Wpis z mikrobloga

Cześć budowlane Mirki,

Zbliżam się z budową do stanu surowego zamkniętego. Ostatnio z żoną zaczęliśmy zastanawiać się nad założeniem również klimatyzacji stąd kilka pytań lajkonika (pdk):

1. Czy trzeba to jakoś dodatkowo uwzględnić w projekcie, pozwoleniach itp. biorąc pod uwagę, że niedługo będziemy starali się o kredyt na dokończenie inwestycji?
2. Czy w domach z poddaszem użytkowym można zbudować klimatyzację kanałową? (góra i dół)
3. Czy wentylacja grawitacyjna powoduje jakieś problemy przy klimatyzacjach? (różnice ciśnień ze względu na różną temperaturę w pokojach)
4. Żona nie zgadza się na tradycyjne splity w pokojach ze względu na estetykę. Są jakieś inne rozwiązania poza klimatyzacją kanałową, które pozwalają na położenie instalacji w estetyczny sposób?
5. Kiedy najlepiej położyć taką instalację? (Przed elektrykiem i hydraulikiem czy po?)

Jeśli macie jakieś własne doświadczenia to dajcie proszę znać :-)

Projekt domu

#budujzwykopem #klimatyzacja #budowadomu #budownictwo
  • 4
@Szala:
Ad 1. Generalnie nie, chyba że chodzi o centrum miasta, zabytkowy budynek itd. i wieszanie jednostki zewnętrznej na elewacji. W domu jednorodzinnym nie trzeba.
Ad 2. Nie wiem niestety na 100% ale powinno się raczej dać.
Ad 3. Nie, ale przy rekuperacji klima działa bardziej efektywnie.
Ad 4. Są jednostki wewnętrzne do zabudowy np. g/k ale to jest kombinacja i jest to drogie. Są tez odpowiednio droższe splity o wyższej
1. Czy trzeba to jakoś dodatkowo uwzględnić w projekcie, pozwoleniach itp.

W projekcie warto uwzględnić np w instalacji elektrycznej - by nie trzeba było kombinować z ciągnięciem nowych drutów lub podłączaniem klimy pod bezsensowny ale najbliżej dostępny obwód - tylko wprost z rozdzielni na osobnym bezpieczniku. Oraz połączenie odpowiednim przewodem między jednostką zewnętrzną, a wewnętrzną.

Oraz odpowiednie (naprawdę z głową pomyślane) odprowadzanie skroplin z części wewnętrznej tak by było łatwo czyścić i
@Neoplan @hrumque: Dzięki za odpowiedzi :-)

@hrumque: Zdecydowanie nie mam zamiaru brać się za to samemu. Chciałem trochę wybadać grunt bo pomysł pojawił się w trakcie budowy (pomogło w tym tegoroczne 39 stopni na zewnątrz). Tak więc co do zasady projekt instalacji elektrycznej jest już w pozwoleniu ale to rozumiem, że można dogadać z elektrykiem i załatwić jakimś wpisem w dzienniku budowy.

Strop już jest - zrobiony z terivy. Nie
@Szala co do instalacji elektrycznej nic nigdzie nie zglaszasz, dodajesz obwód elektroniczny i wsio, jedynie w planie instalacji budynku warto zaznaczyć istnienie obwodu. Zabezpieczenie 16A przewód 3x2,5mm2 do jednostki zewnętrznej. Pogadaj z instalatorami klimy zeby zrobili ci instalacje a sam montaż urządzeń jak już w domu będzie czysto. Po co wzywac serwis do czyszczenia jak nie użyjesz. Polecam firmę gree maja fajna ofertę a ich urządzenia wyglądają estetycznie