Wpis z mikrobloga

Steem i Ethereum. Steem jak wiecie gryzie dno, Ethereum ma się ok (przynajmniej na razie). Jest jednak parę punktów wspólnych co de facto nic nie znaczy, ale mogą być interesujące (albo i nie).

Ogólnie czym jest Steem. Mogę go określić tak - Scentralizowana sieć społecznościowa płacąca eurogąbkami. Prawdopodobnie miał to być skok na kasę, ale nie wyszło i coś z tego nawet powstało. Oczywiście jak to - blockchain, a scentralizowany?! Oczywiście są wysokie koszty odpalenia nodeów, cały hajs w rękach Steemit (które dzieli i rządzi), zatrudnianie programistów, najlepszy węzeł ma Steemit (nawet to jest zepsute, ale nie wiem jak - po prostu inne działają gorzej, chociaż po latach udało się z 2-3 węzły dobre zrobić).

Ale ogólnie gdzie rozpoczął się problem. Myślę, że bańka co pękła w 2017 roku zaczęła zbierać żniwo. Wiadomo, bańka pękła, zaczęło wszystko powoli lecieć i oczywiście Steem również. Nie wróżyło to tragedii, gdyż nie było chyba nagłego spadku, lub takiego nie zauważyłem - spadał sobie coraz niżej, niżej. Ale pojawił się news pewnego momentu - Steemit zwalnia 70% pracowników.

"Oj tam, tragedii nie ma, pomyślał Fervi, którego nie interesował sam w sobie rozwój, który był lichy".

Tylko, że to było pęknięcie, które zaczęło promieniować. Steemit nie miał dużego hajsu i musiał zacząć redukować wydatki. Mówimy tu o firmie, która sponsorowała wiele projektów Steemowych (w sensie nie wykładali kasy, dawali delegacje, te projekty zarabiały z tego kilkaset dolarów tygodniowo i szafa grała ... przynajmniej jak miałeś ten hajs, bo ja nie miałem xD).

Potem jako, że dostałem bilet na SteemFest (w sumie ok impreza, bilet za darmo dostałem od znajomego, ale noclegi w Krk są drogie :D) [i nie tylko Steemfest] pozwoliły mi porozmawiać z osobami, z którymi kontaktu jako takiego nie miałem. I sobie pogadaliśmy i opowiadali o zwolnieniach w projektach, o trudnej sytuacji itd. (oni byli "z delegacją" od Steem, ale nie ze STINC).

Oczywiście spadki były kontynuowane, a nic się nie działo i to dosłownie. Zero dobrych zmian, projekty robiły rimming. Steem Monsters to już nie Steem Monsters, a Spliterlands. Fundition zaczęło współpracować z Tronem (dodatkowo twórca fundition ładował wszystko w swój inny projekt drug wars, który nawet na blockchainie nie jest). Cuda się działy i zero zmian pozytywnych (tylko negatywne), nawet do dzisiaj.

Steem teraz stabilnie ~1600 satoshi. Jak ja ostrzegałem, że będzie źle było oficjalnie ~4000 satoshi (a mówiłem już przy 8200, ale jak opuszczałem Steem to napisałem, że HF21 [teraz 22, bo 21 miał błędy xD] będzie porażką).

I nie myliłem się, tylko goście zamiast w funkcje poszli w propagandę, jakieś firmy oceniały, że Steem to bardzo dobry projekt, gdzieś na poziomie Bitcoina, młody i dynamiczny zespół ... wiadomo. Jak ja coś napisałem na reddit Steem to dostałem #!$%@?, że szkaluję Steema XD

_______

Ale co ma do tego ETH? Sytuacja ETH jest znacznie lepsza (by nie było, myślę, że nawet Vitalik ma więcej szarych komórek), ale jest wiele punktów wspólnych.

Parity woli rozwijać Polkadot niż własną implementację ETH. Dość dziwne, a co dziwniejsze to jeden z większych projektów na ETH. Czemu podjęli taką decyzję? Nie wiem. Jakiś podział jest.

Ostatnio nawet kryptokotki, które były domeną ETH w 2017 roku stwierdziły - rezygnujemy z Ethereum (prawdopodobnie idą na blockchain Flow, który sami tworzą).

Nie chcę tutaj dawać swoich przemyśleń związanych z DeFi itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czy jest problem finansowy? Niby nie, ale EIP 2025 według autora powstał właśnie dlatego, że programiści nie są opłacani (za dobrze), a to może odbić się na kondycji ETH.

Pamiętajmy, że ETH przebija Steema w technologii, finansach itd. Ma też znacznie większą fanbazę, ale też potencjalnie więcej rzeczy może pierdzielnąć

No i pamiętajmy, że na miejsce Ethereum jest dużo kryptowalut, więc konkurencja suszy ząbki ( ͡º ͜ʖ͡º)

#bitcoin #kryptowaluty #ethereum
  • 9
@fervi: Nie no, ETH mocno zryło, jak ten nieszczęsny pos w końcu zostanie wdrożony, to już nie że względu na to co on zmienia na sam fakt że w końcu jakakolwiek większa zmiana jeszcze opóźniania trzy lata pewnie wpłynie na hype I BTC odbije. W koncu ma z czego odbijać a przy tej kapitalizacji dużo łatwiej go podbić.

Kolejna kwestia to prawdopodobne pompowano pod halving na BTC a jeżeli BTC będzie
@fervi

kryptokotki, które były domeną ETH w 2017 roku stwierdziły - rezygnujemy z Ethereum


Nie dziwię się - Ethereum jest przepełnione i w najbliższym czasie nie obsłuży większej ilości użytkowników - projekty które chcą więcej transakcji nie mają innego wyboru jak alternatywny łańcuch

EIP 2025


Wydaje mi się, że to tak jak z propozycją LukeJr zmniejszającą bloki BTC do 300kb. Chyba nikt z wyjątkiem autora nigdy nie brał tego na poważnie

Parity
Wydaje mi się, że to tak jak z propozycją LukeJr zmniejszającą bloki BTC do 300kb. Chyba nikt z wyjątkiem autora nigdy nie brał tego na poważnie


@Amebcio: Ogólnie tak, ale jest grupa popierająca ten pomysł. Ale chyba nigdy ten EIP nie trafił do zespołu EIPów

Zwyczajnie, w 2017 zrobili ICO w celu zebrania funduszy dla Polkadot - dlatego ten projekt ma priorytet w stosunku do klienta Ethereum. Nie znam niestety ich
@fervi: @cyberpunkbtc: @cockosova:
Ogólnie lubię bessę bo odsiewa prawdziwe gówna i szum z rynku.
Jak narazie z tego co widzę krypto używane jest do:
-przesyłania wartości BTC / ETH (przy czym BTC to wartość sama w sobie jak złoto, ETH postawiło na "ICO" znaczy ICO postawiły na ETH )
-stable coiny teter/DAI, czyli zabawana na "realnej" kasie bez AML/KYC
....
potem długo długo nic
....
gówno gierki / stronki
szkoda steem ale jak sam widzisz nic nowego ani kreatywnego ten system nie wnosi nie da się skutecznie walczyć z gigantami jak google który ma prawie pozycję monopolisty aby go zbić steem musi być czymś więcej jakąś następną generacją mediów.


@ruchliwydziadek: Mi nie szkoda, w sensie - powstaną lepsze i gorsze projekty (już są). Z czasem możliwe, że powstanie kolejna generacja, która będzie rozwiązywała problemy poprzedniej. Aż w pewnym momencie dojdziemy