Wpis z mikrobloga

dlaczego odnośnie #iiwojnyswiatowej i jej początku jakoś się nie mówi o ewidentnych #polska błedach z #1939 rok jak brak obrony #czechoslowacja , kleska dyplomacji odnośnie Ruscy-Niemcy, porażka w przygotowaniu wojskowym..

to z tych powodów nie było żadnych praktycznie szans

do tego całkowity brak obrony cywilów w ciągu całej II wojny jak powstanie 44 czy wołyń, fatalne dowodzenie w skali kraju..

#historia #polska #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #iiwojnaswiatowa
  • 17
@nutka-instrumentalnews: bo u nas narracja może być tylko hurra-optymistyczna lub martyrologiczno-patriotyczna. Każda krytyka lub analiza która się nie wpisze w ten schemat zaraz zostanie zaatakowana za defetyzm, szkalowanie lub brak patriotyzmu. W jednym zdaniu: to jest wina obowiązującej narracji historycznej i pewnych utartych schematów myślowych w społeczeństwie.
@nutka-instrumentalnews: fajna czy nie, mamy takie schematy propagandowe, bo pseudoprawica zawłaszczyła narrację patriotyczną. Trudno dyskutować gdy każda kontrowersja spotyka się ze świętym oburzeniem tych środowisk. To stawia je na piedestale jako "jedynych obrońców Ojczyzny" bez żadnego wysiłku intelektualnego, bo jedyne co trzeba zrobić to zakrzyczeć dyskutanta lub go zawstydzić.

czy to fajna tradycja w XXI wieku


No ale masz rację, taka tradycja przy naszym położeniu jest szkodliwa, bo może prowadzić znowu
@nutka-instrumentalnews: Chyba na tym polegał cały dramat WP: przygotowani nie na taką wojnę co trzeba, beznadziejna geografia z jeszcze bardziej beznadziejną granicą, utworzenie koterii miernych u sterów z rugowaniem ludzi zdolnych. Korekty jakieś były, ale takie kosmetyczne na pół gwizdka, nie było ludzi którzy byliby w stanie przepchnąć zmiany przez wojskowy beton. Nie jestem specjalistą, ale pchanie pieniędzy w marynarkę wojenną i bombowce okazał się generalnie stratą czasu i pieniędzy.
@antek_brona: @pomarancza3000: ps czy teraz nie jest jeszcze gorzej z tym.. i armią US co nas obroni

czystki jak w Armii Czerwonej

Marszałek to przewidział w 33 i nast roku.. ale to co oni robili przed 39 było odwrotnością,

w zasadzie na logikę w momencie zdobycia Czechosłowacji, los PL był praktycznie przesądzony, został jeszcze tylko jeden element układanki czyli Stalin, który wcześniej czekał sobie

i już w tym momecie powinni
i już w tym momecie powinni zrobić wszystko aby bronić Czechosłowacji, nie było nic do stracenia

@nutka-instrumentalnews:

Czesi nie chcieli pomocy od Polski, więc co Polska mogła zrobić?

W wywiadzie z Kazimierzem Wierzbiańskim, attaché prasowym poselstwa polskiego w Pradze w latach trzydziestych XX wieku, zamieszczonym w „Przeglądzie Polskim” (dodatku do nowojorskiego „Nowego Dziennika”) w r. 1985 czytamy: „W 1938 r. jeszcze przed rozbiorem Czechosłowacji, proponowaliśmy Benešowi rozmowy. Nieoficjalnie złożyliśmy propozycję premierowi
@nutka-instrumentalnews:

czy teraz nie jest jeszcze gorzej z tym.. i armią US co nas obroni


Sami stawiamy się w pozycji przedmiotu politycznego handlu, casus tarczy antyrakietowej niczego naszych rządzących nie nauczył.

i już w tym momencie powinni zrobić wszystko aby bronić Czechosłowacji, nie było nic do stracenia


a tymczasem w ówczesnej prasie i nastrojach społeczeństwa zamiast poczucia zagrożenia był hurraoptymizm i oratorskie mrzonki o mocarstwowości. Niepodległość kraju przehandlowano w zamian za
@GdziejestPrawda: właśnie.. tak naprawdę Czechosłowacja była takim Westerplatte prawdziwym 39-45...

ps. a co ma do tego Moskwa i tak było przejeb..ne z ich strony..

to jakby przed egzekucją grożono Ci smiercią..

moze Czesi .. pomijając oczywiście problem Słowaków.. wiadomo o co chodzi..

po prostu chcieli się poddać.. do tego był problem wojny 20 roku i ich postawy

ale to nic w porównaniu z 39 rokiem..
@nutka-instrumentalnews:
Tak na marginesie, nie mnie oceniać słuszność kontynuowania walki, nie wiem co bym wolał - tą kulkę, czy przyjąć amnestię i każdego dnia oglądać się za siebie, czy ktoś z katowni po mnie nie przyjdzie. To było całe pokolenie ludzi ze zrytą przez wojnę psychiką i nagłe przestawienie się z trybu wojennego nie każdemu wychodzi i ja to rozumiem. Ja im współczuję i wiem dlaczego cieszą się taką estymą -
@nutka-instrumentalnews: Tak mi teraz zaświtała taka analogia - rządzący zawsze traktują społeczeństwa jak dzieci, a dzieciom zawsze się serwuje proste wizje świata, często okraszone banałami albo kłamstwami. Im prostsza wizja, tym jest skuteczniejsza, tylko czarno-białe schematy.
@nutka-instrumentalnews: Prawda, czytałem o tym u Cata Mackiewicza w jego Historii Polski od 1918, bardzo szybko nauczył się czym jest polskie piekiełko. Widział dokąd zmierzają Niemcy, ale nie było w jego otoczeniu godnego następcy, który byłby w stanie zrozumieć nadchodzące zagrożenie.
@nutka-instrumentalnews:

nie można miec pretensji do Stalina że był sobą.. przecież


polityków ocenia się po skuteczności, a nie po moralności, czy honorze. I dlatego Stalin jest człowiekiem który kształtował XX wiek, a o Becku i Rydzu nikt nie chce pamiętać, no chyba żeby pisać książkę o największych porażkach dyplomatycznych.