Wpis z mikrobloga

@CzerstwaBulka: Kiedy zbudujemy w końcu sztuczną inteligencję, uświadomimy sobie że wolna wola jest złudzeniem. To będzie większy kryzys, niż samo wprowadzenie AI.

Nihilizm, jaki zapanuje wśród ludzi świadomych tego będzie wprost niewyobrażalny, i doprowadzi do kryzysu, jeśli nie upadku cywilizacji. To jest moje osobiste wytłumaczenia paradoksu Fermiego.
@GaiusBaltar: nie calkiem rozumiem dlaczego . Program komputerowy dziala na innych zasadach niz ludzki mozg , jasnym jest , ze komputer nie waha sie i nie "wybiera" tylko "wie" bo obliczyl .

A paradoks o ktorym wspominales , to naprawde podstawy podstaw - bledy w rozroznieniu skutku od przyczyny .
Kto powiedzial , ze kosmici musza byc w 3D i w tym samym odcinku czasowym ? etc.
@Thachi: no przede wszystkim dlatego , ze to czlowiek wynalazl komputer a nie odwrotnie . Przyczyna - skutek to tylko ludzki model nadajacy dualizm , tam gdzie jest jednosc . Druga sprawa , ze bycie determinowanym do czegos nie wyklucza jeszcze mozliwosci wyboru . Na prostym przykladzie : jestes determinowany przez instynkt przetrwania do zycia ale mozesz w kazdej chwili fiknac magika .
A paradoks o ktorym wspominales , to naprawde podstawy podstaw - bledy w rozroznieniu skutku od przyczyny .

Kto powiedzial , ze kosmici musza byc w 3D i w tym samym odcinku czasowym ? etc.


@CzerstwaBulka: Jest mnóstwo proponowanych rozwiązań paradoksu Fermiego, i cały czas nie mamy żadnej, mocno preferowanej opcji. Tak czy siak nie nazwałbym tego "podstawami podstaw". Swoją drogą, ostatnio widziałem na PBS Spacetime bardzo ciekawą propozycję odpowiedzi, która
@CzerstwaBulka:

wolna wola - czyli że mogłem postąpić inaczej niż postąpiłem.

wolność działania - czyli, że chcę jechać do Egiptu i jadę, no chyba, że siedzę w więzieniu i w takiej sytuacji wolność działania jest ograniczona.

Kompatybillizm oznacza, że wolna wola nie istnieje, ale istnieje wolność działania. Każdy kompatybilista jest deterministą.