Wpis z mikrobloga

HISTORIA POCZĄTKU DARK MARKETÓW

Widzę że wpisy na temat dark marketów cieszą się sporą popularnością, jednak ludzie niezbyt chętnie chcą to komentować i mam wrażenie że trochę się boją poruszać tych tematów. Wyjaśnię więc kilka mylnych założeń dotyczących dark marketów, które są dość powszechne.

- Korzystanie z TORa jest całkowicie legalne, nie jest to nic zabronionego.
- Przeglądanie stron dark marketów również jest jak najbardziej legalne. Nielegalne jest oczywiście dokonywanie na nich zakupów, oraz sprzedaży nielegalnych produktów. Ja sam często odwiedzałem dark markety z czystej ciekawości co tam jest oferowane.
- TOR kojarzy się często z pedofilią, zoofilią itp. chorymi treściami. Oczywiście jest wykorzystywany do tych celów, ale te treści nie są powszechnie akceptowane i nie znajdziemy ich na dark marketach, czy różnego rodzaju tematycznych forach, serwisach. Pedofile i inni zwyrodnialce mają swoje serwisy w TOR. Nie musisz się martwić że wchodząc na strony o danej tematyce trafisz na tego typu treści. Jeżeli nie będziesz ich szukał to raczej na nie nie trafisz. Ja nigdy nie trafiłem na nic z tych rzeczy...
- Rozmawianie na temat dark marketów jest jak najbardziej legalne.

Oczywiście nikogo nie zachęcam do nabywania jakichkolwiek środków z tych marketów. Interesuję się tą tematyką, bo mnie po prostu ciekawi. Opiszę tutaj początki dark marketów na przykładzie kilku pierwszych, które zapoczątkowały wszystko. Pominę najpopularniejszy, czyli Silk Road, którego historia jest bardzo skomplikowana, wiele razy opisana i nie ma zwyczajnie sensu wałkować tego samego setny raz. Skupię się za to na samej reszcie, która jest bardzo ciekawa a mało znana. Posłużę się wspaniałą infografiką przygotowaną przez Europol, pochodzącą z raportu na temat narkotyków z dark marketów, dostępnego do pobrania tutaj. Mamły ładnie rozrysowaną linię czasową powstawania marketów, oraz powodów ich zamknięcia. Tak naprawdę dark marketów jest dużo więcej, jednak na tej infografice są jedynie te ogólnoświatowe, dla wszystkich krajów, nie skoncentrowane na jakimś pojedynczym rynku. Tych zlokalizowanych na dany kraj jest znacznie więcej. Na żółto naniosłem na infografikę moje odnośniki.

Na początek wytłumaczę kilka faktów ogólnego działania ekosystemu marketów. Zawsze jest jeden market który ma większość rynku (80-90%). Jest to naturalny proces ekonomiczny. Większość sprzedawców a co za tym idzie i klientów koncentruje się na jednym markecie a nie rozpraszają się po kilku. Każdy vednor będzie wolał wystawiać oferty tam gdzie jest największy ruch, najwięcej potencjalnych klientów a klientów jest najwięcej tam gdzie jest najwięcej sprzedawców. Z tego względu zawsze kiedy pada z jakiegoś powodu największy market w danym momencie, społeczność szybko przenosi się na kolejny market, zazwyczaj drugi pod względem wielkości. W zasadzie jedynym sposobem konkurencyjnych marketów na przejęcie części ruchu są ataki DDOS na najpopularniejszy market. Ataki DDOS to wręcz standard dla każdego marketu i musi się przed nimi bronić za pomocą znanych z normalnego internetu sposobów podobnych do np. CloudFlare z captcha itp. Jest to jak najbardziej sensowne dla konkurencji, ponieważ kiedy uda im się choć na jeden dzień unieruchomić największy market, znacznie wzrasta ilość rejestracji nowych użytkowników u nich.

1. THE FARMER'S MARKET.

Większość ludzi mylnie uważa że pierwszym dark marketem był Silk Road. Silk road zdobył popularność ponieważ jako pierwszy wykorzystał Bitcoiny jak formę płatności. Przed Silk Road było kilka innych marketów internetowych a największym z nich był "The Farmer's Market". Nie mam pojęcia dlaczego na infografice zaznaczone jest że rozpoczęli działalność w 2010, gdyż tak naprawdę miało to miejsce w 2006 roku. W 2010 roku dopiero przenieśli się do TORa. W porównaniu z Silk Road i jego następcami Farmer's Market miał bardzo niskie obroty a ludzie stojący za nim nie potrafili się zbyt dobrze ukrywać. Na początku byli dostępni w normalnym internecie ukrytym za Cloud Flare, serwerami na jakimś zadupiu i anonimowo kupioną domeną. Z racji że nie istniały jeszcze kryptowaluty, oferowali takie formy płatności jak gotówka, Western Union, PayPal, Pecunix i i-Golder. Poprzez wielokrotne przelewy środków pomiędzy tymi usługami, starali się zatrzeć ślady. Nie mam pojęcia dlaczego tak długo trwało namierzenie właścicieli TFM. Ostatecznie w 2012 zamknięto serwis i aresztowano jego właścicieli. Do komunikacji wykorzystywali Hushmail, który zapewniał szyfrowanie end-to-end. Jedynym problemem było to że nie wygenerowali samodzielnie kluczy do szyfrowania wiadomości i nie szyfrowali ich lokalnie, ale po prostu skorzystali z szyfrowania przez sam serwis Hashmail. Kiedy FBI zażądało od Hashmail historii korespondencji oraz kluczy do nich bez problemu je dostali ;)

