Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Hej pomocne Mirki. Kupiłem mieszkanie, które w projekcie miało mieć wyjście na loggie oznaczone tak jak na zdjeciu. Deweloper wstawił drzwi wyjściowe skrzydłowe (w projekcie wydaje mi się, że są przesuwne). Bylem pewien, że będą przesuwne (oznaczenia w projekcie na to wskazywaly) i całą aranżacje pomieszczenia robiłem z myślą o tym... teraz cała koncepcja jest do zmiany... Czy jest jakaś szansa przed odbiorem mieszkania, żeby wywalczyć, aby drzwi wyjściowe były zgodne z projektem? Jak się ma do tego #prawobudowlane ? #budownictwo #budowa #budowlanka #prawo #deweloperka #pomocy
Pobierz
źródło: comment_bLYZGKfFfUos3QDwFm5OVgPmWUymbZW6.jpg
  • 19
@crooger: Oglądam sobie swój projekt i faktycznie drzwi balkonowe są u mnie oznaczone wraz z łukiem otwarcia.

Pytanie tylko, czy ten projekt który pokazałeś na pewno jest w podpisanej przez Ciebie umowie (czy np. tylko był na stronie) i czy jest tam w opisie standardu wykończenia napisane, że na balkon są drzwi przesuwne.
@crooger: Prawo budowlane tutaj na niewiele się zda. Załączyłeś zdjęcie prawdopodobnie z projektu budowlanego, który nie musi być realizowany 1:1- możliwe są zmiany takie jak np. zmiana drzwi z przesuwnych na rozwierane. Sprawdź załączniki do umowy deweloperskiej (w szczególności kartę lokalu, standard wykończenia i ewentualnie rzut). Jeżeli w umowie deweloperskiej jest informacja o tym, że te drzwi mają być przesuwne najlepiej od razu poinformuj dewelopera w formie pisma, że nie wywiązał
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wojskowyo2o: w umowie nic nie ma o drzwiach przesuwnych ale na projekcie nie ma łuku otwarcia. W akcie notarialnym jest właśnie ten projekt z tak oznaczonymi drzwiami. W tym momencie łuk otwarcia będzie wchodził na kanapę a przestawić jej nie mogę, bo wszystko już jest zaplanowane pod taki właśnie układ... Co mogę zrobić?
@crooger: Napisz pismo do dewelopera, w którym powołujesz się na rzut z umowy deweloperskiej, swoje obserwacje niezgodności stanu faktycznego z projektem i żądanie wymiany tych drzwi na przesuwne. Opcje są zasadniczo 3:
-deweloper po prostu wymieni te drzwi, co jest dla niego ryzykowne ponieważ jak sąsiedzi podłapią temat to każdy będzie chciał. Koszty wymiany stolarki balkonowej małe nie są.
-zignoruje to pismo- sytuacja idealna. Brak odpowiedzi jest równoznaczne z uznaniem roszczenia-
Pobierz
źródło: comment_kH6thaj89mCBpMIGIYLUYaHABQ9MNoA2.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wojskowyo2o: dzięki za tą odpowiedź! Ok, jeśli "deweloper odpowie i uzasadni dlaczego Twoje roszczenie jest niezasadne powołując się na zapisy umowne" to wtedy mogę walczyć o chociażby zmianę skrzydła otwieranego? Teraz otwiera się lewe skrzydło (patrząc jak na projekt) do wewnątrz, a wolałbym żeby otwierało się prawe (teraz skrzydło otwiera się na planowaną kanapę narożną).
@crooger: Ciężko mi powiedzieć coś na 100% nie widząc umowy deweloperskiej. Jeżeli jest ona tak lakoniczna, że faktycznie zawiera jedynie ten rzut i nic więcej nt. rozwiązań technicznych mieszkania to deweloper raczej nie ma szans logicznie argumentować, że takie roszczenie jest to niezasadne. Jeżeli nie chcesz od razu startować z pismem to proponuje umówić się w biurze sprzedaży mieszkań lub po prostu zadzwonić, przedstawić swoją sprawę i spróbować to załatwić polubownie.
@crooger: Na temat stolarki balkonowej nie ma nic, dlatego umów się na rozmowę i powiedz że wg. rysunku spodziewałeś się przesuwnych ale zaakceptujesz też jak zmieni stronę otwierania drzwi. Myślę, że powinno się udać, przy czym będziesz musiał się pogodzić z zaślepionymi dziurami w ościeżnicy po przekładaniu zawiasów.

