Wpis z mikrobloga

do jakiego stopnia wolnorynkowe prawactwo potrafi sie zbłaźnić próbując "udowadniać" swoje głupoty. Prawak chciał udowodnić, że mamy "wysokie koszty działalności firm" w Polsce.

Obecnie koszty prowadzenia działalności są strasznie wysokie i w tym leży cały problem.


Po tym jak mu pokazałem że są niskie,

Na razie wciąż jesteśmy tańszą siłą roboczą dla firm z Zachodu. Eurostat podał, że godzinowe koszty pracy w 2017 r. w Polsce wyniosły 9,4 euro - to jeden z niższych wyników w Europie. Te same koszty w Niemczech wynoszą 34,1 euro. Innymi słowy, trzech polskich pracowników kosztuje tyle samo co jeden niemiecki.

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/koszt-zatrudnienia-w-polsce-i-niemczech-godzinowe-koszty-pracy/8jwlq50
to zaczął wywodzić, ze "chodziło mu o to że pozapłacowe koszty pracy":

Ja mówię o tym, ile z tego co łącznie pracodawca wydaje na pracownika, trafia do jego kieszeni.


Więc mu pokazałem, ze pozapłacowe koszty pracy też mamy niższe od średniej już w % i w odniesieniu do całości kosztów pracy, żeby nie było o samych eurosach w liczbach bezwzględnych:

W 2017 roku udział pozapłacowych kosztów pracy w kosztach pracy ogółem w Unii Europejskiej wynosił24%. W państwach członkowskich UE udział pozapłacowych kosztów pracy również był bardzo zróżnicowany. Najwyższy wystąpił we Francji (32,8%), w Szwecji (32,6 %), na Litwie (28,8 %) i we Włoszech (27,7 %). Jak wynika ze statystyk Eurostatu, najmniejsze obciążenie wynikające z pozapłacowych kosztów pracy występowało na Malcie i w Luksemburgu - odpowiednio 6,5% i 12,2%. Polska należy do krajów o stosunkowo niskim udziale pozapłacowych kosztów, wynoszącym 19,2% całkowitych kosztów pracy w 2017 roku. Należy dodać, że w większości krajów udział kosztów pozapłacowych w kosztach pracy wzrasta z roku na rok.

https://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/koszty-pracy-w-krajach-unii-europejskiej,60,0,2422332.html

Skończył na tym, że zaczął wywodzić że mu "od początku" chodziło o to, że siła nabywcza pieniądza w Polsce jest niższa.... i chyba że płace mamy niższe (?) ( ͡ ͜ʖ ͡) przez podatki (?) pomimo tego że koszty pozapłacowe pracy sa niskie (????)

Według Twoich liczb mamy niskie koszty, ale nadal za jedną średnią pensję możemy kupić znacznie mniej. Tylko o to tutaj chodzi,

kurtyna ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#bekazprawakow #ekonomia #gospodarka #socdem #neuropa #4konserwy
https://www.wykop.pl/wpis/41935907/dla-wszystkich-wolnorynkowcow-kucow-i-innych-analf/147467763/#comment-147467763
  • 7
@miejskismog tak w skrócie: udział pensji w całkowitych kosztach prowadzenia działalności jest niski, zarabiamy stosunkowo małe pieniądze w porównaniu do innych krajów. Dlaczego przedsiębiorstwom zagranicznym opłaca się zapłacić pracownikowi 10 euro za godzinę, podczas gdy w Polsce jest znacznie mniej?
@Krzysu:

tak w skrócie: udział pensji w całkowitych kosztach prowadzenia działalności jest niski, zarabiamy stosunkowo małe pieniądze w porównaniu do innych krajów.

tak w skrócie - udział płacy nie jest (relatywnie) niski i o tym mówi 2 cytat. Pozaplacowe koszty czyli to co czym mówisz mamy niższe w % od unijnej średniej. Specjalnie pisze w %, żeby nie było znowu gadki że w euro tylko
Ogólnie są niskie koszty pracy w
@miejskismog: Zawsze śmieszyło mnie w kucach to, zawsze twierdzą że znają się na ekonomii ale gdy przychodzi co do czego to okazują się skończonymi analfabetami w tym temacie nie rozumiejących podstawowych zagadnień i pojęć w współczesnej ekonomii czy nauk pokrewnych. Aż mi się przypomniał jeden kuc który skarżył się na mirko że zaczynając studiować ekonomię nie spotkał ani jednego profesora który zalecałby lekturę nt ASE, tylko "wstrętnych" i "lewackich" ekonomistów jak
Swoją drogą, czemu u kucy panuje taki kult niskich podatków i ASE?


@rebel101: co do podatków - bo to proste, nie trzeba nic rozumieć, tylko wrzeszczec że za wszystko odpowiadają wysokie podatki i składki, więc trzeba je obniżyć. prosty przekaz w przypadku prania mózgu jest skuteczny. Rzeczywistośc, w tym gospodarka, jest skomplikowana dlatego sensowna wiedza trudniej do ludzi trafia niż taka propaganda
@miejskismog:

Dlatego że wbrew temu w co wierzą wolnorynkowcy dla przedsiębiorców liczy się znacznie więcej rzeczy niż tylko wysokość kosztów pracy np ogólnie infrastruktura kraju i inne takie rzeczy. oczywiście praktyczny wniosek jest taki, że nie wystarczy tylko obniżyć podatków i składek i już mamy wszystkie europejskie firmy u nas, to bujda na resorach i może się skńczyc wręcz odwrotnie.


Polska jest tego doskonałym przykładem - ostatnimi laty rozbudowała sieć dróg