2. BLACK MARKET RELOADED

Screen Pierwsza konkurencja Silk Road (nie licząc nieudolnego Farmer's Market) uruchomiona w kilka miesięcy po powstaniu Silk Road. Nie mieli zbyt agresywnej polityki reklamowej, również nie ddosowali Silk Roadu. Działali raczej po cichu, większość uwagi skupiała się na Silk Road a BMR po prostu cieszył się swoja mniejszą częścią rynku. Kiedy ich główna konkurencja - Silk Road została zamknięta praktycznie z dnia na dzień wszyscy sprzedawcy oraz klienci przenieśli się na BMR. Ilość rejestracji z dnia na dzień wzrósł kilkunastokrotnie a sam serwis miał problemy z dostępnością. Z tego powodu właściciele byli zmuszeni przenieść stronę na wydajniejszy serwer. Przez pomyłkę udostępnił skrypt PHP do pobrania, zamiast wykonywać go po stronie serwera. Było to trzy dni po zamknięciu Silk Roadu. Ktoś pobrał kod źródłowy BMR i udostępnił go w internecie. Po pewnym czasie postanowiono że serwis zostanie zamknięty. Jako powód podano brak możliwości technicznych skalowania ruchu na takim poziomie w sieci TOR. Zawieszono możliwość rejestracji nowych kont i co najciekawsze, pozostawiono możliwość logowania dla użytkowników którzy mają dodatni balans Bitcoinów w celu ich wypłaty (!!!). Tak, pozostawiono możliwość zabrania swoich Bitcoinów wszystkim użytkownikom. Napisali jeszcze że za jakiś czas wrócą z innym serwisem i po jakimś czasie faktycznie wrócili z nowym marketem "Utopia", jednak po trzech dniach ten market został zamknięty a właściciele zostali aresztowani. Wpadli w bardzo idiotyczny sposób. Holenderska policja miała konto na BMR i kupowała sporo narkotyków przez ten market. Z racji że byli dobrymi klientami, nawiązali kontakt z administratorami BMR i poprosili ich o pomoc w kupnie Bitcoinów oraz większych ilości narkotyków. Jeden z adminów zgodził się im pomóc, umówili się na spotkanie i wkręcił ich w całe środowisko, przedstawiając handlarzom.

Na infografice zaznaczyłem strzałką moment kiedy wyciekł kod źródłowy BMR. Zwróćcie uwagę jak wiele od tego momentu zaczęło powstawać konkurencyjnych marketów. Po prostu mając do dyspozycji gotowy sklep, każdy mógł w prosty sposób otworzyć swoją kopie marketu w TORze. Powstawał market za marketem a większość z nich miała tych samych właścicieli. Otwierali po kilka jednocześnie, po prostu robiąc po chwili exit scam, kradnąc Bitcoiny jak tylko jakieś zostały wpłacone. Widać całą falę nowych marketów, które bardzo szybko kończyły działalność exit scamem. Nie mam pojęcia dlaczego Europol opisał jako powód zamknięcia BMR "hacked".

3. SHEEP MARKETPLACE

W sumie to niedawno opisałem, historyjkę tego marketu w TYM WPISIE, więc was do niego odsyłam.

4. ATLANTIS

Screen Atlantis jest naprawdę ciekawym marketem, ze względu na niespotykany wśród innych marketów marketing. W przeciwieństwie do swoich konkurentów BMR oraz Seep Marketplace przyjął bardzo agresywną politykę reklamową. Od swojego powstania zaczął sukcesywnie ddosować Silk Road, przecierając poniekąd szlaki innym marketom. Co jednak było najistotniejsze to bardzo komercyjny sposób reklamowania się w serwisach społecznościowych ;)

- Stworzył reklamę serwisu na YouTube, która odniosła ogromny sukces i napędziła im wielu klientów. Oryginał już od dawna jest skasowany, ale można obejrzeć mirror TUTAJ

- Założyli konto na Twitterze (usunięte) oraz na Facebooku, który wciąż jest dostępny TUTAJ. Chwalili się na nim np. artykułem na ich temat w Forbes itp. :D

- Założyciel Atlantis zorganizował AMA na reddicie. Całe AMA jest dostępne do przeczytania TUTAJ

Trzeba przyznać że ten sposób marketingu naprawdę działał a Atlantis szybko zyskiwało nowych użytkowników. Jednak bardzo szybko zamknięto market robiąc standardowy exit scam i kradnąc Bitcoiny użytkowników.

