczkiUkladyAgentury: pis to żydowsko-chazarska agentura spod znaku rzymskich szubienic, która zajmuje się na naszych ziemiach realizowaniem zbrodniczych interesów imperialistycznego diabła zza Oceanu. A Sikorski w temacie naszych stosunków z usraelem to taki sam prorok jak Stonoga przewidujący przyszłość po wygraniu pisu

   źródło: wykop.pl

  •  

   @TeczkiUkladyAgentury:
   1. One nie mają współpracować z postsowieckim sprzętem tylko go zastąpić. Po za tym potrzebny nam jest samolot o obniżonej wykrywalności, ponieważ jesteśmy w bezpośrednim zasięgu rosyjskich radarów z Kaliningradu.
   2. Tu się mogę zgodzić że lepiej by było w tych kwestiach współpracować z Koreą albo Francją.
   3. Przecież Korea i Japonia również płacą za utrzymywanie amerykańskich baz. Nie wiem jak wygląda sytuacja z bazami USA w Niemczech ale oni chyba też się dokładają do tego.

  •  

   @TeczkiUkladyAgentury: chyba zbytnio się przywiązujesz do tego co zostało kupione, a to raczej nie miało znaczenie. Nie było tak że potrzebowaliśmy tych samolotów i po latach poszukiwań amerykańska produkcja wygrała jakością, to jest coś w rodzaju podatku za ochronę.

  •  

   @lewak_z_wyboru: 1. Mamy 28 MiGów i 18 Suchojów. Jeden F-35 to co najmniej 65 milionów dolarów za bieda-wersję. Dochodzi budowa zaplecza, szkolenie, eksploatacja. Sporo jak na ochronę. Obniżona wykrywalność niewiele nam da, gdy wszyscy będą wiedzieć gdzie te samoloty stacjonują.
   3. Primo ani Korea, ani Japonia nie są w NATO, a mają dwustronne umowy z USA. No i kluczowe położenie geopolityczne. Secundo w Niemczech stała obecność wojsk USA to co najmniej 30 tysięcy żołnierzy i broń jądrowa. Fort Trump przy tym to jakiś żart.

  •  

   @TeczkiUkladyAgentury: Pięknie w punktach podsumowane

  •  

   @TeczkiUkladyAgentury: Bardzo merytoryczny komentarz, zgodny z moimi poglądami. Uszanowanko kolego! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @TeczkiUkladyAgentury: Mnie zastanawia czy oni zamierzają te samoloty kupić z odpowiednimi systemami i uzbrojeniem? Bo znając ich ostatnie zakupy, to niekoniecznie muszą być doposażone wersje.

  •  

   @TeczkiUkladyAgentury: Przewaga w powietrzu jest kluczowa!!! Jest przygotowywana infrastruktura pod most powietrzny i magazyny broni, czyli niby Amerykanów w Polsce nie ma, ale w 24 godziny przylatuje dywizja czołgistów i wsiada do czołgów, które stały w magazynach. Wszystko jest robione metodą "antysalami", czyli tu 500 żołnierzy, tam 500 żołnierzy i dywizja powoli się zbierze...

  •  

   2. Elektrownie atomowe

   @TeczkiUkladyAgentury Szwecja miała 10 elektrowni atomowych, wygaszają je systematycznie, zostały aktywne 4 albo już tylko 3. Przeszli razem z Norwegami i Dunczykami na wiatr i głównie hydro. A przemysł i zapotrzebowanie maja kolosalne. Då się?

   W PL dla porównania dojechano elektrownie wiatrowe, fotowoltanike się ignoruje podczas gdy np Niemcy w tych rozwiązaniach szaleją doslownie z inwestycjami. Tymczasem tutaj import węgla w rekordowych ilościach i myślenie o atomie który owszem jest spoko ale 50-70 lat temu xD To perfekcyjnie oddaje polskie opoznienie.

