Wpis z mikrobloga

Ma jakiś wpływ na dźwięk to czy reguluję głośność w windowsie czy głośnikach? Spotkałem się z taką opinią, że lepiej dać w windows 100% i regulować na głośniku. Nie wiem czy to jakiś audiofilski żart czy serio tak robić xd

#audio #audiofile
  • 6
@Murasame: w windows XP była lipnie zrobiona regulacja głośności, i zmniejszyła rozdzielczość bitową sygnału, więc lepiej było regulować na analogowym pokrętle
@Murasame: odpowiedź na to pytanie jest dość skomplikowana. Ale w uproszczeniu: w sytuacji w której regulujesz głośność czysto cyfrowo w windowsie karta dźwiękowa będzie musiała dodatkowo tracić cenne bity rozdzielczości żeby regulować głośność, więc wyjściowy sygnał będzie trochę niższej jakości z większym poziomem szumu. Regulując analogowo potencjometrem zmniejszasz poziom szumu razem z poziomem sygnału audio, więc poziom zniekształceń pozostaje stały niezależnie od głośności, przynajmniej w idealnym przypadku. Dlatego lepsze karty dźwiękowe
@Murasame: Myślę że dopiero w zestawach wysokiej klasy jest się sens tym przejmować, więc jeśli nie słyszysz różnicy to reguluj jak Ci wygodnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)