Wpis z mikrobloga

Chętnie zrobię jakiś porządny wpis, jednak wolę zapytać co by was bardziej interesowało. Rzucę kilka tematów do wyboru, jeżeli macie jakieś inne pomysły piszcie.

1. Jak za pomocą Lightning Network bardzo łatwo i perfekcyjnie zanonimizować swoje BTC. Wykorzystanie LN do idealnego wyprania naszych BTC. To w zasadziej perfekcyjny "mix" dużo lepszy od wszystkich mixerów.

2. Zagrożenie anonimowości zwiazane z używaniem portfela Electrum, oraz innych portfeli SPV używających serwerów electrum. Mało się o tym mówi a są to najmniej anonimowe portfele. W zasadzie użycie ich gwarantuje nam że wiele firm analiztycznych dostaje masę naszych danych.

3. State Channels. Kolejna bardzo fajna koncepcja skalowania BTC. Najprawdopodobniej za niedługo będzie rozwijana do użytku. Na czym polega, jakie ma wady, zalety?

4. Dlaczego jaram się MimbleWimble? Dlaczego to rewolucyjna technologia? Dlaczego nikt o tym nie mówi?
Z przekory mam w avatarze logo Grina. Nie mam ani jednego, ale jak juz wielokrotnie wspominałem, nie jestem ślepym naganiaczem BTC. Uważam że MW to coś naprawdę rewolucyjnego i nie będę ściemniał że nie. Nie jestem fałszywy. Jaram się krypto. Nie naganiam na BTC...

#bitcoin #kryptowaluty

O czym napisać?

  • Anonimowe BTC za pomocą LN 32.3% (20)
  • Najmniej anonimowe portfele - Electrum i inne SPV 14.5% (9)
  • State Channels. Sposób na skalowanie BTC. 14.5% (9)
  • Mimble Wimble to rewolucyjna techgnologia 38.7% (24)

Oddanych głosów: 62

  • 25
@cockosova: Obecnie najwięcej głosów za MW a o tym najmniej z listy bym chciał pisać :P
Poza tym uważam sam za mało o tym jeszcze wiem, więc wpis nie byłby aż tak porządny. Jedynie chcę zwrócić uwagę społeczności na to rozwiązanie, bo warte tego. Dwa pierwsze pkt. najbardziej bym chciał poruszyć. Przed chwilą Electrum miał najwięcej głosów, teraz najm,niej :P

Dyskutujcie coś tu...
@public_html: W sumie trochę racja. State channels bym opisał dokładnie, ale w zasadzie chyba większość by nie zrozumiała, jak się teraz zastanawiam.

Co do MW to jak wspomniałem, o samym sposobie działania technologii jeszcze zbyt mało wiem i tu bym nie poruszał samej technicznej strony, ale bardziej skupił się na tym jakie ma plusy, minusy. Co nam daje, czym się różni od reszty krypto.
@cyberpunkbtc:

Takie trzy punkty mi przeszły przez głowę, bez powiązania do tego co pisałeś.

1. Ja widzę subtelną różnicę między anonimowością, a samym odcięciem się od historii. Przykład: jeżeli w teorii haker włamie się na giełdę to względnie prosto anonimowo przesłać sobie te bitcoiny na dany adres i nawet przesyłać dalej pozostając anonimowym. Nie znaczy to, że nie powiażemy ze sobą wszystkich adresów, ale wtedy dalej haker jest anonimowy. Schody się
@cyberpunkbtc: Anonimowość BTC jest bez znaczenia dla jego przyszłości. Skalowalność jest ważna, bo jak na razie to LN skaluje się na liczbę transakcji, ale nie wiadomo czy skaluje się na liczbę węzłów.
@cyberpunkbtc: A jeszcze odnośnie kwestii mixowania to poczytam w wolnej chwili twoje wpisy. Zwyczajnie nie nie jestem jakoś pewny czy to miksowanie funkcjonuje już na poziomie bardzo dobrym. Ale jak pisałem, ja sie na tym nie znam i niewiele na ten tematy czytałem.
@rysiekryszard: Ja tu nie chcę poruszać tematu mixowania BTC ani nic takiego. Jedynie uświadomić ludziom co się dzieje kiedy uzywają portfeli SPV. Często dostają złudne poczucie bezpieczeństwa, albo braku powiązania jednych adresów z innymi w swoim portfelu. Taka jest narracja, tak sie przecież tłumaczy wszędzie...
Anonimowość BTC jest bez znaczenia dla jego przyszłości. Skalowalność jest ważna, bo jak na razie to LN skaluje się na liczbę transakcji, ale nie wiadomo czy skaluje się na liczbę węzłów.