  •  

   1. F-35. Moim zdaniem całkowicie nietrafiona inwestycja. Kupimy bardzo drogi samolot, o transferze technologii możemy zapomnieć. Z jakimi samolotami będzie współpracował? Z 48. F-16 kupionymi za rządów SLD (z których zaledwie kilka jest tu i teraz gotowych do lotu) i resztą poradzieckich MiGów i Suchojów (obecnie wszystkie są uziemione). F-35 to najdroższy myśliwiec świata.

   @TeczkiUkladyAgentury: Bzdura. Kosztował początkowo 150 mld USD ale wraz z kolejnymi seriami produkcyjnymi linia produkcyjna sie amortyzowała, do tego ekonomia skali i obecnie kosztują nawet po 70 mln za sztuke. Po tyle kupowaliśmy f16 15 lat temu. 16 ktora była juz wtedy schylkowym samolotem. Nowych 1 z zapasów USA nie ma po co kupować, prędzej jakieś używane ale w nie z miejsca trzeba pakowac $ na modernizacje. Pytanie czy warto pakowac cash w samoloty o krotkim resurssie platowca.

   Szwecja miała 10 elektrowni atomowych, wygaszają je systematycznie, zostały aktywne 4 albo już tylko 3. Przeszli razem z Norwegami i Dunczykami na wiatr i głównie hydro.

   @Saeglopur: My nie mamy takich warunków hydrologicznych pod elektrownie wodne ani takiej linii brzegowej i tak wielkich ilości pustkowii i takich warunków wiatrowych pod Wiatraki.

   W PL dla porównania dojechano elektrownie wiatrowe,

   @Saeglopur: Bzdura

   fotowoltanike się ignoruje

   @Saeglopur: warunki nasłonecznienia mamy takie jakie mamy. Niemcy szaleją bo inwestują w technologie i jej rozwój. My co najwyżej możemy kupować to od nich. Lepiej poczekać aż rozwiną technologie.Jesteśmy dla nich meksykiem europy i na pewno nie będziemy partycypować w tej technologii. Nie mamy na to ani kapitału ani know how.

   Tymczasem tutaj import węgla w rekordowych ilościach

   @Saeglopur: Bo mamy system oparty na elektrowniach węglowych. Mokre SNy o Oze nie zmienią tego, że mamy kilkadziesiąt elektro. Żeby zamienić naszą energetyke na sam ATOM czy OZE musiał byś wydać 600 mld zł

  •  

   600 mld zł

   @Bezglutenu:

   Uchryndolić pewne programy socialne, poprosić UE i myślę że w dwie trzy dekady jesteśmy w domu. No przynajmniej częściowo.

  •  

   Przeszli razem z Norwegami i Dunczykami na wiatr i głównie hydro. A przemysł i zapotrzebowanie maja kolosalne. Då się?

   @Saeglopur: No da się gdy masz możliwość posiadania darmowej energi jak Norwegia z elektrowni wodnych to żaden atom ani węgiel nie jest potrzebny, w norwegii elektrownie wiatrowe są tylko na pokaż mają niemal zerowe znaczenie w ich energetyce która jest oparta na niezawdony hydro na jaki w polsce nie ma warunków.

   o atomie który owszem jest spoko ale 50-70 lat temu xD To perfekcyjnie oddaje polskie opoznienie.

   @Saeglopur: mielibyśmy już 4 sprawne reaktory ale dzięki wałesie i jakimś eko oszołomom elektrowni nigdy nie otwarto, jeden z reaktorów za to działa idealnie w finalndii. A z energetyki atomowej głównie wycofuję się przez miliony fake newsów o czarnobylu i fukushimie. W takiej japonii wycofanie się z atomu to całkowity populizm i by go zrealizować budują bloki węglowe i po cichu uruchamiają kolejne wyłączone reaktory atomowe bo dobrze wiedzą ze bez nich ich energetyka nie istnieje xD

  •  

   @Zuben: @Bezglutenu: Darmowej energii - to tak samo o Polsce można by powiedzieć że ma energie za darmo bo przecież węgiel dosłownie leży xD Elektronie hydro nie wybierają miejsca same z siebie blisko miast i ośrodków przemysłowych, pracują nieregularnie, wybudowanie to koszty spore ale infrastruktura i zarządzanie przesyłem jeszcze większą misją. Ma to mega sens gdy da się dogadać właśnie ze Szwecją czy nawet Holandią bo i tam Norwegia wysyła nadwyżki prądu olbrzymim kablem podmorskim.

