Wpis z mikrobloga

Mam konwerter i2c do wyświetlacza. Jak mam wysłać poprzez TWI, jakąś komendę do wyświetlacza? Pomijając konfigurację rejestrów itp, jaka informacja, jaki bajt powinien zostać wysłany, aby np. aktywować wyświetlacz i włączyć mruganie kursora? Skoro w rejestrze TWDR mieści się bajt, a sam wyświetlacz ma pinów od D0 do D7 + RS, E itp?

Podrzuci ktoś właściwy trop?

#programowanie #mikrokontrolery
  • 23
@bielu000: po nazwach pinów zgaduję że masz wyświetlacz tekstowy z magistralą szeregową. Do tego jakiś ekspander na i2c. Ogólna idea tego co masz zrobić jest taka że linie magistrali są jakoś podpięte pod ekspander i ustawiając jego wyjścia wysyłasz dane na magistralę. Musisz ogarnąć typ ekspandera bo w i2c każdy układ ma swój protokół który będzie w datasheecie. Druga sprawa to schemat bo nikt nie zgadnie który pin do czego jest
@keton22: Dzięki. Problem w tym, że jest sama nota katalogowa jest do samego układu PCF8574, a nie ma tam nic związanego z wyświetlaczem LCD. Dodatkowo w Internecie pełno jest rozwiązań na to zakichane arduino.
@bielu000: no jeden element układanki już masz. PCFy to IO expandery ogólnego przeznaczenia czyli one nic nie wiedzą o wyświetlaczu tylko "machają pinami" z DS interesują cię komendy jak ustawić kierunek pina (input/output) i ustawić/odczytać stan pina.

Kolejne elementy do odkrycia - co to za wyświetlacz, co to za uC i który pin PCFa połączony jest z którym pinem kontrolera wyświetlacza. Bez tego moja szklana kula zasnuta jest mgłą :)
@zetisdead: Hm, ok - nie rozumiem właściwie tego - skoro wyświetlacz ma piny D0 - D7 oraz RS, E, RW to jak mogę wysyłać jakieś komendy posługując się 8 bitowym typem danych? Zakładając, że chcę ustawić na wyświetlaczu piny D0 -D7 oraz E na stan wysoki to jak to ma wyglądać? Wysyłam najpierw dane ustawiające piny D0-D7, a później wysyłam znowu dane ustawiające pin E?
@bielu000: popatrz na schemat swojej płytki z konweterem i wyświetlaczem, czy wszystkie piny Dx są podłączone? Stawiam plusa że nie. Jest coś takiego jak tryb 4bit dla HDxx
@keton22: > Bez tego moja szklana kula zasnuta jest mgłą :)

Hehe, nawet śmiesznie to zabrzmiało :)

Konwerter -> klik

Wszystkie piny konwertera podpięte są do wyświetlacza. W podanym linku jest dokumentacja ale dla układu PCF8574, a nie dokumentacja tego konkretnego konwertera. Znany jest mi tryb 8 bitowy.
Hm, ok - nie rozumiem właściwie tego - skoro wyświetlacz ma piny D0 - D7 oraz RS, E, RW to jak mogę wysyłać jakieś komendy posługując się 8 bitowym typem danych?


@bielu000: nie rozumiesz, bo nie czytasz dokumentacji. HD44780 ma tryb komunikacji 4-bitowej. Używasz tylko D7-D4, E oraz RS - wystarcza ci wtedy 6 linii do sterowania. RW podłączasz na stałe do masy gdy nie musisz nic czytać z wyświetlacza.
https://www.dobreprogramy.pl/Obsluga-wyswietlacza-LCD-z-sterownikiem-Hitachi-HD44780,Blog,81085.html
@bielu000: to weź multimetr i przedzwoń na przejścia. To jest tak naprawdę problem sprzętowy bo musisz mieć mapę pcf-> piny HD44. Zdziwię się jak wszystkie będą podpięte bo to zwyczajnie nie ma sensu. Tak jak pisze zetisdead to jest tryb 4 bit bo jak inaczej na 8 pinowym exapnderze pomieściliby więcej pinów.

Poza tym 100 lat temu przerabiałem bibliotekę z arduinto do tego żeby dzałała z tą konkretną płytką i mgliście
@zetisdead: Konwerter podałem wyżej, link do wyświetlacza klik

Wszystkie piny konwertera są podpięte do wyświetlacza. Skoro można sterować tylko w trybie 4 bitowym, to po co wszystkie piny są podłączone?
@zetisdead: Poszukam takiego schematu, bo właśnie też mi przyszło do głowy, że przecież musi być jakieś mapowanie czy coś tego typu. Niestety na botlandzie tego nie ma. Jeżeli nie znajdzie to będę miernikiem sprawdzał.
@zetisdead: Masakra co to jest za gówno z tego botlandu, że nawet nie ma nigdzie na necie do tego schematu, podobnego jak Ty podesłałeś. Wiesz co i gdzie mógłbym kupić, tak aby połączyć to z lcd i żeby schemat był podobny jak u Ciebie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bielu000: nie wiem, ale na twoim miejscu wziąłbym multimetr i przedzwonił połączenia między pcf i wyświetlaczem. Szkoda wyrzucać płytkę tylko dlatego, że nie masz do niej schematu.