5. ALPHABAY

Powyżej przedstawiłem początki dark marketów i opisałem kilka z pierwszych jakie istniały. Od tego czasu było jeszcze kilka innych które w jakiś sposób się wyróżniały, ale jeden wyjątkowo szczególnie - Alphabay. Jego historii tu nie opiszę, ponieważ ta zasługuje co najmniej na film dokumentalny. Większość informacji o Alphabay, który istniał niecałe trzy lata zostaje spłycona jedynie do tego że swego czasu był to największy market z wielkimi obrotami, oraz opisem tego jak wpadł jego założyciel. Prawda na temat tego marketu jest dużo ciekawsza a tym co tworzył jego założyciel nie można nazwać zwykłym marketem. Wykraczało to daleko poza to czym jest cała reszta marketów. Jego twórcę Alexandra Cazesa mogę nazwać prawdziwym wizjonerem i "Steavem Jobsem" dark marketów. Całą jego historię i to czym naprawdę było Alphabay, oraz co próbował stworzyć Cazes kiedyś dokładnie opiszę. Co najdziwniejsze na ten temat praktycznie nie ma żadnych informacji co będę musiał nadrobić i opisać go dokładnie...

Donate: bc1qgxxrl2frnzx9x98l07un790jwptq6slexkzfa7
Czytaj: #cybertag

#kryptowaluty #bitcoin #darkweb #darknet #deepweb #gruparatowaniapoziomu
cyberpunkbtc - HISTORIA POCZĄTKU DARK MARKETÓW

Widzę że wpisy na temat dark market...

źródło: comment_znadI0OgOA21vi2gHuSMgapsPUcuz0Q5.jpg

Pobierz
  • 81
@Tuff: @gg_jap: Nie wszystkie mogą zrobić exit scam. Prawie wszystkie markety oferują opcję escrow, jednak polega ona na tym że kupiec wpłaca BTC na adresy kontrolowane przez market i kiedy dostaje przesyłkę, wszystko jest ok. market przekazuje klucz do adresu z BTC vendorowi. W ten sposób market kontroluje BTC, które są deponowane podczas transakcji. Od jakiegos czasu włąśnie ze względu na exit scamy użytkownicy i vendorzy używaja marketó oferujących multisigi
@Tuff: Wall Street? Ten co zrobił niedawno exit scam po napływie użytkowników z Dream Marketu? Ci to posiadali escrow, ale jak wspomniałem nie na multisigu, tylko normalnie sami przyjmowali BTC. To znani exitscamowcy, którzy już wcześniej zrobili exit scam z innym marketem i po tym uruchomili Wall Street. Po tym jak zaczęła do nich napływać masa użytkownikó po zamknięciu Dream Marketu w kwietniu tego roku, wykorzystali to do exit scamu :D
@cyberpunkbtc: no wlasnie bo samo escrow z punktu widzenia kupujacego to jest must have, a w jaki sposob jest rozwiazanie to kupujacego raczej nie interesuje, to juz bardziej po stronie sprzedawcy zabezpieczenie, by na pewno dostal ta walute czymkolwiek, by ona nie byla
no wlasnie bo samo escrow z punktu widzenia kupujacego to jest must have, a w jaki sposob jest rozwiazanie to kupujacego raczej nie interesuje, to juz bardziej po stronie sprzedawcy zabezpieczenie, by na pewno dostal ta walute czymkolwiek, by ona nie byla


@gg_jap: i błąd, bo jest escrow i "escrow"
@fervi: no ale kto z kupujacych, oczywiscie ja doswiadczenia nie mam, mowie tylko na podstawie uslyszanych historii, trzyma BTC na wallecie na markecie, idiota jakis chyba ¯\_(ツ)_/¯ a spzedawca jakby nie ma wyjscia do czasu potwierdzenia transakcji
@gg_jap: Słuchaj, markety z reguły chcą robić exit scamy i nie są chętne do korzystania z multisigów. Podobnie nie zależy im wbrew powszechnej opinii stworzyć zdecentralizowane markety. Takie mogliby zrobić dawno temu. Po co? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@fervi: open Bazar jest kontrolowany i cenzurowany, właśnie po to żeby nie wykorzystywać go do handlu drugami. Jak widać jest nawet otwarty gotowy kod zdecentralizowanych marketów. Sprytnie to zbudować na podobnej zasadzie jak, ewentualnie jak bisqu to chyba nie problem. Jeszcze najlepsze gdyby ludzie trzymający nody nie posiadali całej bazy, tylko w fragmentach jak torrenty. Z części marzy jaka pobiera market można by opłacać ludzi utrzymujących nody.

Kiedyś coś takiego powstanie.
@Tuff: Nie wiem. Ja sam jedynie śledzę to co się dzieje a nie korzystam z nich. Mimo że sporo przeglądałem dream market to nie wiem czy mieli multisigi. Chyba nawet nie zrobili exit scamy, tylko oddali normalnie BTC ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dzięki, muszę się bardziej dokształcić :)


Dokształcić z historii marketó? Buahahaha :D