Swoją drogą umowa nieźle zabezpiecza dewelopera. Brak jakichkolwiek informacji na temat użytych materiałów (jakościowo będzie pewnie niewiele lepiej niż dopuszczają warunki techniczne aktualne
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wojskowyo2o: byłem dziś w biurze nieruchomości i powiedzieli, że deweloper uznał to zmianę za nieistotną, więc nie musiał mnie informować. Bylem też u kierownika budowy i powiedział że nie da się zmienić skrzydła otwieranego bez wyprucia całego okna. Mam zamiar dowiedzieć się u firmy produkującej te okna czy rzeczywiście nic nie da się zrobić bez wypruwania. Czy ta zmiana może być prawnie uznana za nieistotną? Mogę "walczyc" o to z deweloperem?
@crooger: W biurze nieruchomości zachowali się głupio i bezczelnie. Zmiana nieistotna to odstąpienie od projektu budowlanego, która nie powoduje konieczności występowania o zmiany w pozwoleniu na budowę. Listę zmian nieistotnych sporządza kierownik budowy i jest to załącznik do wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Nie mam pojęcia jaki to ma związek z interesem klienta. Z kierownikiem budowy nie ma sensu rozmawiać, bo pracuje on na zlecenie i za pieniądze dewelopera- zawsze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wojskowyo2o: wysłaliśmy pismo do dewelopera z informacją, że oczekujemy na doprowadzenie mieszkania do zgodności z projektem. Dziś zadzwoniła do nas pani z biura nieruchomosci przekazując informacje od dewelopera. Deweloper twierdzi, że mieliśmy wgląd do projektu budowlanego cały czas (nic nam o tym nie było wiadomo) i że rysunek projektu, który wstawiłem wyżej jest tylko poglądowy. Nigdzie w akcie i umowie nie jest wspomniane, że ten rysunek jest poglądowy. Jutro przekażemy pani
@crooger: W dużym skrócie i w punktach :D
1. Między Wami jest podpisana umowa i z niej będziecie się rozliczać, a nie z tego co deweloper twierdzi. Przy okazji wspomnę, że projekt budowlany jest dość ogólny (na 100% nie zawiera szczegółowego zestawienia stolarki okiennej/balkonowej), bo jest tworzony na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Zatwierdzony projekt budowlany się uszczegóławia i w ten sposób powstaje projekt wykonawczy (którego też nigdy nie wykonuje się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wojskowyo2o: powołując się na podkreślony punkt w zdjęciu pani z nieruchomości twierdzi, że moje pismo do dewelopera było bezzasadne, ponieważ wg tego zapisu przed podpisaniem umowy miałem czas na zapoznanie się z projektem architektoniczno budowlanym (czego nie zrobiłem bo było to 60km od miejsca mojego zamieszkania). Tego zapisu w umowie przyznaje, że nie widziałem. Pani z biura twierdzi, że rysunek w akcie notarialnym jest tylko rzutem kondygnacji i jest poglądowy (w
Pobierz
źródło: comment_G5d9tTMrX9ahCDzsZaiy7CpPhU7hAFF0.jpg
@crooger:
Masz możliwość, a nie obowiązek zapoznania się z projektem architektoniczno-budowlanym. Jeżeli masz obawy, że będą próbowali coś w tym projekcie podmieniać to jedna kopia leży w PINBie, lecz ja nawet nie startowałbym do sprawdzania tego projektu. Na rzucie kondygnacji widać mieszkanie, które odpowiada opisowi i numeracji kupowanego lokalu. Kupujesz to co masz w umowie, a pomysły z tym, że rzut jest poglądowy zakwalifikowałbym jako ułańską fantazję. Równie głupim stwierdzeniem byłoby,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wojskowyo2o: sprawa jeszcze nawet się nie zaczęła, bo nadal czekamy na odbiór mieszkania, a deweloper odpowiedział jak wyżej wspominałem za pomocą pań z biura nieruchomości. Byłem w firmie, która wstawiała te drzwi i dostałem wycene wymiany na takie same tylko z otwieranym lewym skrzydłem (takie mi pasują). Planuję zrobić tak: przy odbiorze zgłoszę to jako wadę i będę walczył o zwrócenie kosztów wymiany na podstawie tej wyceny. Pytałem też o to