•  

  Tak tylko zareklamuję, że prof. Sadler nakręcił komentarze "Core Concepts" do "Mitu Syzyfa" Camusa:

  https://www.youtube.com/playlist?list=PL4gvlOxpKKIjK-pl3QgYe-kO5W3zgoX6L (od pozycji 7, wstęp do całego Camusa w 1-2)

  Problem z tematami takimi jak twórczość Camusa czy stoicyzm jest taki, że niby większość ma to na języku polskim w liceum, ale tak powierzchownie, jak Arystotelesa, o którym się uczy, że wyznawał "złoty środek".

  Ano wyznawał, a Syzyf u Camusa schodząc z góry istotnie jest szczęśliwy mimo ogólnej tragedii swojego położenia, ale to tylko mikroskopijna "zajawka" tego, co jest pod spodem, i co przystoi poznawać nawet ludziom po okresie adolescencji :).

  A refleksja Camusa jest ciągle na nowo aktualna, bo i wizja (groźba) absurdu (nieprzystawania naszych pragnień do świata, któremu ani na myśli ich spełniać kumulująca się w naszej śmiertelności) wisi nad nami nieustannie. Camus niestrudzenie odradza rozwiązania jak samobójstwo fizyczne i filozoficzne (zabicie rozumu, skok w fideizm, który staje się udziałem tak wielu) i zaleca odważne stanięcie w prawdzie o trudnej kondycji ludzkiej, które nie musi paraliżować.

  W eseju jest też dużo więcej fajnych treści, np. bardzo poważny przegląd historii filozofii kontynentalnej stulecia poprzedzającego Camusa.

  PS: "Mit Syzyfa" jest w polskim tłumaczeniu wyprzedany, jedyne egzemplarze widzę na Allegro za 50+ PLN. Ale jeśli ktoś chciałby to przerabiać z Sadlerem, to czemu nie przeczytać od razu po angielsku (no chyba, że ktoś zna francuski)? Tylko 20 zł na "Book Depository", albo za darmo wprost online na archive.org.

  PS2: Może też komuś podejdzie podcast o eseju z "Partially Examined Life" - https://partiallyexaminedlife.com/2009/06/22/episode-4-camus-and-the-absurd/

  #filozofia #literatura #ksiazki #gruparatowaniapoziomu #samobojstwo #camus

  źródło: youtube.com