Wpis z mikrobloga

Pytanie zwłaszcza do #rozowepaski bo często w to potraficie i do ludzi spod tagu #fotografia - macie jakieś sposoby lub pomysły skąd czerpać inspiracje, na co spojrzeć, jakieś punkty zaczepne żeby robić fajne fotki w podróży? wiadomo, że stanie pod atrakcją czy fajnym krajobrazem jest trochę nudne i nienaturalne. w necie widzę sporo fajnych fotek, ale sam często nie mam pomysłu jak jakoś fajnie uchwycić dany moment. jest sporo klimatycznych miejsc czy atrakcji turystycznych, gdzie fotki wychodzą jakby były robione spontaniczne lub są zrobione estetyczne, po prostu z jakimś fajnym pomysłem (nie mówię o tandecie typu podtrzymywanie krzyżwej wieży itp.). ewentualne linki też mile widziane.
raz mówię "dobra, ja będę szedł a ty mi zrobisz zdjęcia w tym czasie". no i niestety nie wyszły tak jak widziałem na internetach u innych XD, tam raczej wyglądało to jak kadr, u mnie typowe zdjęcie w ruchu z łapanki.
i czego potem użyć żeby dodać jakiś ladny filtr, który jednocześnie będzie nienachalny, tylko np. podsyci kolory?
#pytaniedoeksperta
  • 11
i oczywiscie nie chodzi mi o to, że chcę zostać fotografem, tylko mieć ładne zdjęcia robione ajfonem z jakichś wycieczek, wyjść, co najwyżej żeby gdzieś wrzucić sobie :)
@Jandori ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie bo nie wiem jak wyglądają twoje zdięcia. Myślę, że jeśli chcesz mieć ciekawsze zdięcia to warto popracować nad kompozycją. Powinno być sporo poradników na ten temat. Trzeba też pamiętać, że do dobrego zdięcia potrzebne jest dobre światło i można się nim pobawić. Zależy też czym robisz te zdięcia czy lustrzanką czy telefonem i jakim. Jeśli chcesz mieć naprawdę dobre zdięcia to warto też posługiwać się ustawieniami
@Prevetto: Jak wyżej, pokaż zdjęcia.
Z tych co wysłałeś to 1 - ekspozycja na niebo bez hdr, 2 - jakieś sztuczne szumy pewnie.

VSCO / Lightroom dla telefonu, oba mają wbudowane presety (część darmowa, część płatna) plus możliwość zabawy suwakami.

Bez wzgęlu czym robisz zdjęcia @Jandori ma rację.
@Prevetto: @kelois: oczywiście chodzi mi o robienie zdjęć typowo dla siebie ajfonem ewentualnie wrzucić na jakieś insta. po prostu lubię sobie podróżować, ale czuję że nie wykorzystuję ich w pełni, a jakieś ładne zdjęcia mogłyby mnie satysfakcjonować i być fajną pamiątką. dotychczas właśnie nie mam żadnych ciekawych zdjęć i dlatego chciałem się dokształcić na temat tego jak wymyślić jakieś ciekawe ujęcie (prosty przykład - jak zrobić sobie jakieś estetyczne, ale
@Jandori: Gdyby istniały takie patenty, każdy byłby mistrzem. Jest takie konto: Insta Repeat gdzie takie "patenty" są kumulowane ale raczej nie w pozytywnym kontekście. Rób zdjęcia i po jakimś czasie zauważysz postęp. Poczytaj o podstawowych zasadach kompozycji i je stosuj. Potem może będziesz chciał je łamać albo dojdziesz do wniosku, że będziesz jednak robił "po swojemu". Ze zdjęciami jest tak, że sporo to praktyka i znajomość aparatu/telefonu - jak będziesz wiedział,