Wpis z mikrobloga

Ileż to było nadymania się, prezentowania swych wizji w PowerPointcie i wmawiania całej Polsce, że wraz z urzędnikami i politykami PiS Mateusz Morawiecki pokaże przedsiębiorcom jak powinno się zarządzać firmą w XXI wieku. Państwo miało wziąć na siebie ciężar wskazywania palcem przedsiębiorcom kierunków rozwoju, miało odbudować polski przemysł, wreszcie miało samo produkować zaawansowany technologicznie sprzęt i przenieść naszą gospodarkę w świat nowoczesności.

Co z tych zapowiedzi zostało?

Inwestycje miały urosnąć z 20 do 25% PKB. Tymczasem spadły do 18%, do poziomu najniższego od 1995 roku. Polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne miały rosnąć, a spadły poniżej poziomu z 2015 roku. Udział przemysłu w PKB w ramach reindustrializacji miał rosnąć, a od 2017 roku spada i wrócił już do poziomu z 2015 roku. Zaraz zejdzie zresztą niżej, bo produkcja przemysłowa spada już 11 miesiąc z rzędu. Wydatki na B+R miały wzrosnąć do 2% a wynoszą 1% PKB. Liczba średnich i dużych przedsiębiorstw miała wzrosnąć do 22 000. I co? Zgadliście. Od 2017 roku spada, jest ich niecałe 17 000.

PiS usprawiedliwiał nacjonalizowanie banków koniecznością polepszenia kredytowania polskiej gospodarki. I co? Dynamika kredytów dla przedsiębiorstw spadła, a dynamika kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych wzrosła siedmiokrotnie, napędzając tylko konsumpcję.

Widzieliście nowoczesną Lux Torpedę? Widzieliście prom Batory? Widzieliście gdzieś milion samochodów elektrycznych? Albo chociaż łopatę wbitą pod budowę fabryki tych samochodów? Nie. I bardzo dobrze, bo gdyby poszli z tym projektem dalej to zmarnowaliby miliardy zamiast tych dziesiątek milionów, które wywalili w błoto. Jeszcze w zeszłym roku Mateusz Morawiecki zapowiadał powstanie do 2019 roku 100 tysięcy mieszkań w ramach Mieszkanie plus. Wiecie ile powstało? Tysiąc. Jedna setna planu.

Wszędzie słyszymy o wielkim sukcesie programu 500+. Na czym, do jasnej cholery, ten sukces ma polegać?! Liczba urodzeń od jesieni 2017 roku spada. Nie doszło do żadnego odwrócenia trendu, dzietność dalej jest śmiesznie niska. Za to wydalaliśmy 70 mld zł. Gdzie jest ten sukces? Bo chyba sukcesem nie jest to, że udało się samorządom zlecić realizację przelewów na konta Polaków.

A co zrobili z systemem podatkowym? Sama ustawa o PIT urosła z 250 do 320 stron a Tax Foundation przyznała nam przedostatnie, 35 miejsce spośród 36 państw OECD. Nawet Meksyk i Grecja mają bardziej konkurencyjne systemy podatkowe niż Polska. A jak wyglądamy na tle innych państw UE pod kątem uciążliwości podatku VAT? Zajmujemy oczywiście ostatnie miejsce. Polski przedsiębiorca musi średnio rocznie po rozliczenie VAT poświęcić 172 godziny, ponad trzy razy więcej niż średnia unijna - 56 godzin.

Morawiecki chwali się, że w końcu po tylu latach szybkiego wzrostu, może wreszcie będziemy mieli budżet bez deficytu. Tymczasem już w 2017 roku 13 państw UE miało budżet z nadwyżką, a w 2018 aż 14.

Od początku mówiłem i pisałem jak skończy się wdrażanie Planu Morawieckiego. Po tych kilku latach powyższe liczby mówią same za siebie. Z Planu nic nie wyszło. I nic wyjść nie mogło, bo urzędnicy nie będą lepiej zarządzali przedsiębiorstwami niż przedsiębiorcy. A dociskani podatkami i regulacjami, pogardzani przez władzę i czekający latami na sprawiedliwość w sądzie przedsiębiorcy nie dadzą rady konkurować z firmami z państw, gdzie przedsiębiorca nie jest wrogiem ludu.

Jeżeli PiS wygra kolejne wybory, będzie jeszcze gorzej. Drastyczne podwyżki wynagrodzeń połączone z zapowiadanymi co jakiś czas zmianami ryczałtowego ZUS dla przedsiębiorców wybiją z głowy myśl o prowadzeniu firmy w Polsce kolejnym tysiącom osób. Wzrośnie władza urzędników, wzrośnie postawa roszczeniowa wśród wyborców, wzrosną podatki i transfery socjalne. Grecy już to wszystko przerabiali, przerobimy też my. W TVP będą musieli się bardzo natrudzić, by zapudrować czekające nas brutalną rzeczywistość.

Sławomir Mentzen

#polityka #pis #gospodarka
  • 6
@vasili994: Stek kłamstw i propagandy typowy dla tego szura. Jeden przykład:

bo produkcja przemysłowa spada już 11 miesiąc z rzędu

Jest to kompletne kłamstwo. Ten idiota albo (cyniczny kłamca) pisze o PMI - czyli ankietach wypełnianych przez wybranych przedsiębiorców. Następnie firma IHS Markit konstruuje na podstawie tego wskaźnik PMI który ma niby za zadanie przewidzieć przyszły poziom produkcji przemysłowej w naszym kraju. W Polsce nikt na niego nie zwraca uwagi bo
poczęstujesz tymi newsletterami na priv

@Lugner: Przecież to ich własność, nie mogę ich podawać na zasadzie jakiś tam wypożyczeń. Nie wiem jak z Santanderem, nie chce mi się sprawdzać, ale w mBanku chyba nie musisz być ich klientem żeby dostawać od nich informacje. Ale generalnie nie wiem dokładnie jaka jest procedura. Ja jestem klientem obu tych banków więc dostaje. Zwłaszcza że zadeklarowałem że chce je dostawać podałem maila itp itd.