Wpis z mikrobloga

#historia #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama #niemoje #historiajednejfotografii #fotohistoria #sztuka
To znalezisko @HaHard przypomniało mi o rzeczonej sytuacji, warto, by mireczki też się zapoznały.

Ma’arat al Nu’man, Historycznie znane przede wszystkim z dwóch rzeczy: oblężenia w toku I krucjaty, gdzie, jak donoszą źródła łacińskie — ściślej rzec biorąc Radulf z Caen — doszło do przypadków kanibalizmu. Kronikarz, uczestnik wyprawy krzyżowej, lapidarnie ujął to w słowach dużych pogan wrzucano do kotłów, a małych pieczono na ruszcie. Drugim zaś wartym nadmienienia faktem jest, że w Ma’arat al Nu’man większość życia spędził czołowy arabski poeta, pisarz, filozof, Abu al-Ala al-Ma'arri. O żyjącym na przełomie X i XI w. Ma'arrim nieco więcej mówi samo zalinkowane znalezisko, nadmienię tylko hasłowo: sceptyk, antynatalista, krytyczny względem zinstytucjonalizowanej religii, aczkolwiek wierzący. Swych poglądów nie wahał się wykładać nawet czynnikom państwowym, co, jak zapewne się domyślacie, kończyło się dlań momentami dość boleśnie.

Taki opis, gdy mowa o ww. czasach, brzmi jak krótki przepis na gwałtowną śmierć. Ma'arri uniknął jej jednak: zmarł z przyczyn naturalnych, dożył imponującego wieku 84 lat, będąc od czwartego roku niewidomym. Nikt głowy mu za jego poglądy nie uciął... do czasu.

Syryjski rzeźbiarz Fathi Muhammad, czcząc pamięć jednej z najniezwyklejszych postaci wieków średnich, w 1944 wykonał popiersie przedstawiające interesującą nas postać. Stanęła w Ma’arat al Nu’man. Przenosimy się do roku 2013. Wojna domowa w Syrii, miasto zajmują rebelianci związani z Al-Nusrą: radykalnym ugrupowaniem muzułmańskim związanym z Al-Kaidą. I dają upust ikonoklastycznym żądzom. Niszczą, zgodnie z naukami Koranu, przedstawienia osób. A już przedstawienie arcyheretyka zniszczyć musieli z pewnością. Popiersie Ma'arriego zdekapitowano.

To wcale nie wymagało wielkiego charakteru

mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi

lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku

Tak smaku

który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo

choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała

głowa
O.....k - #historia #ciekawostkihistoryczne #mikroreklama #niemoje #historiajednejfot...

źródło: comment_7Td5ETwBSKFRAiRGeJyXquJqSpJg2qmo.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
To wcale nie wymagało wielkiego charakteru

mieliśmy odrobinę niezbędnej odwagi

lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku

Tak smaku

który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo


@OjciecMarek: Fragmentem tego cytatu przypomniałeś mi inne słowa, które padły w innych czasach i innym kraju, a jednak ich wymowa jest uderzająco podobna. Białoruski pisarz Walencin Taras tak powiedział o swoim stosunku do sztuki i polityki w czasach ZSRR: " Nie jestem przeciwko państwu,
  • Odpowiedz