•  

Taka ciekawostka - polski rząd na uchodźstwie (czyli ten legitny) uważam Brygadę Świętokrzyską za zbrodniarzy.

Yeap, Prezydent po 75 latach patronuje kolaborantom i zbrodniarzom, których spod prawa wyjęła legalna polska władza podczas wojny.

#historia #ciekawostki #neuropa #4konserwy

źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

•  

@adam2a: a śmiejemy się z ukraińców, że robią bohaterów z UPA. Wiem, że nie ten kaliber 'osiągnięć', ale i tak gloryfikacja ugrupowania o wątpliwej reputacji wydaje się nie na miejscu.

•  

@adam2a: A ja nie jestem pewien. Może rząd na uchodźctwie nie miał podówczas pełnych danych.

•  

@DeadIy: najgorsze jest to że nie znamy kontekstu, a jeszcze gorsze że każdy teraz losy brygady przedstawia tak jak mu "pasuje", każda strona po swojemu.
      Czekam na jakieś opracowanie tematu przez osobę, która jest bezstronna. Tylko czy są takie?

pokaż spoiler chciałbym mieć tyle klasy, aby móc wynająć historyka, zagranicznego, niemającego kompletnie pojęcia o naszej historii, aby spojrzał na ten temat, ale brałby pod uwagę historię w szerszej perspektywie (I RP, rozbiory ....). Bo wydaje mi się że my Polacy niepotrafimy bezstronnie spojrzeć na ten temat.

•  

@Zodiak: Ja bym się nadawał. Znajomość historii - słaba z ambicjami.

+: Zodiak
    •  

Taka ciekawostka - polski rząd na uchodźstwie (czyli ten legitny) uważam Brygadę Świętokrzyską za zbrodniarzy.

@adam2a: tamten rząd rozpoczął też współpracę z ZSRR i nakazywał ludziom walkę z Niemcami, gdy Niemcy za jednego swojego zabitego, zabijali 100 Polaków.

To też popierasz?

•  

@adam2a: pewnych kół b. ONR - czyli kogo potępia? Cały ONR?

•  

@adam2a: @3mpty: @DeadIy: @Zodiak: @Strzelec_Kurpiowski:
      jako, że w treści z 31.07.1944r nie ma słowa o "Brygadzie Świętokrzyskiej", która powstała 11.08.1944r - to ja poproszę o źródło do tego dokumentu, żebyśmy nie musieli się zastanawiać nad jego autentycznością.
      Do tego czasu pozostawiam Państwa ze stanowiskiem IPN

•  

Z ciekawostek.
      - Polskie Państwo Podziemne potępiło rozstrzelanie partyzantów GL pod Borowem z 9.08.1943r
      Mord był odpowiedzią na mord żołnierzy NSZ przez partyzantów radzieckich.
      Sowiecka propaganda szeroko komunikowała to do rządu w Londynie. Zapewne tego a nie Brygady dot rozkaz omawiany.
      - Podczas rozlokowania BŚ w Czechach - sowiecka propaganda stygmatyzowała ich lokalnie i międzynarodowo jako faszystów, żeby zniechęcić okoliczną ludność oraz aliantów i pozbyć się BŚ z miejsc przeznaczonych do powojennej okupacji.

Z drugiej strony pogorszyły się stosunki dowództwa Brygady z aliantami. W dużym stopniu było to wynikiem bardzo krytycznego artykułu pt. „Polscy faszyści rządzą pięcioma czeskimi wsiami”, autorstwa dziennikarza i równocześnie agenta radzieckiego Stefana Litauera, który ukazał się 30 lipca w organie prasowym brytyjskiej Partii Pracy „News Chronicle”, po jego odwiedzinach poprzedniego dnia wśród żołnierzy Brygady. Przedstawił się on w jej dowództwie pod fałszywym nazwiskiem jako Stefan Lityński, polski korespondent z Londynu. Nie został rozpoznany jako agent i przyjęto go serdecznie. Artykuł spowodował reakcję rządu ZSRR, który zażądał od Amerykanów wydania Brygady.