Wpis z mikrobloga

Ktoś poleci jakieś diody RGB (Matrix) - najlepiej rozmiar 32x64 bądź podobne, bardzo jasne


@loginek0: jak szukasz czegoś z WS2812 to zapomnij o dużych jasnościach. W pomieszczeniu będzie ci się wydawać, że jest jasno, a jak wyniesiesz na słońce to ledwo będzie coś widać.
Wpisz w aliexpress "outdoor led screen" i zobacz z jakich paneli są robione. Tylko nie pomyl z "indoor", bo te mają mniejszą jasność.
@dktr: czy ja wiem czy trudniejsze? Widziałem gotowe biblioteki do tego. Na 2 pinach się adresuje a później ślę się maskę bitowa dla 1/4 diod. Ale zauważyłem, że łącząc killka paneli w ciągu, to świeca one słabiej. Tak naprawdę każda dioda świeci 1/4 czasu, ale od tego trzeba odliczyć czas pushowania nowej maski bitowej? Chcąc używać 4 i więcej paneli lepiej użyć więcej Arduino? A czym to zasilasz? Jakieś zasilacze 5V
Ale zauważyłem, że łącząc killka paneli w ciągu, to świeca one słabiej. Tak naprawdę każda dioda świeci 1/4 czasu


@radekrad: Nie zaobserwowałem. W fabrycznym telebimie mam 12 kabinetów, w każdym po 24 takie moduły jak na zdjęciu. Do sterowania tego użyty jest jakiś FPGA który wyciąga 0x0-512x288 pixeli z sygnału DVI
@loginek0: to raczej będzie Ci ciężko. Jeden panel 16x32 w ciągu godziny zuzyje mniej więcej 18650. Więc 32x64 na 2 godziny pracy potrzebowałoby 8 akumulatorków. Mniej więcej. Zależy co wyświetlasz, z jaką mocą, ile diod zapalonych itd.

@dktr: dzięki, to spróbuję kiedyś przeglądać swój kod, jak się będę nim bawił. Ale dobrze myślę, że skanowanie 1/4 oznacza, że dioda świeci się przez 1/4 czasu? Po świeci się po pushowaniu maski
A przez to, jednak spada jasność bo w trakcie pushowania żadne diody nie są zasilane, jak rozumiem, podczas gdy przez czas delay zasilanych jest 1/4 diod?


@radekrad: nie wiem co to jest "pushowania", ale te panele z telebimów, mają rejestry szeregowo-równoległe z zatrzaskiem, wiec w trakcie wysyłania nowych danych do rejestrów, stare dane mogą być wyświetlane.
@zetisdead: jesteś pewien? Ale dla wszystkich diod? W takim wypadku wyjęcie kabla spowodowałoby, że ostatni napis by się wyświetlał. Ale wydawało mi się, że nagłe zatrzymanie programu na Arduino spowoduje, że tylko ostatnia ćwiartka (bo skanowanie 1/4) się wyświetla. Może w zimie uda mi się coś tym więcej pobawić...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@radekrad: wysyłanie danych do tych paneli zajmuje tyle czasu, że uniemożliwienie wyświetlania starej treści w czasie transmisji danych bardzo mocno skróciłoby czas świecenia i jasność wyświetlacza. Te panele stosowane we wnętrzach mają multipleksowanie nawet 1:32. Arduino na AVR słabo się do tych paneli nadaje. Ma mało pamięci i jest wolne. No chyba, że potrzebujesz mała paletę kolorów (jasność koloru regulujesz czasem świecenia, prawie jak przy PWM). O wiele lepiej sterować to
@zetisdead: ja akurat kupowałem jednokolorowe - to znaczy wysyłam jeden bit na piksel i jasnością steruję poprzez czas świecenia. Biblioteka nie jest bardzo skomplikowana - po prostu wyświetlam tekst. Ale tak, jak będę miał więcej czasu to się na tym skupię w zimie :)