Wpis z mikrobloga

Dużo czytam słów krytyki o pomyśle zlikwidowania podatku PIT. Największe zarzuty są o to, że nie jest możliwe załatanie dziury po jego likwidacji i Polska upadnie bez tego podatku ( ͡º ͜ʖ͡º) Wymagacie konkretnych liczb, ok - zrozumiane. Matematykiem nie jestem, a swoje obliczenia opieram o publikacje oparte na oficjalnych danych. Pewnie popełnię jakiś błąd, ale piszę ten wpis w celach edukacyjnych. Może Wy się czegoś nowego dowiecie, a może ja od Was.

Ps. Nie nakłaniam do głosowania na Konfederację - staram się ocenić sam pomysł zniesienia podatku PIT, który popieram od lat.

Czym jest podatek PIT?


Ile pieniędzy wpływa do budżetu państwa z tytułu poboru podatku PIT?
W 2018 roku do budżetu trafiło 37,3 miliardów złotych.

Ile kosztuje ściąganie podatku PIT?
W uproszczeniu niecały miliard złotych (ok. 900 mln).

Na co idą pieniądze z PIT?
Min. na szkolnictwo, wojsko, politykę rolną.

Plusy likwidacji podatku PIT.
- znaczne podwyższenie wypłat osób pracujących
- likwidacja części urzędów i zredukowanie liczby urzędników
- zwiększone wpływy do budżetu z VAT oraz akcyzy
- zmniejszenie skali emigracji

Minusy likwidacji podatku PIT.
- zmniejszone wpływy do budżetu państwa

Czy należy załatać dziurę po podatku VAT?
Moim zdaniem tak, ale niekoniecznie całą. Polski budżet raczej nie zamknie się na zero lub z zyskiem.

Gdzie należałoby poszukać oszczędności?
Zlikwidowanie podatku VAT to rezygnacja z ponad 36 miliardów złotych wpływów do budżetu. Jak zatem odrobić tę "stratę"? Można poszukać oszczędności. np. poprzez:
- 24,5 mld zł (2018) - likwidacja (wygaszanie) programu "500 plus". Każdy Polak i tak zarobił by więcej niż daje "500 plus". Różnica jest jedynie taka, że zarobiłby Polak pracujący. Zrezygnowanie z socjalistycznego programu PiS skończyłoby z wybiórczym faworyzowaniem ludzi niepracujących. Ludzie byliby zachęceni do pracy. Obecnie podatek PIT to karanie za pracowitość i zaradność.
- zwiększone wpływy z tytułu poboru podatku VAT - więcej pieniędzy w kieszeni Polaka to więcej wydanych pieniędzy przez Polaka. Główny podatek VAT w Polsce wynosi 23%. Część z pieniędzy zyskanych przez Polaka wróciłaby do budżetu państwa
- zwiększone wpływy z tytułu poboru cła - więcej pieniędzy w kieszeni Polaka to więcej wydanych pieniędzy przez Polaka. Cło to podatek nakładany na importowane oraz eksportowane towary. Część z pieniędzy zyskanych przez Polaka np. na zakupach za granicą wróciłaby do budżetu państwa
- zwiększone wpływy z tytułu poboru akcyzy - więcej pieniędzy w kieszeni Polaka to więcej wydanych pieniędzy przez Polaka. Akcyza na paliwo jest bardzo wysoka. Mając więcej pieniędzy ludzie będą chętniej podejmowali decyzje o wyjazdach, a niektórzy przestaliby aż tak bardzo oszczędzać na paliwie. W dodatku więcej pieniędzy przeznaczanych by było na inne produkty objęte tym podatkiem.
- prywatyzacja edukacji - w Anglii studia są płatne. Można uzyskać od państwa kredyt studencki, który później się spłaca. Osobiście znam masę ludzi, którzy poszli na studia tylko po to aby studiować, a jeszcze więcej takich, którzy studia skończyli, ale w swoim zawodzie nie pracują. Część z takich ludzi studiuje kilka kierunków na raz.
- karanie urzędników i polityków za niegospodarność i afery - codziennością w Polsce jest wydawanie publicznych pieniędzy na szemrane biznesy, limuzyny dla polityków, prywatne loty na urlop rządowymi samolotami itd. Należy zacząć karać za niegospodarność i afery. Zyski z takiego działania z pewnością będą liczone w miliardach.
- likwidacja urzędów pracy oraz zinformatyzowanie papierologii - toniemy w papierach. Za nieopłacony podatek VAT na kwotę 2 złotych kilka miesięcy temu dostałem list z upomnieniem, który kosztował ponad 12 złotych. Takich listów wysyłane są miesięcznie co najmniej dziesiątki tysięcy. Taki system można z łatwością zinformatyzować i zautomatyzować