   mielibyśmy już 4 sprawne reaktory

   @Zuben: Mielibyśmy, pomagałem uruchamiać ten serwis: https://ejzarnowiec.pl/

   My nie mamy takich warunków hydrologicznych pod elektrownie wodne ani takiej linii brzegowej i tak wielkich ilości pustkowii i takich warunków wiatrowych pod Wiatraki.
   warunki nasłonecznienia mamy takie jakie mamy.


   O tych warunkach nasłonecznienia słyszę od lat, w PL oczywiście nic nie warto i nic się nie opłaca - a wokół a właściwie na zachód i wręcz północ jakoś działają i inwestują w to przepotężnie.

   Z tym know how czy kapitałem też średnio się zgodzę bo kapitał oczywiście jest ale nie na to co potrzeba. Gdy dojeżdżano elektrownie wiatrowe to PGE zrobiło wezwanie na 700 mln zł w akcjach Polenergii - zmarnowali ok 200 mln i nic im to nie dało bo to była wroga próba przejęcia (nacjonalizacja kolejna) która była tak nieudolnie poprowadzona że to nie miało nawet prawa się udać bo był akcjonariusz większościowy xD Duuuużo trzeba by tu opowiadać.
   Kapitał jest, know how prawdę mówiac też bo w Niemczech i Skandynawii sporo wręcz polskich firm pokrywa panelami słonecznymi fabryki, wydzielone pola itp.

  •  

   Zuben: @Bezglutenu: Darmowej energii - to tak samo o Polsce można by powiedzieć że ma energie za darmo bo przecież węgiel dosłownie leży xD Elektronie hydro nie wybierają miejsca same z siebie blisko miast i ośrodków przemysłowych, pracują nieregularnie, wybudowanie to koszty spore ale infrastruktura i zarządzanie przesyłem jeszcze większą misją. Ma to mega sens gdy da się dogadać właśnie ze Szwecją czy nawet Holandią bo i tam Norwegia wysyła nadwyżki prądu olbrzymim kablem podmorskim.

   @Saeglopur: Przestań opowiadać bzdury. By budować hydro potrzebne są stopnie wodne. Norwegia jest ewenementem i wykorzystali szanse jaką dała im matka natura. > Kapitał jest, know how prawdę mówiac też bo w Niemczech i Skandynawii sporo wręcz polskich firm pokrywa panelami słonecznymi fabryki, wydzielone pola itp.

   @Saeglopur: Nie ma kapitału i nie ma know how U NAS żebysmy partycypowali w rozwoju tej technologi a n chwile obecną NIE JEST ONA RENTOWNA przy naszych warunkach nasłonecznienia ( polozenia geograficznego nie zmienimy)

   O tych warunkach nasłonecznienia słyszę od lat, w PL oczywiście nic nie warto i nic się nie opłaca

   @Saeglopur: No takie mamy realia geograficzne Poczytaj a nie operujesz jakimiś pierdolami z gazet o wszystkim.
   Jesteśmy krajem kontynentalnym a nie oceanicznym. Wiatru n nas mniej. Jesteśmy bardziej na północ więc nasłonecznienie kiepskie. Opłaca się u nas budować farmy wiatrowe na morzu i to ma miejsce.

   +: Zuben
  •  

   Uchryndolić pewne programy socialne, poprosić UE i myślę że w dwie trzy dekady jesteśmy w domu. No przynajmniej częściowo.

   @RandomowyMetal: UE z miejsca zablokuje jako niedowzoloną pomoc publiczną. Na tym polega cała kuriozalność UE. Traktaty które stosują jednostronnie, sami ich nie przestrzegają, broniąc i subsydiując własne rynki czy sektory gospodarcze. Ty spróbuj to zaraz usłyszysz, że dotacji niet. Jesteśmy traktowani jak meksyk europy