@onebit: Poruszłąem ten temat masę razy... Ludzie nie rozumieją że huby z natury i definicji mają centralizować. Od tego są :D Centralizacja na LN nie jest czymś złym jak to sobie ludzie wymyślili.
@rysiekryszard: Oczywiście, większość użytkowników ma na to wywalone, jednak ja będę poruszał tematy anonimowości na BTC, jeżeli ktoś będzie tego potrzebował, przyda mu się.

Wiem że większość tylko kupuje na chwilę spekulacyjnie i ma to w dupie. Wiadomo że nei do nich kieruję te wpisy.
Poruszłąem ten temat masę razy... Ludzie nie rozumieją że huby z natury i definicji mają centralizować. Od tego są :D Centralizacja na LN nie jest czymś złym jak to sobie ludzie wymyślili.


@cyberpunkbtc: Tak samo uważam. O ile bitcoiny będą zabezpieczone kryptograficznie na LN oraz o ile będe mógł przesłac na blockchain z LN oraz o ile nie będzie jakichś problemów, że bitcoiny się "usunęły", to będę wspierał mentalnie LN. Chociaż
@cyberpunkbtc: Ale nie pisze o hubach, tylko o liczbie węzłów, ciągłym ich przyłączaniu i odłączaniu się. Tak samo kanały, nie mówię nawet o opóźnieniach czasowych jakie wystąpią. Tor przy 3 węzłach pośredniczących potrafi zamulać. W LN będzie pewnie z 6 pośredniczących. Co innego działające LN dla 10 000, a co innego dla miliarda węzłów. Protokół Flare ma się skalować do 100 000, a to i tak lepiej niż source routing obecnie
@rysiekryszard: Przecież tu nie ma wysokiego kosztu wejścia jak przy kopalniach BTC. Każdy może otworzyć swojego noda i wielu to robi. Poza tym LN z natury jest anonimowe...

A jak mi kotś wyjeżdża z tekstami że huby giełd będą coś blokowąły to mi się słabo robi. Przecież #!$%@? to giełdy. One juz dziś blokuja i monitorują BTC które na nie wpadają! W ogóle co mnie #!$%@? obchodzą giełdy? Zaprzeczenie krypto. Zło
Ale nie pisze o hubach, tylko o liczbie węzłów, ciągłym ich przyłączaniu i odłączaniu się


@onebit: Przecież hub i węzeł to to ssamo. W LN węzły nazywa sie hubami bo pełnią taką rolę.

Tak samo kanały, nie mówię nawet o opóźnieniach czasowych jakie wystąpią.


@onebit: Nie wiem o jakich opóźnieniach mówisz...

Ty nie masz pojecia na jakiej zasadzie działa LN. To jest problem. Ludzi maja szczątkowa wiedzę, reszte sobie dopowiadają
Oczywiście, większość użytkowników ma na to wywalone, jednak ja będę poruszał tematy anonimowości na BTC, jeżeli ktoś będzie tego potrzebował, przyda mu się.


@cyberpunkbtc: Jeżeli chcesz, żeby to czytał przeciętny Janusz krypto to polecam krócej, a cześciej. Ludzie nie lubią ścian tekstu. I pisane prostym językiem, bez wjeżdzania w jakieś zawiłości. Tutaj główny target to właśnie przeciętny Janusz krypto. Ktoś zaawansowany i tak znajdzie sobie niezbędne info na zagranicznych stronach.