Wpis z mikrobloga

@Raciatek: Lincoln mawiał tak:

Powiem więc, że nie jestem ani nigdy nie byłem zwolennikiem wprowadzenia jakkolwiek rozumianej równości społecznej i politycznej białej i czarnej rasy [oklaski]; nie jestem ani nigdy nie byłem zwolennikiem tego, by czarni uzyskali prawa wyborcze, zostawali sędziami, urzędnikami czy też zawierali związki małżeńskie z białymi (…)

A ponieważ nie wolno im tak żyć, gdy dwie rasy pozostają razem, jedna z nich musi być wyższa, a druga niższa;
@polskiburger4-40: No nie wiem, sami secesjoniści w swoich deklaracjach secesji mówili o tym, że różnice w podejściu do niewolnictwa to jedna z przyczyn odłączenia się. Ogólnie przyczyn było więcej, ale niewolnictwo i stosunek północnych i południowych stanów do niego to jedna z głównych przyczyn i osi podziału, oczywiście nie zawsze pobudki były czysto humanistyczne, chodziło też o względy ekonomiczne.
@polskiburger4-40: Pomijając inne powody, południe chciało mieć dalej darmowe ręce do pracy, a północ chciała taniej, niewykształconej siły roboczej, cała reszta to teatr i pudrowanie szlachetnością własnych celów. Niewolnictwo było takim moralnym listkiem figowym post factum. W czasie wojny sprawa ruszyła, bo po licznych sukcesach południa chodziło o przyciągnięcie kolorowego rekruta i uzupełnienie strat. Oczywiście po zakończeniu wojny bardzo szybko pozbawiono byłych niewolników złudzeń co do ich miejsca w społeczeństwie, niemalże
@polskiburger4-40: @kartofel: panowie, ja właśnie o tym mówię: chodzi o uproszczenia. To jak z przykładem Hitlera walczącego tylko o czystość rasową albo krucjaty były prowadzone tylko na chwałe Boga. Nikt normalny przecież tefo tak nie określi, dlatego uważam, że w tym poście jest po prostu powtarzanie banałów, nawet jeśli opierają się na zaprzeczeniu.
@polskiburger4-40:

Wojna Secesyjna to konflikt, w którym bohaterowie z północy walczyli o wolność biednych niewolników z bestialskimi rasistami z południa - jedno z największych i najbardziej jawnych przekłamań w historii.

Szkalujesz = plusujesz.


Wojna wybuchła, bo Południe odłączyło się od Unii. A odłączyło się ze względu na niewolnictwo.

Deklaracje secesji poszczególnych stanów Południa
From Georgia's Declaration of Secession:

The people of Georgia having dissolved their political connection with the Government of
Niewolnictwo zniesiono,bo takie byly dorazne.
Inna sprawa,ze niewolnik stawal sie powoli nieoplacalnym pracownikiem.
A po wojnie wszystko wrocilo do normy i niewolnicy dalej mieli ograniczone prawa