Wpis z mikrobloga

#iiwojnaswiatowa #dookolarzeszy #blog #wojna #niemcy #iiirzesza #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #czolgi

Przewodnik po numeracji niemieckich czołgów

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić krótki poradnik dotyczący tego, jak rozszyfrowywać cyfrowe oznaczenia na niemieckich czołgach. Nie jest to skomplikowane, a przydaje się do bardziej szczegółowej weryfikacji chociażby pojazdów znajdujących się na jakichś zdjęciach.

Zapraszam na nowy artykuł: https://dookolarzeszy.blogspot.com/2019/08/przewodnik-po-numeracji-niemieckich.html oraz zachęcam do obserwowania tagu #dookolarzeszy
  • 6
@royal_flush:

Tak oto, dla przykładu, czołg o numerze 413 będzie należał do 4. kompanii 3. plutonu i będzie jego trzecim pojazdem, a sam pluton (Zug) tworzyło w teorii pięć czołgów


Pierwszego plutonu, tak? Albo jednak nie zrozumiałem.
@kzxx: już kiedyś na tym myślałem, szczególnie, że i to całkiem niedalekie moje okolice, ale jak na razie temat jest odłożony. Doszukałem się relacji jednego z żołnierzy Heer ale z 1939 r., więc nie jest to konkretnie o tym, co masz na myśli, choć bardzo ciekawe, szczególnie, że opisuje przejście jego dywizji przez tereny obecnego województwa podkarpackiego.