Wpis z mikrobloga

podporządkowywanie się rynkowi, coś na co szkolnictwo powinno bardzo uważać


@Formbi: A czemu ma się podporządkować? Chcesz na informatyce w LO się koncentrować na eksperymentalnych technologiach typu programowanie kwantowe? Od tego są studia uzupełniające, w szkołach byłoby jednak miło uczyć praktycznych i stosowanych technologii

super


@Formbi: Patrząc na resztę twojego posta nie wiem czy sarkazm czy nie, ale Right to Repair to jest teraz w Stanach (i nie tylko) ogromny
@Drakii: @Stricte89

Macie tu TLDR bo wiem że czytanie jest wymagające. Jest sporo bardzo sensownych postulatów, o cenzurze nic nie ma - a wręcz przeciwnie - mnóstwo na temat ograniczenia kontroli służb nad internetem. No ale trudno wymagać od wszystkich zrozumienia i weryfikowania informacji. Jednak spokojnie - walka z wykluczeniem cyfrowym też jest jednym z postulatów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ustanowimy realny nadzór sądowy nad działaniami operacyjnymi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Koliat:

nie tworzyc oprogramowania dedykowanego dla jednego konkretnego rozwiazania ktore uwiąże publiczny wydatek z daną firmą

Jeśli nie ma istniejącego wolnego programu spełniającego wymagane zadanie, to należy go zrobić lub dorobić funkcjonalność do istniejącego programu. W warunkach kapitalizmu można kupić program (wolny!) lub rozszerzenie od jakiejś firmy. Tym sposobem nie będzie się uwiązanym do firmy, bo o ile ona to zrobi, to ktokolwiek inny będzie mógł przy tym pracować. Co więcej,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wap30:

czy sarkazm czy nie

Jak najbardziej na poważnie, rzeczywiście mogłem lepiej zaznaczyć. W sumie w tym temacie można też powiedzieć, że spora część awaryjności to słaba jakość materiałów, więc mogą zacząć robić łatwo wymienne rzeczy, które i tak się zaraz będą rozpadać.

w szkołach byłoby jednak miło uczyć praktycznych i stosowanych technologii

sporo programistów mówi, że rzeczy używane w firmach to #!$%@? i z dobrym programowaniem nie ma wiele wspólnego
@Formbi: Produkcja oprogramowania to trochę więcej jednak niż samo go wytworzenie - każdy program ma wady, luki i dziury, i trzeba ludzi którzy reguarnie to sprawdzają i naprawią. Oczywiście tam gdzie się da i gdzie jest dobre zaplecze naukowców / badaczy trzeba używać z otwartego oprogramowania, ale nie zawsze ma to "produkcyjny sens" i trudno brać to za kryterium wbrew wszelkim kryteriom.
@Formbi: a to jest w ogóle bardzo fajna inicjatywa - ale czym innym jest wytwarzanie oprogramowania a czym innym korzystanie z istniejących - tak jak głupotą byłoby zamówienie publiczne na kolejny zamknięty system operacyjny dla urzędów zamiast Linuxa albo i Windowsa nawet, tak np. oprogramowanie do liczenia głosów czy innych funkcji publicznych wytworzone na zlecenie Państwa - jak najbardziej powinno być otwarte. Najlepiej na jak najszerszym poziomie, UE lub nawet jeszcze
sporo programistów mówi, że rzeczy używane w firmach to #!$%@? i z dobrym programowaniem nie ma wiele wspólnego


@Formbi: Też jestem programistą i nie mam zielonego pojęcia co to by miało znaczyć. Gdzie w takim razie jest to dobre programowanie, wyłacznie na uniwersytetach i NASA? W takim razie 99% programistów nie miałoby w swoim życiu styczności z "dobrym programowaniem", brzmi to sensownie?