Wpis z mikrobloga

Wytlumaczcie mi skad u Polakow taki dobrobyt?

Niby srednia 3,5k, a mediana 2k - a jednak co 4 auto za > 50k, sluby za > 60k, ceny mieszkan za 8k/metr...
To ja zarabiam ~7k i uwazam ze nie stac mnie na nic z powyzszego.
Oczywiscie wiem, ze z takimi zarobkami moglbym wziac kredyt spokojnie na 300k, ale przez 'stac mnie' rozumiem rowniez madrosc i kalkulacje - tzn nie kupuje drogiego auta jesli pierw nie mam gdzie mieszkac, nie robie slubu w zamku zeby wydac 50k za 1 noc chlania wujkow Januszy itd bo to zwyczajnie glupie i sa wazniejsze wydatki.

Skad wiec u nas taki dobrobyt? Skad ludzie zarabiajac polowe mniej ode mnie maja na to kase?

#pytanie #polska #pieniadze #pracbaza #zarobki
  • 99
@marcooo80: bo ludzie nie liczą dobrze swoich budżetów przeznaczając (imo) za dużo na wybraną konsumpcję, do tego prawdopodobnie te samochody kosztują mniej niż Ci się wydaje bo to np. ultradługie leasingi z dużą ratą balonową. Sam zarabiam więcej i też nie uważam żeby mnie było stać na jakoś dużo no ale nie wywalę 1/5 zarobków na sam leasing samochodu i tak dalej.
@marcooo80: Śmieszne, że artykuły spożywcze w UK są w dużej mierze w tej samej cenie co w PL. Sporo jest tańszych. Za swoją pensję na samej spożywce był tam więcej zaoszczędził
@marcooo80: 30 lat kapitalizmu - mówi to panu coś panie Marek? Jak to mówią - grosz do grosza i będzie kokosza xD

Jak ktoś zaczął pracować w wieku 25 lat w 89' i dzisiaj ma 55 lat to przez te 30 lat musiał się czegoś 'dorobić' (nie lubię tego słowa) nawet jeśli pracował jako zwykły pracownik w zwykłej pracy. Pomnóż to razy dwa bo żona też pracowała. I wyjdzie ci właśnie