Ponadto warto zadbać o atrakcyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Średnio w Polsce powstaje ponad 25 tysięcy firm miesięcznie. Pomimo dwuletniego okresu preferencyjnych opłat ZUS rocznie upada nawet 900 firm. W 2018 roku jednoosobowych działalności gospodarczych były 3 miliony. Lepsze warunki prowadzenia działalności to znaczna poprawa i przyspieszenie rozwoju takich firm. Za tym idą nowe miejsca pracy, wyższe zarobki, rozwój gospodarczy i wzrost PKB. Obecnie ciężko małym firmom zatrudnić pracownika ze względu na bardzo wysokie koszta pracownika.
Gdyby w Polsce prowadzenie działalności było tak łatwe jak np. w Wielkiej Brytanii sporo Polaków skusiłaby się na przeniesienie własnych firm do naszego kraju. Sam tam mieszkałem kilka lat i większość ludzi, których poznałem chciała wrócić do swojego kraju, ale po prostu nie chciała pracować za takie pieniądze jakie tutaj się im oferuje. Ponadto można w taki sposób stworzyć atrakcyjne warunki nie tylko w skali Polski, ale całego europejskiego regionu. Tak jak Polacy rejestrują firmy w Niemczech, na Słowacji czy w Czechach, tak w podobny sposób przyciągnęlibyśmy inwestorów z innych krajów.

To wszystko co na szybko miałem siłę teraz napisać. Jeśli macie pomysły na ten problem to zapraszam śmiało do dyskusji. Trolli z neuropy i tak mam w większości na czarnej liście więc liczę na to, że zejdą się tu w większości rozsądni ludzie ( ͡º ͜ʖ͡º)

[ #polityka | #pit | #konfederacja | #podatki | #wybory ]
  • 20
@UberKatze: Zlikwidowanie PIT jest to dużo mniejsze wyzwanie dla budżetu niż było wprowadzenie 500+. I to wielokrotnie mniejsze. Ludzie to debile bez szkoły. Połowa wpływów z tego podatku i tak jest od budżetówki, więc to tylko przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej, przekładanie papierów z jednej strony biurka na drugą i z powrotem, czyste marnotrawstwo. Samo składanie zeznania to są tysiące etatów w skali kraju, ale nie po stronie urzędników,
@UberKatze

Minusy likwidacji podatku PIT.

- zmniejszone wpływy do budżetu państwa

Nie tyle do budżetu państwa, co zmniejszenie dochodu gmin.
Pewnie to jest powodem, że przejściowo Konfederacja postuluje kwotę wolną od podatku, która będzie wynosiła 12-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przeciwnym razie musieliby reformować system finansowy państwa, a z tym już byłoby trudniej.
W przeciwnym razie musieliby reformować system finansowy państwa, a z tym już byłoby trudniej.


@Volki: Nie dla wolnościowej części Konfederacji. Wolnościowcy mają jasno ustalony system finansowy wolnorynkowego państwa. Większość wolnościowców uważa, że budżety gmin mogą być zasilane z niskiego (1-2%) podatku przychodowego oraz podatku od nieruchomości - i co ciekawe to by wyszło nawet więcej niż te ochłapy jakie od centrali dostają gminy z PIT/CIT
@Prylik

Większość wolnościowców uważa, że budżety gmin mogą być zasilane z niskiego (1-2%) podatku przychodowego

Z jakiego przychodowego?

Poza tym ja mówię o obecnym postulacie Konfederacji, a nie co mógłby KORWiN zrobić, gdyby rządził xD
@le_waq: i mam się przejąć tym, że złodziej cierpi na tym, że mnie nie okrada? To już w gestii rządzących będzie znalezienie pieniędzy na takie rzeczy z nowego budżetu. Nie ma? To ciąć wydatki i czekać aż się pojawią. Podatek dochodowy jest nieuczciwy i szkodliwy, robi więcej złego niż dobrego.
@Prylik Wolnościowiec jest akurat przeciwko CIT, zresztą musiałbyś zmienić przepisy o finansowaniu gmin, a mnie o to chodzi, że bez tego propozycja Konfederacji nie wymusza kolejnych zmian i utrudnień dla gmin.
@Volki: No wolnościowiec jest przeciwko CIT, zgadza się.
Ale napisałeś: "poza tym ja mówię o obecnym postulacie Konfederacji, a nie co mógłby KORWiN zrobić, gdyby rządził".

Co do gmin - tak jak napisałem - wolnościowcy mają jasno określony plan finansowania gmin - niski podatek przychodowy (max 2%) oraz podatek od nieruchomości. Natomiast w Konfederacji tego postulatu nie ma, więc gminy byłyby finansowane z CIT.
@Prylik Ja cały czas mówię o Konfederacji, stąd pisałem dlaczego jest pomysł z kwotą wolną od podatku, a nie ma likwidacji w ogóle - inaczej trzeba byłoby wszystko zmieniać.

Ale teraz widzę, że myliłem się w jednym, bo Konfederacja chce podnieść maksymalnie, a to był Mentzen, który ograniczył się do 12-krotności minimalnej krajowej.
Zlikwidowanie podatku VAT to rezygnacja z ponad 36 miliardów złotych wpływów do budżetu

- zwiększone wpływy z tytułu poboru podatku VAT


@UberKatze: coś ci się źle napisało xD